Trwa ładowanie...

Rozstępy i cellulit

Rozstępy i cellulit
Rozstępy i cellulit (Shutterstock)

Cellulit i rozstępy po ciąży dotyczą aż 90 proc. młodych mam. Największy problem stanowią rozstępy na brzuchu oraz cellulit na udach i pośladkach. Ich usuwanie sprawia wiele trudności i nie zawsze daje pożądane rezultaty. Rozstępy po urodzeniu dziecka to blizny, powstające na skutek silnego rozciągania skóry. Początkowo zmiany te mają kolor czerwony lub fioletowy, z czasem jaśnieją i stają się perłowe. Cellulit, czyli „skórka pomarańczowa”, to nieprawidłowo rozłożona pod skórą tkanka tłuszczowa, która pojawia się wskutek zmian hormonalnych. Najlepszy sposób na rozstępy i cellulit to zapobieganie ich powstawaniu już w czasie ciąży.

spis treści

1. Przyczyny powstawania rozstępów i cellulitu

Kobiety o jasnej karnacji są bardziej narażone na powstanie rozstępów po ciąży. Za te zmiany skórne odpowiada silne rozciąganie skóry (niemal do granic swoich możliwości) w momencie, kiedy najintensywniej rośnie brzuszek. Z tego powodu pojawiają się pęknięcia wewnątrz skóry właściwej, które objawiają się w formie liniowych blizn pod jej powierzchnią.

Przyczyną rozstępów jest zbyt mała elastyczność skóry przy gwałtownych wahaniach wagi. Na mechanizm ten wpływ mają także zaburzenia poziomu hormonów.

Cellulit wywołany jest wahaniami hormonalnymi, które pojawiają się w ciąży, a także z innych powodów. Wysoki poziom estrogenów wywołuje w organizmie wiele zmian, a między innymi zwiększa przepuszczalność naczyń transportujących krew i limfę. Ona z kolei przyczynia się do powstawania obrzęków, które mogą przekształcić się w nieestetyczny cellulit.

2. Zapobieganie i leczenie rozstępów i cellulitu

Zobacz film: "Czy w ciąży należy jeść za dwoje?"

Istnieją pewne metody zapobiegania pojawieniu się rozstępów. W czasie ciąży kobieta powinna odpowiednio nawilżać swój organizm, czyli pić około dwóch litrów wody dziennie. Dzięki temu skóra jest prawidłowo nawodniona i mniej narażona na pęknięcia, może się mocniej rozciągać. Po drugie, w czasie ciąży warto utrzymywać stabilny wzrost wagi. Rozstępom sprzyja gwałtowne nabieranie kilogramów. Po trzecie, dobrze jest stosować kremy wzmacniające skórę.

Kremy na rozstępy należy skonsultować z lekarzem. Rozciągająca się skóra może powodować swędzenie i pieczenie, dolegliwości te łagodzi oliwka do ciała.

Aby zapobiec pojawieniu się skórki pomarańczowej, trzeba zachowywać aktywność fizyczną w czasie ciąży - oczywiście, w zalecany przez lekarzy sposób. Dobre będą spacery oraz specjalne ćwiczenia dla kobiet w ciąży. Kolejną ważną rzeczą jest dieta - aby uniknąć cellulitu, najlepiej jest zrezygnować lub ograniczyć sól, kofeinę, tłuszcze zwierzęce. Tego typu produkty nie są zalecane w żadnej zdrowej diecie, także tej stosowanej w czasie ciąży.

W leczeniu rozstępów i cellulitu stosuje się różnorodne terapie i sposoby ich usuwania.

  • Terapia laserowa - zastosowanie tej metody przynosi dobre efekty. Terapię laserową powinien zlecić lekarz dermatolog.
  • Maści na rozstępy - polecane są te preparaty, które zawierają kwas glikolowy. Dobór odpowiedniego środka należy skonsultować z lekarzem, gdyż niektóre maści mogą być stosowane dopiero po zakończeniu karmienia piersią.
  • Kremy i balsamy na cellulit - najlepiej stosować je razem z masażem antycellulitowym, ale trzeba z tym poczekać aż do końca karmienia piersią, same kremy i balsamy nie są zabronione.
  • Witamina E - olej z witaminą E można dodawać do żelu do kąpieli lub bezpośrednio wcierać go w skórę. Przynosi efekty, jeśli jest stosowany trzy razy dziennie.
  • Łuszczenie skóry - skórę, gdzie pojawiały się rozstępy, należy zmoczyć ciepłą wodą i delikatnie szorować rękawicą do peelingu.
  • Masło kakaowe - bezpośrednio na rozstępy nakłada się masło kakaowe. Zabieg powinno się wykonywać na noc.
  • Ćwiczenia fizyczne - pomogą uelastycznić skórę.

Zdrowa dieta również ma wpływ na rozstępy po ciąży. Organizmowi należy dostarczać składników bogatych w witaminy i minerały, które wpłyną na dobre odżywianie skóry.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze