Trwa ładowanie...

Sposoby na ból gardła – przyczyny bólu, leczenie

Avatar placeholder
Magdalena Wawszczak 22.07.2024 15:24
Sposoby na ból gardła – przyczyny bólu, leczenie
Sposoby na ból gardła – przyczyny bólu, leczenie (123RF)

O czym może świadczyć ból gardła? Najczęściej za tę dolegliwość odpowiadają infekcję górnych dróg oddechowych lub zapalenie krtani. W przypadku zapalenia krtani współwystępuje dodatkowo chrypka. Ból gardła pojawia się najczęściej niespodziewanie. Taki stan oznacza przede wszystkim podrażnienie błony śluzowej tylnej ściany gardła, łuków podniebiennych i języka. Śluzówka jest przekrwiona i rozpulchniona. Bólowi gardła może towarzyszyć: gorączka, odczucie rozbicia, osłabienie organizmu, ból głowy itp. Jakie są sposoby na ból gardła?

spis treści

1. Sposoby na ból gardła

Tak, jak wspomniano powyżej za ból gardła odpowiada przeważnie stan zapalny powstający na tle wirusowym, grzybiczym lub bakteryjnym. Kiedy zaczyna nas boleć gardło, możemy być pewni, iż nasz układ odpornościowy nie pracuje wydajnie i efektywnie. Aby poczuć się komfortowo, należy infekcję zdusić w zarodku. Dlatego też polecane są różne sposoby na ból gardła. Jeśli jednak nieprzyjemne symptomy utrzymują się zbyt długo, konieczna jest wizyta u lekarza.

Sposoby na ból gardła to środki naturalne, ale przede wszystkim leki farmaceutyczne
Sposoby na ból gardła to środki naturalne, ale przede wszystkim leki farmaceutyczne
Zobacz film: "Szczepienie przeciwko HPV"

Szukasz leków na ból gardła? Skorzystaj z KtoMaLek.pl i sprawdź, która apteka ma na stanie potrzebny lek. Zarezerwuj go on-line i zapłać za niego w aptece. Nie trać czasu na bieganie od apteki do apteki.

2. Leczenie bólu gardła

Najlepszym sposobem na ból gardła jest nawilżanie błony śluzowej. Infekcje i stany zapalne powodują znaczne wysuszenie śluzówki. Działaniem profilaktycznym będzie zatem dbałość o odpowiednią wilgotność powietrza. Kolejnym środkiem zaradczym jest częste wietrzenie pomieszczeń. Sięgaj często po wodę niegazowaną.

To też warto wiedzieć

Złagodzić zakażenie możemy poprzez stosowanie płukanek. Wykorzystajmy do tego procederu napary z szałwii, tymianku oraz rumianku. Takie specyfiki odkażają oraz działają przeciwzapalnie. Aby stworzyć efektywnie działający napar, wystarczy zalać łyżkę ziół wrzątkiem. Napar parzymy pod przykryciem przez około 15 minut. Oprócz płukanek sporządzonych z ziół, gardło można przepłukać w roztworze wody i sody.

Łyżeczkę sody oczyszczonej rozpuszczamy w pół szklance ciepłej wody. Płukanie będzie skuteczniejsze, jeżeli będziemy robić to prawidłowo. Każda płukanka powinna mieć taką samą temperaturę, jak ciało. Płukanie należy powtórzyć 3-4 razy dziennie. Podczas wykonywania płukania trzeba „gulgotać”. Czynność ta nie musi jednak trwać długo.

Jakie są inne sposoby na ból gardła? Dobry sposób na ból gardła to picie ciepłej rozgrzewającej herbaty z dodatkiem miodu, cytryny oraz soku z maliny. Zadaniem miodu jest hamowanie rozwoju bakterii, grzybów oraz wirusów. Już od dawien dawna miód znany jest ze swych właściwości łagodzących, rozgrzewających oraz leczniczych. Dzięki działaniu antyseptycznemu organizm szybciej poradzi sobie ze stanem zapalnym. Do rozgrzewającej herbaty można dodać napar z kwiatu lipy oraz rumianku. Inne sposoby na ból gardła to czosnek w różnej formie, który jest naturalnym antybiotykiem. Działa antybakteryjnie i antyseptycznie.

Inny sposoby  na ból gardła to leki. W każdej aptece znajdziemy skuteczne preparaty likwidujące ból gardła. Ponadto tabletki do ssania działają antybakteryjnie. Istnieją również środki w aerozolu, które po rozpyleniu natychmiast łagodzą podrażnienie błony śluzowej.

Treść artykułu jest całkowicie niezależna. Znajdują się w nim linki naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze