Trwa ładowanie...

Skuteczność i bezpieczeństwo stosowania leków przeciwzakrzepowych

W ramach ogólnopolskiej kampanii „Lek bezpieczny” w Warszawie zorganizowano konferencję „Leki przeciwzakrzepowe - skuteczność i bezpieczeństwo stosowania”...

spis treści

1. Czym są leki przeciwzakrzepowe?

Leki przeciwzakrzepowe, czyli inaczej antykoagulanty, to preparaty zapobiegające powstawaniu niebezpiecznych zakrzepów, które mogą wywołać niedokrwienie kończyny, udar mózgu lub zawał serca. Stosuje się je po wszczepieniu zastawki, przy różnego rodzaju wadach serca, migotaniu przedsionków i przy zakrzepicy. Najczęściej stosowanymi lekami przeciwzakrzepowymi są antagoniści witaminy K. Przy stosowaniu tego typu leków niezbędne jest regularne przeprowadzanie badania krzepnięcia.

Zobacz film: "Leki przeciwzakrzepowe"

2. Leki przeciwzakrzepowe a dieta

Osoby przyjmujące antykoagulanty powinny unikać pewnych produktów żywieniowych. Niewskazany jest seler, natka pietruszki, czosnek, cebula, brokuły, kapusta i brukselka, kalafior, rzepa, rzeżucha, sałata, szpinak czy awokado. Nie należy pić soków grejpfrutowych i żurawinowych. Ponadto niekorzystnie działają takie zioła i przyprawy, jak szałwia, kozieradka, rumianek, anyż, arnika, mniszek, kasztanowiec, dziurawiec, ekstrakt z papai, żeń-szeń i miłorząb japoński.

3. Interakcje antykoagulantów z innymi lekami

Chorzy regularnie stosujący leki przeciwzakrzepowe muszą uważać przy przyjmowaniu innych farmaceutyków, w tym suplementów diety. Unikać należy preparatów zawierających witaminę K, witaminę E, koenzym Q10, glukozaminę, melatoninę, dehydroepiandrosteron (DHEA) czy kwasy omega-3. Niewskazane są leki przeciwzapalne, przeciwbólowe i leki na zgagę. Należy uważać nawet przy podawaniu szczepionki przeciwko grypie.

4. Przeciwwskazania i skutki uboczne leków przeciwzakrzepowych

Przeciwwskazaniem do podawania antykoagulantów są krwawienia z przewodu pokarmowego, nowotwory, cukrzyca i zawał serca. Do działań niepożądanych tych leków należą z kolei nudności, wymioty, krwawienia z przewodu pokarmowego, biegunka, zaburzenia pracy wątroby i priapizm.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Skuteczność i bezpieczeństwo stosowania leków przeciwzakrzepowych
Skuteczność i bezpieczeństwo stosowania leków przeciwzakrzepowych
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza