Rusza kampania „To nie musi być wiek, to może być chłoniak"
Wraz z wiekiem w organizmie człowieka zachodzi wiele, często nieodwracalnych, zmian. Jak się okazuje, niektóre dolegliwości traktujemy jedynie jako objawy starości, tymczasem mogą to być zmiany wywołane przez chłoniaka. Symptomy tego nowotworu są zbliżone do tych typowo występujących podczas starzenia się organizmu. Właśnie ruszała kampania społeczna „To nie musi być wiek, to może być chłoniak", która ma uświadomić nam, jakich objawów zdrowotnych nie należy bagatelizować.
1. Starość, nie radość
Nadmierna potliwość, bóle mięśni i stawów, utrata masy ciała – z takimi problemami boryka się wiele osób w okresie przekwitania. To normalny etap przejścia w starszy wiek. Jednak, jak podkreślają onkolodzy, takie objawy są także typowe dla choroby nowotworowej.
Co może świadczyć o rozwijającym się chłoniaku? Pierwszym objawem, który powinien nas zaniepokoić, jest powiększenie węzłów chłonnych na szyi, pod pachami lub w pachwinach. Chłoniak może się lokować w różnych miejscach układu limfatycznego, np. na migdałkach i śledzionie, ale także we krwi i szpiku kostnym. Czasem nowotwór ma mniej typową lokalizację, jak nos, piersi, serce czy żołądek.
U chorego następuje ogólne osłabienie, duszności, gorączka, fala potów (zwłaszcza w nocy) i nagłe chudnięcie. Chłoniak objawia się także swędzeniem skóry i jej przesuszeniem, może również pojawić się świąd lub wybroczyny. Jeżeli takie objawy utrzymują się ponad kilka tygodni, to powinien być dla nas sygnał ostrzegawczy, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego. Symptomy chłoniaka przypominają często nie tylko objawy starzenia się organizmu, ale też zwykłe przeziębienie, stąd też często są bagatelizowane. Aby potwierdzić lub wykluczyć chorobę nowotworową, należy wykonać histopatologiczne badanie węzła chłonnego.
Chłoniak to nowotwór układu limfatycznego (chłonnego). Rocznie ok. 7500 Polaków dowiaduje się, że cierpi na tę chorobę. Przyczyna rozwoju chłoniaka nie jest znana, a objawy często są niespecyficzne. Dlatego tak ważna jest edukacja społeczeństwa w tym zakresie i wzmożona czujność, która pomoże wykryć wczesne objawy choroby. Jest to kluczowe w terapii nowotworów, które wykryte we wczesnym stadium, mogą być całkowicie uleczalne.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.