Restrykcyjne diety powodują efekt odwrotny do zamierzonego

Znajdujemy się tuż przed okresem świątecznym, który obfituje w ciasta, sałatki i wiele innych kalorycznych pokarmów. Po świętach zaś, często myślimy o przejśniu na dietę niskokaloryczną.

Według najnowszych badań, mózg interpretuje wielokrotne diety jako krótkotrwałe okresy głodu, skłaniając organizm do magazynowania więcej tłuszczu w przypadku przyszłych niedoborów żywności, co powoduje przyrost masy ciała.

Dowodzą temu badania, opublikowane w czasopiśmie „Evolution, Medicine and Public Health”, którego głównymi autorami byli prof Andrew Higginson z Uniwersytetu w Exeter w Wielkiej Brytanii oraz prof John McNamara z Uniwersytetu w Bristolu.

Utrzymanie masy ciała na stałym poziomie jest bardzo korzystne dla zdrowia. Osoby otyłe mają zwiększone ryzyko wielu chorób w porównaniu z osobami o prawidłowej wadze. Na przykład, ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego, cukrzycy typu 2, choroby niedokrwiennej serca czy udaru mózgu są u nich wyższe.

Ponad jedna trzecia dorosłych cierpi na otyłość, więc utrzymanie wagi na zdrowym poziomie jest głównym priorytetem z punktu widzenia zdrowia publicznego.

Wcześniejsze badania wykazały negatywne skutki zdrowotne efektu jo-jo. Jedno z badań sugeruje, że efekt jo-jo zwiększa ryzyko chorób serca, prowadzących do śmierci. Aby uzyskać najnowsze badania, naukowcy opracowali model matematyczny, z którego wynikło, że w okresach, gdy jedzenia brakuje (podobnie jak w trakcie diety), człowiek przybiera na wadze.

10 odchudzających fryzur inspirowanych przez gwiazdy

Gładko uczesane, długie włosy mogą optycznie wyszczuplić rysy twojej twarzy. Tego rodzaju uczesanie jest w szczególności polecane osobom o okrągłej bądź...

"Co ciekawe, nasz model przewiduje, że średni przyrost masy ciała na diecie rzeczywiście będzie większy niż u tych, którzy nigdy nie byli na diecie. Dzieje się tak dlatego, że organizm osób, którzy nie korzystają z diet odchudzających wie, że zawsze dostanie pokarm w okresie głodu, dlatego nie musi magazynować dodatkowych zapasów tłuszczu” –  mówi prof Higginson.

Prof. McNamara dodaje, że ich model pokazuje, że przyrost masy ciała nie oznacza problemów z funkcjonowaniem orgaznizmu.

„Możliwe, że mózg osób będących na diecie pracuje normalnie, ale niepewność co do dostaw żywności wyzwala odpowiedź organizmu, która uwidacznia się przyrostem wagi” – tłumaczy profesor.

Największe kłamstwa na temat odchudzania

Na pewno zdarzyło ci się kiedyś, z powodu słabej woli, przerwać kurację odchudzającą. Czy zastanawiałaś się dlaczego odniosłaś porażkę? Czy zastosowanie...

Naukowcy twierdzą, że ich model pokazuje, że chęć do jedzenia wzrasta wraz z trwaniem diety i to pragnienie nie odejdzie, kiedy zakończymy dietę. Dzieje się tak dlatego, że mózg jest zdania, że prawdopodbny jest głód w przyszłości.

Model ten może wyjaśniać, dlaczego wiele osób w obliczu coraz bardziej restrykcyjnych diet nie chudnie, a wręcz przeciwnie – przybiera na wadze. Dzieje się to za sprawą komunikacji z mózgiem, który otrzymuje informację, że musi magazynować pokłady energii w organizmie.

Naukowcy sugerują, że jeśli chcemy schudnąć, najlepszym rozwiązaniem jest duża i częsta aktywność fizyczna i łagodne obniżenie ilości spożywanych codzień kalorii. Po osiągnięciu zamierzonej wagi, należy przestrzegać zasad zdrowego odżywiania i ćwiczyć przez większość dni w tygodniu.

Nawet niewielka utrata wagi może przynieść korzyści zdrowotne, takie jak poprawa ciśnienia krwi, poziomu cholesterolu i cukru we krwi.

Natalia Kulik, 10 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Nowa terapia dla pacjentów z zaawansowanym rakiem płuc

Pembrolizumab może stać się nową opcją w leczeniu pierwszej linii u pacjentów z zaawansowanym rakiem płuc i wysoką ekspresją PD-L1, w zależności od wyników fazy III testów. Jest to wniosek badań, które zaprezentowane zostały na Kongresie ESMO w Kopenhadze...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Czy wszystkie leki będzie można podawać przez skórę?

Naukowcy z Japonii prawdopodobnie wykonali milowy krok w sposobie dystrybucji leków w naszym organizmie. Odnaleźli drogę, jak przygotować skórę, aby była ****bardziej przepuszczalna dla leków. Skóra człowieka jest nieprzepuszczalną barierą dla środowiska,...

Newsy

Związek raka z chorobami serca

Nowe badania sugerują związek wieku w którym zdiagnozowano chorobę nowotworową z możliwym przewidzeniem wystąpienia chorób serca. Według autorów, osoby zdiagnozowane w młodszym wieku mogą być narażone na większe ryzyko zdarzeń sercowych w ciągu swojego...

Newsy

Beta blokery niewskazane u osób z demencją?

Beta blokery to grupa leków, która często stosowana jest u osób, u których wystąpił epizod zawału serca. Według najnowszych badań, nie powinne być one lekami pierwszego rzutu u osób, które cierpią na demencję. Eksperymenty wykazały, że przyjmowanie leków...