Światowy Dzień Walki z Rakiem w Polsce
Światowy Dzień Walki z Rakiem przypada na dzień 4 lutego. Z tej okazji wiele ośrodków onkologicznych w Polsce otwiera przed pacjentami swoje drzwi i zaprasza na badania profilaktyczne. Prognozy nie są optymistyczne: szacuje się, że do 2025 roku liczba chorych na nowotwory złośliwe w Europie wzrośnie o 15 proc. Lekarze zachęcają do badań profilaktycznych, podkreślając, że szybkie wykrycie raka daje większe szanse na powrót do zdrowia.
Chorych na nowotwory z roku na rok jest coraz więcej. To druga przyczyna zgonów w Polsce. Społeczeństwo się starzeje, prowadzimy niezdrowy styl życia, źle się odżywiamy. Te wszystkie czynniki mają swoje odzwierciedlenie w niepokojących danych statystycznych.
4 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem. Z tej okazji wiele ośrodków onkologicznych w Polsce otwiera przed pacjentami swoje drzwi i zaprasza na badania profilaktyczne. A te mają ogromne znaczenie w przypadku choroby nowotworowej. Szybkie wykrycie niepokojących zmian zwiększa szanse na powrót do zdrowia.
Na bezpłatne badania cytologiczne, mammografię oraz konsultacje z onkologiem ogólnym, onkologiem urologiem oraz lekarzem chorób piersi zaprasza Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Pacjenci będą mieli również możliwość wykonać pomiary ciśnienia tętniczego i cukru we krwi. Z kolei osoby, które na swoim ciele zauważyły niepokojące zmiany, będą mogły skonsultować je ze specjalistą. Zaplanowano ponadto warsztaty edukacyjne w zakresie badań profilaktycznych i prewencji pierwotnej nowotworów. Spotkania rozpoczną się o godzinie 9.00.
Na bezpłatne konsultacje onkologiczne zapraszają również Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy, Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach, Centrum Onkologii im. prof. F. Łukaszczyka w Bydgoszczy oraz Białostockie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie.
Wykaz placówek medycznych, które 4 lutego otworzą swoje drzwi dla zainteresowanych, znaleźć można tutaj.
1. Pacjenci i ich rodziny w walce z rakiem
Niezwykle ciekawe spotkania i warsztaty zaplanowano w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu. Organizatorzy postanowili w nieco inny sposób szerzyć wiedzę na temat profilaktyki chorób nowotworowych. Akcja kierowana będzie bowiem do chorych oraz ich rodzin. – Zaprosiliśmy do współpracy przedstawicieli stowarzyszeń pacjentów z chorobami nowotworowymi. Ze swojej perspektywy będą oni mówić o diagnostyce, leczeniu i rehabilitacji – mówi WP abcZdrowie dr n. med. Agnieszka Dyzmann-Sroka z Wielkopolskiego Centrum Onkologii.
W programie znalazły się między innymi spotkania z wizażystą, który podpowie, jak wykonać odpowiedni makijaż i co zrobić, by mimo choroby czuć się kobietą wyjątkową i zadbaną.
– Zaplanowaliśmy również warsztaty z samobadania piersi, specjaliści będą udzielać informacji o badaniach profilaktycznych – wskazuje dr n. med. Agnieszka Dyzmann-Sroka. I dodaje: – Przedstawiciele Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny (IFMSA) udzielą przybyłym gościom porad zdrowotnych i wykonają podstawowe pomiary: ciśnienia tętniczego, poziomu cukru we krwi. Każdy, kto odwiedzi 4 lutego Wielkopolskie Centrum Onkologii, otrzyma w prezencie kalendarz ścienny ze zdjęciami lekarzy, epidemiologów, diagnostów i pielęgniarek z WCO.
Przeczytaj koniecznie
- Podróż bez niepotrzebnych problemów, czyli jak ułatwić sobie życie
- Po co sprzątać? Zobacz, jak uniknąć nadmiaru obowiązków
- Obalamy mity na temat rozszerzania diety niemowlaka
- Pediatra odpowiada na wasze pytania
- Nie daj się oszukać! Czy wiesz, jak rozpoznać prawdziwy tran?
