Trwa ładowanie...

Restrykcyjne diety powodują efekt odwrotny do zamierzonego

Znajdujemy się tuż przed okresem świątecznym, który obfituje w ciasta, sałatki i wiele innych kalorycznych pokarmów. Po świętach zaś, często myślimy o przejśniu na dietę niskokaloryczną.

Według najnowszych badań, mózg interpretuje wielokrotne diety jako krótkotrwałe okresy głodu, skłaniając organizm do magazynowania więcej tłuszczu w przypadku przyszłych niedoborów żywności, co powoduje przyrost masy ciała.

Dowodzą temu badania, opublikowane w czasopiśmie „Evolution, Medicine and Public Health”, którego głównymi autorami byli prof Andrew Higginson z Uniwersytetu w Exeter w Wielkiej Brytanii oraz prof John McNamara z Uniwersytetu w Bristolu.

Częste diety prowadzą do reakcji obronnej organizmu, przez co zamiast chudnąć tyjemy
Częste diety prowadzą do reakcji obronnej organizmu, przez co zamiast chudnąć tyjemy (123rf)

Utrzymanie masy ciała na stałym poziomie jest bardzo korzystne dla zdrowia. Osoby otyłe mają zwiększone ryzyko wielu chorób w porównaniu z osobami o prawidłowej wadze. Na przykład, ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego, cukrzycy typu 2, choroby niedokrwiennej serca czy udaru mózgu są u nich wyższe.

Ponad jedna trzecia dorosłych cierpi na otyłość, więc utrzymanie wagi na zdrowym poziomie jest głównym priorytetem z punktu widzenia zdrowia publicznego.

Wcześniejsze badania wykazały negatywne skutki zdrowotne efektu jo-jo. Jedno z badań sugeruje, że efekt jo-jo zwiększa ryzyko chorób serca, prowadzących do śmierci. Aby uzyskać najnowsze badania, naukowcy opracowali model matematyczny, z którego wynikło, że w okresach, gdy jedzenia brakuje (podobnie jak w trakcie diety), człowiek przybiera na wadze.

"Co ciekawe, nasz model przewiduje, że średni przyrost masy ciała na diecie rzeczywiście będzie większy niż u tych, którzy nigdy nie byli na diecie. Dzieje się tak dlatego, że organizm osób, którzy nie korzystają z diet odchudzających wie, że zawsze dostanie pokarm w okresie głodu, dlatego nie musi magazynować dodatkowych zapasów tłuszczu” –  mówi prof Higginson.

Prof. McNamara dodaje, że ich model pokazuje, że przyrost masy ciała nie oznacza problemów z funkcjonowaniem orgaznizmu.

„Możliwe, że mózg osób będących na diecie pracuje normalnie, ale niepewność co do dostaw żywności wyzwala odpowiedź organizmu, która uwidacznia się przyrostem wagi” – tłumaczy profesor.

Naukowcy twierdzą, że ich model pokazuje, że chęć do jedzenia wzrasta wraz z trwaniem diety i to pragnienie nie odejdzie, kiedy zakończymy dietę. Dzieje się tak dlatego, że mózg jest zdania, że prawdopodbny jest głód w przyszłości.

Model ten może wyjaśniać, dlaczego wiele osób w obliczu coraz bardziej restrykcyjnych diet nie chudnie, a wręcz przeciwnie – przybiera na wadze. Dzieje się to za sprawą komunikacji z mózgiem, który otrzymuje informację, że musi magazynować pokłady energii w organizmie.

Naukowcy sugerują, że jeśli chcemy schudnąć, najlepszym rozwiązaniem jest duża i częsta aktywność fizyczna i łagodne obniżenie ilości spożywanych codzień kalorii. Po osiągnięciu zamierzonej wagi, należy przestrzegać zasad zdrowego odżywiania i ćwiczyć przez większość dni w tygodniu.

Nawet niewielka utrata wagi może przynieść korzyści zdrowotne, takie jak poprawa ciśnienia krwi, poziomu cholesterolu i cukru we krwi.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza