Laserowe usuwanie rozstępów po ciąży
Rozstępy to dla wielu kobiet nieodłączny, choć niezbyt mile widziany, element ciąży. Czerwone kreski na ciele pojawiają się nie tylko u ciężarnych, ale i u osób, które intensywnie budują mięśnie. Zarówno szybkie przybranie na wadze, jak i utrata znacznej ilości kilogramów może spowodować wystąpienie rozstępów. Winne mogą być również czynniki dziedziczne i hormony. Gdy rozstępy się pojawią, pole manewru jest, niestety, ograniczone. Zwykle stosuje się maści na rozstępy, pomocne są także zdrowa dieta i ćwiczenia. Ostatnio słychać dużo na temat laserowego usuwania rozstępów.
1. Czy laser faktycznie usuwa rozstępy?
Skuteczność lasera nie jest tak wysoka, jak można by sobie życzyć. Rozstępy są bowiem stałymi zmianami w skórze właściwej, czyli głębszej warstwie skóry pod naskórkiem. Znane obecnie metody spłycania rozstępów nie są w stanie zupełnie się ich pozbyć. Badania wykazały jednak, że dzięki terapii laserem możliwe jest zmniejszenie głębokości rozstępów u niektórych pacjentów o 20-50%. Poprawa ma związek najprawdopodobniej ze stymulacją produkcji kolagenu w głębszej warstwie skóry, gdzie powstają rozstępy. Laser jest najbardziej skuteczny w przypadku świeżych rozstępów, które mają czerwony odcień. Jeśli masz rozstępy od jakiegoś czasu i są one białe lub srebrne, efektywność terapii laserem będzie minimalna. Zastosowanie lasera jest niewskazane również w przypadku osób o ciemnej karnacji ze względu na ryzyko wystąpienia przebarwień. Niektórzy specjaliści są krytyczni w stosunku do potencjalnych korzyści płynących z laserowego usuwania rozstępów. Podkreślają, że koszt takich zabiegów jest niewspółmierny do uzyskanych rezultatów.
2. Zapobieganie rozstępom w ciąży
Eksperci są zgodni, że w kwestii rozstępów sprawdza się powiedzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia rozstępów, należy stosować kremy i maści wzmacniające skórę. Kosmetyki te mają zwykle w swoim składzie witaminy E i A, kolagen, kwasy AHA, elastynę oraz lanolinę. Ważne jest także dbanie o to, by w diecie nie zabrakło składników odżywczych. Zalecana jest umiarkowana aktywność fizyczna, która pomaga kontrolować wagę i uniknąć niespodzianek w postaci kilku zbędnych kilogramów w krótkim czasie. Każda kobieta w ciąży przybiera na wadze, ciężarne powinny jednak uważać, by dodatkowe kilogramy nie wymknęły się im spod kontroli. W przeciwnym razie prawdopodobieństwo pojawienia się rozstępów będzie znacznie większe.
Rozstępy w ciąży to powszechny problem. Niekiedy mimo starań przyszłej matki i starannej pielęgnacji skóry, na ciele pojawiają się nieestetyczne czerwone kreski. Maści na rozstępy są skuteczne tylko w niewielkim stopniu, dlatego wiele kobiet rozważa skorzystanie z lasera. Jednak terapia laserowa sprawdza się tylko w ograniczonym stopniu.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.