- Nowa technologia w domu. Zobacz, jak zmieni twoje życie
2. Specjaliści z Instytutu Matki i Dziecka zapraszają
Choroby nowotworowe dotykają również dzieci. W Polsce nadal wykrywa się je zbyt późno. Tylko w 10 proc. przypadków rozpoznanie stawia się w I lub II stadium choroby nowotworowej.
4 lutego br. bezpłatnych konsultacji onkologicznych w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie udzielać będą specjaliści z zakresu onkologii, m.in. dr n. med. Magdalena Rychłowska-Pruszyńska, chirurg onkolog, kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej IMiD, oraz dr n. med. Rafał Sopyło, chirurg dziecięcy.
„Dzień Drzwi Otwartych” zorganizowały Fundacje Instytut Matki i Dziecka oraz „Herosi”, pomagające dzieciom z chorobami nowotworowymi.
Choroby nowotworowe zbierają w Polsce śmiertelne żniwo. Rokowania dla wielu pacjentów nie są dobre, gdyż diagnoza stawiana jest zbyt poźno. Rozmowy ze specjalistami na temat profilaktyki oraz szerzenie w społeczeństwie informacji na temat raka może pomóc zmienić ten niepokojący trend.
3. Firma Ticketmaster wspiera pacjentów w walce z rakiem
Ticketmaster wspiera fundację „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową”. Oto oświadczenie w tej sprawie:
4.02.2019, Warszawa:
W dniu dzisiejszym obchodzimy „Światowy Dzień Walki z Rakiem”. Od niemal 20 lat dzień 4 lutego służy nagłaśnianiu problemów związanych z chorobami nowotworowymi. To globalna inicjatywa, której celem jest wzrost świadomości społecznej i promocja profilaktyki nowotworowej, a jednocześnie okazja aby przypomnieć o tym, co w życiu najważniejsze – naszym zdrowiu.
“Na całym świecie firma Ticketmaster od lat angażuje się w akcje charytatywne, ze szczególnym wskazaniem na inicjatywy propagujące profilaktykę zdrowotną. Jako nowoczesna organizacja, dbająca o wymiar społecznej odpowiedzialności, z radością kontynuujemy te praktyki na rynku polskim.” – Katarzyna Suska, Dyrektor Zarządzający Ticketmaster Poland.
W okresie od 21 stycznia do 18 lutego umożliwiamy naszym Klientom przekazywanie dowolnych darowizn pieniężnych (10, 20, 30, 50 PLN) na wsparcie działań Fundacji „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”. Podczas procesu zakupu dowolnych biletów, dostępnych w sprzedaży na Ticketmaster.pl, na jednym z jego etapów widoczny jest panel umożliwiający przekazanie środków pieniężnych na cele Fundacji. 100% przekazywanych kwot trafi na rzecz działań Fundacji. Darowiznę można również przekazać bezpośrednio, bez potrzeby zakupu biletów.
"Fundacja każdego roku opiekuje się dwoma tysiącami dzieci, które chorują na raka. Finansujemy drogie leki ratujące życie, które niestety nie są refundowane. Pomagamy rodzicom w zdobyciu środków na zagraniczne terapie, kiedy skończą się już możliwości leczenia w Polsce - mówi Mirosław Szozda, wiceprezes Fundacji Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową. - Przez ćwierć wieku jeszcze nigdy nie zdarzyło się, żebyśmy nie pomogli dziecku potrzebującemu pomocy. To możliwe właśnie dzięki tak wspaniałym darczyńcom, jak Ticketmaster. Jesteśmy bardzo wdzięczni za tę inicjatywę."
Fundacja „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową” od niemal 27 lat wspiera małych pacjentów wrocławskiej Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej. Przez ten czas pomogła tysiącom dzieci chorym na raka. To Fundacja dla dzieci, która przede wszystkim niesie bezpośrednią pomoc podopiecznym: finansuje niezbędne podczas terapii leki, nierefundowane przez NFZ, zapewnia pomoc socjalną najbardziej potrzebującym, a także stara się rozjaśnić trudną, szpitalną codzienność. Chcemy chociaż w małym stopniu przyłączyć się i wspomóc ich nieocenione działania.
Wesprzyj Fundację „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową” i przekaż darowiznę! 100% wpłaconej kwoty zostanie przekazane na cele Fundacji.
Więcej informacji na: www.ticketmaster.pl/walcz-z-rakiem.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.