Trwa ładowanie...

Lekarz podaje swoją receptę na długowieczność. Mówi, czego nie lubi rak

 Katarzyna Prus
14.08.2022 14:45
Zamień olej na oliwę z oliwek. Ekspert przekonuje, że to może wydłużyć życie
Zamień olej na oliwę z oliwek. Ekspert przekonuje, że to może wydłużyć życie (Getty Images /www.brown.edu)

Wystarczy zmiana nawyków żywieniowych, ograniczenie używek, aktywność fizyczna i regularne badania. Kilka prostych zasad pomoże cieszyć się zdrowiem i długim życiem. 82-letni lekarz podaje swój przepis na długowieczność. Podkreśla, że najważniejsze jest zadbanie o psychikę, ponieważ poważne choroby psychiczne mogą skrócić życie o dekady!

spis treści

1. Dieta jest kluczowa

82-letni prof. Richard Besdine jest lekarzem geriatrą z kilkudziesięcioletnim stażem, który cieszy się imponującym dorobkiem naukowym. Lekarz poświęcił swoją karierę rozwojowi i postępowi geriatrii, a lata pracy pozwoliły mu na opracowanie listy wskazówek, które pomogą cieszyć się długim i zdrowym życiem.

Jedną z kluczowych zasad jest odpowiednia dieta. Kuchnia śródziemnomorska oparta na świeżych owocach i warzywach oraz zdrowych tłuszczach pomaga zapobiegać przewlekłym chorobom.

Zobacz film: "Rady na długowieczność od 109-latki"

Przetworzoną żywność warto zamienić na owoce morza, chude mięso i orzechy. Zamiast oleju lepiej używać znacznie zdrowszej oliwy z oliwek. W diecie nie powinno też zabraknąć tłustych ryb m.in. łososia, sardynek czy tuńczyka, które są źródłem kwasów omega-3. Dzięki temu ryzyko chorób serca i udaru jest znacznie mniejsze.

2. Zwykły spacer chroni przed rakiem i cukrzycą

Aktywność fizyczna, w tym ćwiczenia na świeżym powietrzu, przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia depresji, raka i cukrzycy. American Cancer Society, organizacja, która zajmuje się przeciwdziałaniem chorobom nowotworowym, zaleca, by umiarkowana aktywność fizyczna, np. spacer czy prace w ogrodzie, zajmowała ok. pięciu godzin tygodniowo.

Nawet pół godziny spaceru dziennie może pomóc zachować zdrowie
Nawet pół godziny spaceru dziennie może pomóc zachować zdrowie (Getty Images)

Z kolei ćwiczenia wymagające większego wysiłku np. bieganie czy aerobik powinny zajmować mniej więcej dwie i pół godziny tygodniowo. Zdaniem prof. Besdine’a efekty może przynieść już półgodziny spaceru. Musi to być jednak codzienna aktywność.

3. Rzuć palenie

Nawet jeden papieros dziennie to większe ryzyko przedwczesnej śmierci. Rzucenie palenia przynosi wiele zdrowotnych korzyści, szybciej niż nam się wydaje.

Według amerykańskiego CDC, już po roku od rzucenia palenia ryzyko zawału serca gwałtownie spada. A po dwóch-pięciu latach prawdopodobieństwo wystąpienia udaru mózgu może być mniej więcej takie, jak u osoby niepalącej.

Walka z nałogiem dotyczy jednak nie tylko tradycyjnych papierosów, ale też e-papierosów, które są dla zdrowia równie niebezpieczne.

4. Nie zaniedbuj badań

Jak zaznacza prof. Besdine, długie życie to także profilaktyka. To badania kontrolne są kluczowe we wczesnym wykrywaniu niebezpiecznych chorób. Powinno się je wykonywać przynajmniej raz w roku, chyba że lekarz zaleci częściej.

Do najważniejszych należy kontrola poziomu cholesterolu, ciśnienia krwi, a także regularne mammografie w przypadku kobiet oraz badania pod kątem nowotworu jąder u mężczyzn.

5. Zadbaj o psychikę

Według badań, na które powołuje się prof. Besdine, poważne choroby psychiczne mogą skrócić życie o dekady. Kontakt ze specjalistą jest więc niezwykle istotny. Gdy zauważymy niepokojące objawy, powinniśmy od razu zgłosić się do lekarza.

Warto też znaleźć czas na zajęcia, które mogą pomóc w łagodzeniu stresu, np. medytację czy jogę. Ważne jest także pielęgnowanie swoich zainteresowań oraz kontakt z innymi ludźmi. Może mieć to ogromny wpływ na nasze zdrowie psychiczne oraz poczucie szczęścia.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze