Trwa ładowanie...

Karaluchy - czym są i jak się ich pozbyć

Większość osób, które zobaczyły choć raz w swoim domu karalucha, wpadło w panikę. Robaki te potrafią uprzykrzyć nam życie. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy mamy do czynienia z karaluchami czy innymi robakami, ponieważ od gatunku właśnie zależy sposób ich zwalczania. Na szczęście istnieje kilka skutecznych sposobów na pozbycie się ich.

spis treści

Zobacz film: "Karaluchy - nieproszeni lokatorzy"

1. Charakterystyka karalochów i prusaków

Karaluchy i prusaki mogą pojawić się w zasadzie wszędzie, nie tylko w zaniedbanych miejscach, ale i w czystych, nowoczesnych domach. Wszystko za sprawą tego, że od wieków najlepsze miejsce do życia znajdywały obok skupisk ludzkich.

W naszym otoczeniu pod jest dostatkiem okruszków, resztek pożywienia, które stanowią podstawę ich wyżywienia. Profilaktycznie zatem warto zadbać o czystość własnego mieszkania. Może się jednak zdarzyć, że mimo utrzymywania przez nas nienagannego porządku, któryś z sąsiadów nie zadba dostatecznie o czystość i karaluchy zadomowią się u niego.

W takich sytuacjach, my także będziemy się z nimi zmagać. Aby skutecznie pozbyć się ich z domu, powinniśmy dobrze poznać ich zwyczaje i naturę.

Gdy pojawiają się w naszym domu, zaczynamy szukać przyczyny i ogarnia nas strach, że nigdy się ich nie pozbędziemy. Rzeczywiście, wytępienie karaluchów w domu do najłatwiejszych nie należy, ale jest oczywiście osiągalne.

Karaluch, muchomor pospolity... Sprawdź, co skrywają w sobie leki homeopatyczne!
Karaluch, muchomor pospolity... Sprawdź, co skrywają w sobie leki homeopatyczne!

Stosując leki na różne dolegliwości, często nie zastanawiamy się nad ich składem. Liczy się dla nas przede...

przeczytaj artykuł

2. Różnice pomiędzy karaluchami i prusakami

Wiele z nas może mieć problem z właściwym nazwaniem tych dwóch owadów. Dość powszechnie jest nazwanie prusaka karaluchem. Owady te różnią się jednak od siebie znacząco i nie jest trudno je rozróżnić. Obydwa owady należą do rodziny karaczanów, jak je najłatwiej odróżnić?

2.1. Karaluchy

Karaluchy, właściwie karaczany wschodnie (Blatta orientalis), są owadami koloru ciemnobrązowego. Dorosły osobnik ma 20-24 milimetrów długości. Posiada skrzydła zakrywające dwie trzecie odwłoka, zaś samice posiadają jedynie pozostałości po skrzydłach.

Potrafią wspinać się po szorstkich powierzchniach (po gładkich nie radzi sobie zupełnie). Poruszają się powoli. Karaluchy żyją w kanałach i piwnicach - dobrze czują się w chłodnym środowisku. W dzień zwykle przebywają w szczelinach i szparach, w nocy wypełzają w poszukiwaniu pożywienia.

2.2. Prusaki

Prusaki, właściwie karaczany prusaki (Blatella germanica), są owadami o kolorze złotobrązowym. Posiadają dwa charakterystyczne dla nich ciemne pasy na przedpleczu. Mają ruchliwe i długie czułki. Dorosłe osobniki mają 10-15 milimetrów długości i świetnie wspinają się zarówno na szorstkie jak i gładkie powierzchnie. Dzieje się tak za sprawą włosków na ich odnóżach. Rozmnażają się szybciej niż karaluchy.

Prusaki wolą cieplejsze i bardzie wilgotne miejsca niż karaluchy. Częściej można je spotkać w mieszkaniu niż w piwnicy, gdzie jest dla nich zbyt chłodno. Temperatura poniżej -2°C jest dla nich śmiertelna w każdym stadium rozwoju.

Owady te unikają kontaktu z człowiekiem, można je spotkać nad ranem lub nocą.

3. Tryb życia karaluchów

Karaczany, w tym także karaluchy, prowadzą nocny tryb życia. Zwykle wybierają ciepłe i wilgotne miejsca. Może to być przestrzeń między wanną a zlewem kuchennym. Posilają się tym, co jedzą mieszkańcy domu, czyli owocami, mięsem, czekoladą, gotowanymi potrawami, warzywami.

Smaczna jest dla nich również mąka i cukier. Mogą zjadać nie tylko artykuły spożywcze, ale nawet klej z oprawy książki, potrafią zabrać się z nami ze sklepu, bądź schować się w plecaku czy walizce. W blokach przechodzą od mieszkania do mieszkania po rurach.

