Karaluchy - jak skutecznie się ich pozbyć?
Karaluchy to owady, prowadzące nocny tryb życia. Często zdarza się, że zauważamy je w domu i szukamy sposobu na to, by pozbyć się ich raz na zawsze. Jak wygląda karaluch? Jakie są najlepsze metody na zwalczanie karaluchów?
- 1. Karaluchy i prusaki - różnice
- 2. Karaluchy w domu - skąd się biorą i jak rozpoznać ich obecność?
- 3. Pasożyty i inne zagrożenia ze strony karaluchów
- 4. Metody zwalczania karaluchów i prusaków
- 5. Domowe sposoby na karaluchy
- 6. Fumigacja karaluchów i nie tylko – kiedy wezwać specjalistę?
- 7. Profilaktyka – jak zapobiegać karaluchom?
1. Karaluchy i prusaki - różnice
Karaluch a prusak, choć należą do jednej rodziny karaczanów, różnią się od siebie znacząco i nietrudno je rozpoznać. Karaluchy, właściwie karaczany wschodnie (Blatta orientalis), są owadami koloru ciemnobrązowego.
Karaluchy w Polsce są dość spore, dorosły osobnik ma 20-24 milimetry długości. Wygląd karalucha jest dość charakterystyczny, posiada on skrzydła zakrywające dwie trzecie odwłoka, zaś samice mają jedynie pozostałości po nich.
Owady te potrafią wspinać się po szorstkich powierzchniach (na gładkich mają problem, by się utrzymać). Są powolne, żyją w kanałach i piwnicach, dobrze czują się w chłodnym środowisku. W dzień zwykle przebywają w szczelinach i szparach, w nocy wypełzają w poszukiwaniu pożywienia.
Posilają się tym, co jedzą mieszkańcy domu, czyli owocami, mięsem, czekoladą, gotowanymi potrawami czy warzywami. Smaczna jest dla nich również mąka i cukier. Mogą zjadać nie tylko artykuły spożywcze, ale nawet klej z oprawy książki.
Prusaki, właściwie karaczany prusaki (Blatella germanica), są owadami o kolorze złotobrązowym. Posiadają dwa charakterystyczne dla nich ciemne pasy na przedpleczu. Mają ruchliwe i długie czułki.
Dorosłe osobniki mają 10-15 milimetrów długości i świetnie wspinają się zarówno na szorstkie, jak i gładkie powierzchnie. Dzieje się tak za sprawą włosków na ich odnóżach.
Prusaki wolą cieplejsze i bardziej wilgotne miejsca niż karaluchy. Częściej można je spotkać w mieszkaniu niż w piwnicy, gdzie jest dla nich zbyt chłodno. Temperatura poniżej -2°C jest dla nich śmiertelna w każdym stadium rozwoju.
Prusaki mogą nic nie jeść nawet przez 40 dni, są bardzo odporne na głód. Zwykle trzymają się blisko podłogi, można je też spotkać w wyjątkowo ciepłych miejscach (przy kaloryferach i rurach centralnego ogrzewania), podstawą jest jednak dostęp do wody.
W dzień chowają się w oczekiwaniu na zapadnięcie zmroku. Przemieszczają się rurami w poszukiwaniu dobrych warunków do życia. Lubią przebywać w budynkach ze zsypami na śmieci. Zwalczanie prusaków wymaga cierpliwości i zaangażowania, podobnie jak walka z karaluchami.
Warto działać jak najszybciej, ponieważ rozmnażanie karalucha i prusaka przebiega w tempie ekspresowym. Co ciekawe, larwy karalucha różnią się od dorosłego osobnika głównie rozmiarem (jest to po prostu mały karaluch). Pozbycie się owadów jest też ważne z innego powodu, u wielu osób wykryto ślady, wskazujące na ugryzienie karalucha.
2. Karaluchy w domu - skąd się biorą i jak rozpoznać ich obecność?
Skąd się biorą karaluchy? Karaluchy i prusaki to owady, które mogą pojawić się w zasadzie wszędzie, nie tylko w zaniedbanych miejscach, ale i w czystych, nowoczesnych domach. Powszechnym zjawiskiem są karaluchy w bloku oraz karaluchy w mieszkaniu. Wszystko za sprawą tego, że od wieków najlepsze miejsce do życia znajdywały obok skupisk ludzkich.
W naszym otoczeniu pod dostatkiem jest okruszków i resztek pożywienia, które wystarczają im do przeżycia. Mogą zostać też przyniesione razem z zakupami ze sklepu czy walizkami po podróży.
Ryzyko ich obecności w domu zwiększa położenie domu w pobliżu restauracji, baru, sklepu zoologicznego lub basenu. Podobnie jest w przypadku mieszkania tuż obok sąsiada, który nie dba szczególnie o czystość.
