Sprawdź, czy masz cukrzycę. Pierwsze oznaki cukrzycy typu 2
Cukrzyca jest jedną z najczęściej występujących chorób XXI wieku. Coraz więcej ludzi zapada na nią niezależnie od wieku. Jak rozpoznać to schorzenie, by móc jak najwcześniej rozpocząć leczenie?
1. Cukrzyca
Chorobę tę można podzielić na dwa podstawowe rodzaje:
- typ I – cukrzyca insulinozależna,
- typ II – cukrzyca insulinoniezależna.
Dla osób, które nie chorują, obie nazwy niewiele mówią. Cukrzyca typu pierwszego stanowi około 10 proc. przypadków i jest chorobą autoimmunologiczną. Oznacza to, że organizm wytwarza przeciwciała przeciwko komórkom wysp trzustki odpowiedzialnym za produkcję insuliny. Hormon ten jest odpowiedzialny między innymi za prawidłowy metabolizm glukozy, umożliwiając jej przejście z krwi do komórek, gdzie spełnia funkcję dostarczyciela energii.
Cukrzyca typu 2 jest najczęściej spotykanym rodzajem tej choroby. Szacuje się, że cierpi na nią 80-90 proc. cukrzyków. Z reguły zapadają na nią osoby w okolicach 40. roku życia i starsze. W odróżnieniu od cukrzycy typu 1 wysoki poziom cukru we krwi nie jest spowodowany uszkodzeniem trzustki, lecz najczęściej insulinoopornością tkanek. Komórki nie reagują tak jak powinny na insulinę. W początkowej fazie choroby organizm zaczyna wydzielać coraz więcej tego hormonu, jednak nie jest w stanie spełnić on swojej funkcji metabolicznej.
2. Objawy cukrzycy
Cukrzyca typu 2 najczęściej występuje u osób po 40. roku życia, ale nie oznacza to, że nie mogą cierpieć na nią osoby młodsze. Pierwsza faza choroby często przebiega w utajeniu, nie dając żadnych objawów.
Z reguły pierwszym symptomem, którego nie wiąże się z tą chorobą, jest uczucie zmęczenia i osłabienia. Wiele osób bagatelizuje te objawy, gdyż są one powszechne w codziennych sytuacja życiowych. Taki stan jest spowodowany niemożnością wykorzystania źródła energii, jakim są cukry.
Kolejnym objawem są wahania wagi z tendencją do stałego jej wzrostu. Cukrzyca typu 2 w 90 proc. dotyczy pacjentów z nadwagą bądź otyłością.
W późniejszym okresie pojawią się wzmożone pragnienie i zwiększona ilość oddawanego moczu. Te objawy powinny bezwzględnie zostać skonsultowane z lekarzem.
Cukrzyca typu 2 często jest rozpoznawana przez przypadek, podczas badań przesiewowych lub okresowych w pracy. Warto jednak od czasu do czasu kontrolować poziom glukozy we krwi. Badaniom przesiewowym w kierunku tej choroby powinny być poddane wszystkie osoby po 34. r. ż. Badanie opiera się na oznaczeniu poziomu glukozy na czczo, powtarzanemu co 3 lata.
Wcześniejszym i częstszym badaniom powinny zostać poddane osoby z grup zwiększonego ryzyka zachorowania, czyli osoby z nadwagą lub otyłością, z dodatnim wywiadem rodzinnym cukrzycy, osoby prowadzące mało aktywny tryb życia, pacjenci urodzeni z masą powyżej 4,5 kg oraz z ciąż, w których matka chorowała na cukrzycę ciążową.
Nieleczona cukrzyca może doprowadzić do trwałego uszkodzenia nerek, nadciśnienia, chorób sercowo-naczyniowych, stopy cukrzycowej, zaburzeń wzroku. Statystycznie, źle kontrolowana, skraca życie o 15 lat.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.