Trwa ładowanie...

Sprawdź, czy masz cukrzycę. Pierwsze oznaki cukrzycy typu 2

Cukrzyca jest jedną z najczęściej występujących chorób XXI wieku. Coraz więcej ludzi zapada na nią niezależnie od wieku. Jak rozpoznać to schorzenie, by móc jak najwcześniej rozpocząć leczenie?

Zobacz film: "Cukrzyca a praca"

spis treści

1. Cukrzyca

Chorobę tę można podzielić na dwa podstawowe rodzaje:

  • typ I – cukrzyca insulinozależna,
  • typ II – cukrzyca insulinoniezależna.

Dla osób, które nie chorują, obie nazwy niewiele mówią. Cukrzyca typu pierwszego stanowi około 10 proc. przypadków i jest chorobą autoimmunologiczną. Oznacza to, że organizm wytwarza przeciwciała przeciwko komórkom wysp trzustki odpowiedzialnym za produkcję insuliny. Hormon ten jest odpowiedzialny między innymi za prawidłowy metabolizm glukozy, umożliwiając jej przejście z krwi do komórek, gdzie spełnia funkcję dostarczyciela energii.

Cukrzyca typu 2 jest najczęściej spotykanym rodzajem tej choroby. Szacuje się, że cierpi na nią 80-90 proc. cukrzyków. Z reguły zapadają na nią osoby w okolicach 40. roku życia i starsze. W odróżnieniu od cukrzycy typu 1 wysoki poziom cukru we krwi nie jest spowodowany uszkodzeniem trzustki, lecz najczęściej insulinoopornością tkanek. Komórki nie reagują tak jak powinny na insulinę. W początkowej fazie choroby organizm zaczyna wydzielać coraz więcej tego hormonu, jednak nie jest w stanie spełnić on swojej funkcji metabolicznej.

2. Objawy cukrzycy

Cukrzyca typu 2 najczęściej występuje u osób po 40. roku życia, ale nie oznacza to, że nie mogą cierpieć na nią osoby młodsze. Pierwsza faza choroby często przebiega w utajeniu, nie dając żadnych objawów.

Z reguły pierwszym symptomem, którego nie wiąże się z tą chorobą, jest uczucie zmęczenia i osłabienia. Wiele osób bagatelizuje te objawy, gdyż są one powszechne w codziennych sytuacja życiowych. Taki stan jest spowodowany niemożnością wykorzystania źródła energii, jakim są cukry.

Kolejnym objawem są wahania wagi z tendencją do stałego jej wzrostu. Cukrzyca typu 2 w 90 proc. dotyczy pacjentów z nadwagą bądź otyłością.

W późniejszym okresie pojawią się wzmożone pragnienie i zwiększona ilość oddawanego moczu. Te objawy powinny bezwzględnie zostać skonsultowane z lekarzem.

Cukrzyca typu 2 często jest rozpoznawana przez przypadek, podczas badań przesiewowych lub okresowych w pracy. Warto jednak od czasu do czasu kontrolować poziom glukozy we krwi. Badaniom przesiewowym w kierunku tej choroby powinny być poddane wszystkie osoby po 34. r. ż. Badanie opiera się na oznaczeniu poziomu glukozy na czczo, powtarzanemu co 3 lata.

Wcześniejszym i częstszym badaniom powinny zostać poddane osoby z grup zwiększonego ryzyka zachorowania, czyli osoby z nadwagą lub otyłością, z dodatnim wywiadem rodzinnym cukrzycy, osoby prowadzące mało aktywny tryb życia, pacjenci urodzeni z masą powyżej 4,5 kg oraz z ciąż, w których matka chorowała na cukrzycę ciążową.

Nieleczona cukrzyca może doprowadzić do trwałego uszkodzenia nerek, nadciśnienia, chorób sercowo-naczyniowych, stopy cukrzycowej, zaburzeń wzroku. Statystycznie, źle kontrolowana, skraca życie o 15 lat.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.