Kremy na rozstępy po ciąży
Kosmetyki na rozstępy to domowy sposób działający na nieestetyczne, białe lub czerwone „kreski” na skórze. Nie wymaga on dużych nakładów finansowych, chociaż rozpiętość cenowa kremów na rozstępy jest bardzo duża. Kiedy wybierasz krem na rozstępy, kieruj się informacją na opakowaniu dotyczącą składu kremu, a nie ceną tego kosmetyku. Możesz poradzić się znajomych, które używały konkretny krem na rozstępy, ale jego działanie może się różnić u ciebie.
1. Krem na rozstępy
Kremy na rozstępy po ciąży nie powinny zawierać substancji zapachowych ani innych niepotrzebnych dodatków, gdyż u niektórych kobiet wywołują one tylko podrażnienia. Dobre składniki kremów na rozstępy, poprawiające stan skóry, to:
- masło kakaowe (nawilża skórę),
- lanolina (uelastycznia skórę),
- kwasy AHA (stymulują produkcję kolagenu głęboko w skórze),
- kolagen (silnie nawilża),
- elastyna,
- wyciąg z aloesu (rozjaśnia skórę),
- witamina A (stymuluje odnowę skóry),
- witamina E (regeneruje skórę).
Pamiętaj, że możesz także rozpocząć kurację uelastyczniającą, zanim pojawią się rozstępy. Krem na rozstępy wstępnie odżywi skórę i pomoże jej przejść przez trudny dla niej okres ciąży. Pierwsze rozstępy w ciąży pojawiają się już około szóstego miesiąca ciąży, później pogłębiają się, chyba że w porę zacznie się im zapobiegać. Rozstępy najczęściej lokalizują się na brzuchu i piersiach.
Jest to spowodowane dużym przyrostem ciała w tych miejscach. Kolageny i elastyny – włókna budujące skórę – są bardzo delikatne. Wyżłobienia tworzą się, gdy włókna pękają. Inne częste miejsca pojawienia się rozstępów to pośladki, biodra i wewnętrzna strona ud. Ich kolor przechodzi stopniowo od czerwonego, po biały.
2. Zalety kremów na rozstępy
Kremy na rozstępy mają swoje wady, na przykład to, że nie są tak skuteczne, jak operacja laserowa, ale zwróć uwagę także na ich zalety:
- nie mają skutków ubocznych,
- nie zagrażają dziecku podczas ciąży ani podczas karmienia piersią,
- są wygodne w użyciu,
- są niedrogie,
- możesz używać ich w domu,
- dobrze działają na ogólną kondycję skóry: nawilżają ją i odżywiają,
- w czasie nakładania możemy masować skórę, co poprawi krążenie i tym samym pozytywnie wpłynie na stan skóry.
Żeby skóra była bardziej elastyczna, nawilżona i ukrwiona, pamiętaj o kilkuminutowym masażu, który możesz wykonać podczas nakładania kremu. Masaż na rozstępy powinno się wykonywać kolistymi ruchami, od dołu, ku górze (w kierunku serca). Posłużyć do tego mogą specjalna rękawica frotte lub szczotka. Masaż piersi powinien być wykonany jedynie palcami, gdyż szorstki masaż może podrażnić dodatkowo skórę.
3. Jak zlikwidować rozstępy po ciąży?
Inny sposób na rozstępy po ciąży to na przykład picie odpowiednich ilości wody w ciąży i po niej, umiarkowana aktywność fizyczna i delikatne masaże skóry tam, gdzie jest narażona na naciąganie. Na rozstępy po ciąży stosuje się także bardziej radykalne metody, wymagające wizyty u kosmetyczki lub dermatologa, takie jak:
- kremy wybielające,
- peeling chemiczny,
- mikrodermabrazja,
- dermabrazja,
- mezoterapia,
- leczenie farmakologiczne,
- operacja laserowa.
Krem na rozstępy może pomóc w zmniejszeniu widoczności rozstępów. Jednak nie jest on w stanie całkowicie ich zlikwidować, tak jak żaden z domowych sposobów. Najskuteczniejsze są obecnie operacje laserowe, ale nawet je trzeba powtarzać. Są także bardzo drogie. Krem na rozstępy natomiast może zdecydowanie poprawić wygląd skóry, przy dużo mniejszym ryzyku i kosztach.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.