Przyczyny bólu gardła
Przyczyny bólu gardła mogą być różne: od infekcji wirusowych czy bakteryjnych po alergie, a nawet zwykłe podrażnienie, wywołane temperaturą, suchym powietrzem czy zanieczyszczeniami. Aby poznać przyczyny bólu gardła, często wystarczy dokładna obserwacja objawów, jednak w innych przypadkach konieczne są specjalne badania laboratoryjne, takie jak wymaz z gardła. Badanie to pomaga stwierdzić, co powoduje ból i odpowiednio dopasować skuteczne leczenie.
1. Bakterie przyczynami bólu gardła
Najczęściej ból gardła jest wywołany przez paciorkowce. Zapalenie gardła i migdałków inaczej jest nazywane także anginą. Objawy anginy to:
Inną infekcją bakteryjną jest krztusiec (koklusz), występujący najczęściej u dzieci. Początkowe objawy to kaszel, katar i niewysoka gorączka. Później pojawiają się duszności, bardzo silny, napadowy kaszel. Na dalszych etapach choroby dziecku grozi nawet uduszenie, dlatego zawsze należy poddać dziecko z kokluszem hospitalizacji.
Najgroźniejszą chorobą bakteryjną dotykającą gardła jest zapalenie nagłośni. Objawia się ono świszczącym oddechem, przyspieszonym tętnem, gorączką, trudnościami z połykaniem i dusznością. Konieczna jest w tym przypadku obeserwacja.
2. Wirusy
Wirusy to jedna z najczęstszych przyczyn bólu gardła. Wszystkie poniższe choroby wirusowe mają także inne objawy:
- przeziębienie - stopniowo pojawiające się objawy, średnia gorączka, ból gardła, kichanie;
- grypa - nagła, wysoka gorączka, bóle kości i stawów, osłabienie, bóle głowy, kaszel, światłowstręt, obfity katar;
- mononukleoza - po kilkutygodniowym okresie inkubacji gorączka, ból gardła, powiększone węzły chłonne, może też przebiegać bezobjawowo;
- odra - początkowo stan podgorączkowy, później wysoka gorączka i kaszel, a także nalot na języku i migdałkach, na twarzy pojawiają się charakterystyczne plamy, a później wysypka;
- ospa wietrzna - średnia lub wysoka gorączka, ból głowy, charakterystyczne, swędzące krosty;
- błonica - głośny, suchy kaszel, szczególnie nasilony w nocy, utrudnione i świszczące oddychanie, chrypka, niezbyt wysoka gorączka, niezbyt silny ból gardła.
3. Inne przyczyny bólu gardła
Ból gardła może być także wywołany innymi czynnikami, takimi jak:
- alergie,
- zbyt suche powietrze,
- zbyt zimne powietrze,
- zanieczyszczenia,
- dym papierosowy,
- nadwyrężenie gardła,
- refluks żołądkowo-przełykowy,
- rak krtani lub gardła.
Różne przyczyny bólu gardła wymagają różnego leczenia. Wirusy muszą zostać pokonane przez układ odpornościowy, podczas gdy stosuje się leczenie objawowe. W niektórych przypadkach stosuje się także leki przeciwwirusowe. Bakterie można leczyć antybiotykami, a na zwykłe podrażnienie wystarczą zioła na ból gardła (np. szałwia) i ciepłe napoje. Bardzo ważne jest więc, aby mieć pewność co do przyczyny bólu, zanim rozpocznie się leczenie.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.