Karaluchy zwykle przemieszczają się rurami kanalizacyjnymi lub wentylacyjnymi. Mają skrzydła, ale używają ich, by nie zrobić sobie krzywdy podczas spadania z dużej wysokości. W związku z tym latające karaluchy to jedynie osobniki, które próbują bezpiecznie wylądować.
Karaluchy w domu można zauważyć najczęściej dopiero po zmroku, w okolicy okruchów czy resztek jedzenia w kuchni, może przyciągnąć je też woń gnijących śmieci.
W przypadku podejrzenia obecności niechcianych insektów warto wstać w nocy i sprawdzić, czy żaden owad nie kręci się w pobliżu pieczywa, cukru czy śmietnika (karaluchy w kuchni).
Warto zajrzeć do szafek kuchennych i łazienkowych, często można dostrzec uciekające osobniki w momencie, gdy tylko zapalimy światło. W ciągu dnia możemy natknąć się też na jaja karalucha oraz odchody karaluchów.
Zaokrąglone, żółtawe lub ciemnobrązowe bloki to jaja karaluchów (różnią się wielkością w zależności od rodzaju karaluchów), natomiast odchody tych owadów przypominają fusy kawy, mają około milimetra długości, są prawie czarne i kruche.
3. Pasożyty i inne zagrożenia ze strony karaluchów
Jakie choroby przenoszą karaluchy? Karaluch owad może przenosić pasożyta, który wywołuje chorobę odzwierzęcą - toksoplazmozę. U zarażonych kobiet pasożyty zagnieżdżają się w macicy i pozostają tam w przetrwalnikowej formie.
Otoczony torbielą zaszywa się w organizmie i nie wyrządza szkód. Problem zaczyna się, gdy kobieta zajdzie w ciążę, ponieważ pasożyt ten może zagrażać dziecku, powodując m.in. ciężkie uszkodzenie wątroby, ślepotę lub wodogłowie.
Z badań wynika, że niestety karaczany przenoszą choroby (karaluch choroby). Na każdym z nich można znaleźć około 80 drobnoustrojów chorobotwórczych. Odpowiadają za zatrucia pokarmowe, przenoszą bakterie dżumy, gruźlicy i cholery.
Transportują też wirusy, na przykład grypy, bytują na nich pierwotniaki i grzyby. Są bardzo zanieczyszczonymi owadami, co powoduje, że stanowią zagrożenie zarówno dla nas, jak i żywności.
Ponadto karaluchy i prusaki mogą wywoływać alergię u wrażliwych na nie osób. Alergeny mogą przedostać się do organizmu ludzkiego drogą pokarmową (przez spożycie zanieczyszczonego pokarmu lub niedostateczną higienę rąk).
Alergeny transmitowane są też drogą wziewną, ponieważ unoszą się w powietrzu. Może to powodować nasilenie kaszlu, kataru czy astmy. Czasem pojawiają się duszności i wypryski alergiczne.
4. Metody zwalczania karaluchów i prusaków
Jak się pozbyć karaluchów? Karaluchy i prusaki nie chcą się przenosić w inne miejsce, kiedy już się u nas zadomowią. Najprostszym sposobem zwalczania karaluchów jest odcięcie ich od pożywienia, czyli zadbanie o higienę i czystość naszego mieszkania. Warto pamiętać, aby:
- sprzątać resztki,
- jedzenie przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach
- codziennie wieczorem wyrzucać śmieci.
Jak wytępić karaluchy? Można zdecydować się na zastosowanie specjalnych preparatów owadobójczych. Najskuteczniejsze będą jednak specjalne zabiegi, wykonywane przez profesjonalne firmy. Kontrowersyjną metodą jest wpuszczenie mrówek faraona, których obecność odstrasza owady (zwalczanie karaluchów i prusaków).
Zobacz także:
5. Domowe sposoby na karaluchy
Jak tępić karaluchy i jak zwalczyć karaluchy? Po zauważeniu niechcianych owadów w domu warto wypróbować domowe metody na zwalczanie karaluchów w domu.
Proszek z grochu i gipsu - należy rozdrobnić garść suchego grochu aż do uzyskania mąki, następnie dodać garść cukru i garść gipsu przesianego przez sitko. Wszystko dokładnie ze sobą wymieszać i uzyskany proszek wyłożyć tam, gdzie insekty pojawiają się najczęściej.
Kawa to jeden z najprostszych sposobów na karaluchy i prusaki, należy zaparzyć bardzo mocny napar, a następnie dokładnie go odcedzić. Uzyskane fusy przekładamy do otwartego pojemnika i zostawiamy tam, gdzie pojawiały się owady.
O brzeg naczynia warto oprzeć linijkę, która ułatwi wejście karaluchom do środka. Rano złapane w pułapkę owady powinniśmy zalać wrzątkiem. Sposób może być mniej skuteczny na prusaki, ponieważ potrafią one wspinać się po gładkich powierzchniach.
Piwo - napój wlewamy do miseczki i ustawiamy tam, gdzie najczęściej widujemy insekty. O brzeg miski opieramy podest - grubą kartkę lub linijkę, po której owady będą się wspinać. Karaluchy zwabione aromatem utopią się po wpadnięciu do miseczki.
Cukier i kwas borowy to zabójcza mieszanka na zwalczanie prusaków i karaluchów. Warto jednak zachować ostrożność, ponieważ kwas borowy pomimo dostępności w aptekach, jest trujący dla ludzi i zwierząt.
Trutkę uzyskaną po wymieszaniu cukru i kwasu borowego na karaluchy należy rozłożyć w miejscach żerowania owadów. Równie skuteczny jest kwas borowy na prusaki.
Maść siarkowa to sposób na wykorzystanie słabości karaluchów do ludzkiego pożywienia. Warto kawałki owoców lub pieczywa posmarować maścią i porozkładać w kilku miejscach w domu.
6. Fumigacja karaluchów i nie tylko – kiedy wezwać specjalistę?
Bardzo dużą skutecznością w walce z karaluchami i prusakami charakteryzuje się dezynsekcja, czyli zabieg wykonywany w celu pozbycia się insektów. W przypadku dezynsekcji karalachów najczęściej wykorzystywane metody to:
- metoda gazowania (fumigacji),
- metoda żelowa,
- metoda opryskowa.
Fumigacja karaluchów to zastosowanie substancji chemicznych, które zmieniają się w parę lub gaz i docierają do wszystkich szczelin, w których mogą przebywać owady.
Metoda gazowania jest świetnym rozwiązaniem do mieszkań, ale również magazynów czy sklepów. Cechują ją wysoka skuteczność, a także brak pozostawiania śladów czy osadu na meblach czy przedmiotach.
Metoda żelowa polega na rozłożeniu trutki w postaci żelu w miejscach, w których karaluchy i prusaki będą miały łatwy dostęp, w przeciwieństwie do dzieci czy zwierząt. Preparat warto nałożyć na tył lodówki i kuchenki, zawiasy szafek czy miejsca pod zlewem.
Metoda opryskowa nazywana również metodą kontaktową, polega na pokryciu miejsc, w których mogą przebywać owady, specjalnych roztworem. Zazwyczaj opryskuje się kratki wentylacyjne, szafki kuchenne i listwy przypodłogowe. Środki do oprysku nie mają zapachu i nie pozostawiają śladów, są natomiast skuteczne w usuwaniu karaluchów.
Specjalistów od dezynsekcji należy wezwać kiedy karaluchów i prusaków jest w mieszkaniu bardzo dużo, a dotychczas użyte metody nie przyniosły oczekiwanego rezultatu. Wiele z domowych sposobów ma na celu jedynie krótkotrwałe odstraszanie karaluchów.
Profesjonalna pomoc jest też niezbędna, gdy w całym budynku występują owady (niestety walka z karaluchami w bloku to stosunkowo częste zjawisko w Polsce).
W takiej sytuacji jedynie likwidacja karaluchów w całym budynku przynosi realny efekt. Tępienie karaluchów, podobnie jak tępienie prusaków wyłącznie w jednym mieszkaniu zazwyczaj mija się z celem.
7. Profilaktyka – jak zapobiegać karaluchom?
Niestety nie istnieje żadna gwarancja, że po zwalczeniu szkodników, karaluchy ponownie nie pojawią się w naszym domu. W związku z tym warto możliwie jak najbardziej utrudnić im powrót i sprawić, by nie chciały zostać w mieszkaniu.
Pierwszym krokiem powinno być uszczelnienie wszystkich miejsc, przez które mogą przecisnąć się karaluchy i prusaki. Najlepiej wykorzystać w tym celu gips, silikon czy piankę montażową.
Na kratki wentylacyjne warto założyć dodatkową warstwę z maleńkimi otworami, jak na przykład cienkie rajstopy. Taka bariera skutecznie zatrzyma owady, nawet jeśli potrafią spłaszczać swoje ciało.
Produkty spożywcze warto trzymać w słoikach lub innych szczelnie zamykanych opakowaniach. Wszelkiego rodzaju pasożyty mają najłatwiejszy dostęp do woreczków, papierowych torebek czy kartoników z ryżem.
Należy też zwrócić uwagę, by w domu nie było łatwego dostępu do wody dla osobników, takich jak karaluch domowy. W związku z tym konieczna staje się naprawa cieknących rur, ale również pamiętanie o opróżnianiu zlewu, wiader, wanny czy brodzika pod prysznicem.
Niezwykle ważne jest też regularne, dokładne sprzątanie. Nie możemy pozwolić na to, by w kuchni były okruchy lub resztki pożywienia. Warto codziennie wieczorem wynosić śmieci i profilaktycznie stosować płytki, odstraszające owady.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.