Prusaki mogą nic nie jeść nawet przez 40 dni, są bardzo odporne na głód. Zwykle trzymają się blisko podłogi, może je też spotkać w wyjątkowo ciepłych miejscach (przy kaloryferach i rurach centralnego ogrzewania), postawą jednak dla nich jest dostęp do wody.

Karaluchy możemy najczęściej spotkać tam, gdzie żywność jest obrabiana, magazynowana, ale i w domach, zwłaszcza w blokach i budynkach wielorodzinnych.

Zwykle, tak jak prusaki w dzień chowają się, w oczekiwaniu na zapadnięcie zmroku. Przemieszczają się rurami, w poszukiwaniu dobrych warunków do życia. Lubią przebywać w budynkach ze zsypami na śmieci.

4. Choroby przenoszone przez karaluchy

Z badań wynika, że niestety karaczany przenoszą choroby. Na każdym z nich można znaleźć około 80 drobnoustrojów chorobotwórczych. Odpowiadają za zatrucia pokarmowe, przenoszą bakterie dżumy i gruźlicy, cholery. Przenoszą wirusy - np. grypy, rotawirusy, bytują na nich pierwotniaki i grzyby.

Są bardzo zanieczyszczonymi owadami, co powoduje, że stanowią zagrożenie zarówno dla nas jak i żywności. Ponad to, karaluchy i prusaki mogą wywoływać alergię u wrażliwych na nie osób. Alergeny mogą przedostać się do organizmu ludzkiego drogą pokarmową (przez spożywanie zanieczyszczonej żywności lub poprzez niedostatecznej higieny rąk).

Alergeny mogą przedostać się też do organizmu drogą wziewną - drobiny alergenów karalucha mogą unosić się w powietrzu. Może to powodować nasilenie kaszlu, kataru, astmy. Czasem pojawiają się duszności i wypryski alergiczne.

5. Inne zagrożenia ze strony karaluchów

Karaluchy mogą przenosić pasożyta, który wywołuje chorobę odzwierzęcą - toksoplazmozę. U zarażonych kobiet pasożyty zagnieżdżają się w macicy i pozostają tam w przetrwalnikowej formie.

Otoczony torbielą zaszywa się w organizmie i nie wyrządza szkód. Problem zaczyna się, gdy kobieta zajdzie w ciążę, ponieważ pasożyt ten może zagrażać dziecku, powodując m.in. ciężkie uszkodzenie wątroby, ślepotę lub wodogłowie.

6. Meody zwalczania karaluchów i prusaków

Karaluchy i prusaki nie chcą się przenosić w inne miejsce, kiedy już się u nas zadomowią. Najprostszym sposobem pozbycia się ich, jest odcięcie ich od pożywienia, czyli zadbać o higienę i czystość naszego mieszkania. Warto pamiętać aby:

  • sprzątać resztki,
  • jedzenie przechowywać szczelnie zamknięte,
  • co wieczór wyrzucać śmieci.

Można też zdecydować się na zastosowanie specjalnych preparatów owadobójczych. Najskuteczniejsze będą jednak specjalne zabiegi, wykonywane przez profesjonalne firmy.

Kontrowersyjną metodą jest wpuszczenie mrówek faraona, których obecność odstrasza karaluchy.

6.1. Domowe sposoby zwalczania karaluchów

  • proszek z grochu i gipsu - należy rozdrobnić garść suchego grochu do uzyskania mąki, następnie dodajemy garść sypkiego cukru i garść gipsu przesianego przez sitko. Wszystko to należy dokładnie ze sobą wymieszać i uzyskaną mieszankę wyłożyć tam, gdzie insekty pojawiają się najczęściej,
  • kawa- powinniśmy zaparzyć mocną kawę, po czym odcedzić ją - warto zadbać, aby zostało sporo fusów. Fusy te przekładamy do słoja i ustawiamy go na wieczór tam gdzie pojawiają się owady. Opieramy o brzeg tego słoja grubą kartkę lub linijkę, które będą stanowiły podest dla karaluchów. Rano w słoiku znajdziemy karaluchy zwabione zapachem kawy. Złapane w taką pułapkę owady powinniśmy spalić lub zalać wrzątkiem. Sposób ten może nie działać na prusaki, które świetnie wspinają się po gładkich powierzchniach,
  • piwo - trunek ten wylewamy do miseczki i ustawiamy tam, gdzie najczęściej widujemy insekty. O brzeg miski opieramy podest - grubą kartkę lub linijkę, po której owady będą się wspinać, aby po zapachu dostać się po piwa. Owady po wpadnięciu do miseczki utopią się. Można też namoczyć gąbkę w piwie i położyć ją wieczorem tam, gdzie można spotkać te owady. Rano w pobliżu tej gąbki znajdziemy karaluchy opite piwem, które można zebrać i spalić lub zalać gorącą wodą.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.