Trwa ładowanie...

Spustoszenie w płucach po skąpym przechorowaniu COVID-19. Dr Karauda mówi, kiedy zgłosić się do lekarza (WIDEO)

Dr Tomasz Karauda, lekarz z oddziału chorób płuc Szpitala Uniwersyteckiego N. Barnickiego w Łodzi był gościem programu "Newsroom" WP. Ekspert powiedział, na jakie powikłania w obrębie płuc są narażone osoby, które skąpo przechorowały COVID-19.

- Osoby, które nie odwiedziły szpitala, niekiedy również borykają się z powikłaniami w postaci zmęczenia czy duszności. Zmęczenie pocovidowe jest dosyć popularnym objawem i zawsze wymaga kontroli, dlatego że mogą być pewne zaburzenia powstałe w wyniku choroby, które trzeba sprawdzić. A już tym bardziej, jak jest duszność, czy brak powietrza przy wysiłku. Ilekroć odczuwacie te objawy, zgłoście się do lekarza rodzinnego - apeluje lekarz.

Dr Karauda dodaje, że duszność może być także objawem powikłań kardiologicznych, dlatego niezbędna jest ocena zarówno wydolności serca, jak i płuc. W tym celu konieczne jest wykonanie takich badań jak RTG płuc, EKG serca oraz USG serca.

- Ponadto podstawowe badania morfologia, parametry nerkowe, wątrobowe, wskaźniki zapalne. Ważny czynnik prozakrzepowy tzw. D-dimery, który wysoki poziom może, ale nie musi świadczyć o incydencie zakrzepowo-zatorowym - wyjaśnia ekspert.

Dr Karauda podkreśla, że incydenty zakrzepowo-zatorowe znacznie częściej powstają w wyniku przechorowania COVID-19, aniżeli przyjęcia szczepionki. W dodatku, jeśli są szybko zdiagnozowane, można je z powodzeniem leczyć.

Dowiedź się więcej, oglądając WIDEO.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze