Światowy Dzień Walki z Rakiem w Polsce

Prognozy nie są optymistyczne: szacuje się, że do 2025 roku liczba chorych na nowotwory złośliwe w Europie wzrośnie o 15 proc. Lekarze zachęcają do badań profilaktycznych, podkreślając, że szybkie wykrycie raka daje większe szanse na powrót do zdrowia. Z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Walki z Rakiem wiele ośrodków umożliwi pacjentom wykonanie bezpłatnych badań.

Chorych na nowotwory z roku na rok jest coraz więcej. To druga przyczyna zgonów w Polsce. Społeczeństwo się starzeje, prowadzimy niezdrowy styl życia, źle się odżywiamy. Te wszystkie czynniki mają swoje odzwierciedlenie w niepokojących danych statystycznych.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

4 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem. Z tej okazji wiele ośrodków onkologicznych w Polsce otwiera przed pacjentami swoje drzwi i zaprasza na badania profilaktyczne. A te mają ogromne znaczenie w przypadku choroby nowotworowej. Szybkie wykrycie niepokojących zmian zwiększa szanse na powrót do zdrowia.

Na bezpłatne badania cytologiczne, mammografię oraz konsultacje z onkologiem ogólnym, onkologiem urologiem oraz lekarzem chorób piersi zaprasza Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Pacjenci będą mieli również możliwość wykonać pomiary ciśnienia tętniczego i cukru we krwi. Z kolei osoby, które na swoim ciele zauważyły niepokojące zmiany, będą mogły skonsultować je ze specjalistą. Zaplanowano ponadto warsztaty edukacyjne w zakresie badań profilaktycznych i prewencji pierwotnej nowotworów. Spotkania rozpoczną się o godzinie 9.00.

Na bezpłatne konsultacje onkologiczne zapraszają również Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy, Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach, Centrum Onkologii im. prof. F. Łukaszczyka w Bydgoszczy oraz Białostockie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Wykaz placówek medycznych, które 4 lutego otworzą swoje drzwi dla zainteresowanych, znaleźć można tutaj.

Objawy raka płuc, które zwykle bagatelizujemy

Co roku ok. 21 tys. Polaków zapada na raka płuc. Najczęściej choroba dotyka nałogowych (a także biernych) palaczy, ale przyczyny nowotworu mogą być różne. Ryzyko...

Pacjenci i ich rodziny w walce z rakiem

Niezwykle ciekawe spotkania i warsztaty zaplanowano w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu. Organizatorzy postanowili w nieco inny sposób szerzyć wiedzę na temat profilaktyki chorób nowotworowych. Akcja kierowana będzie bowiem do chorych oraz ich rodzin. – Zaprosiliśmy do współpracy przedstawicieli stowarzyszeń pacjentów z chorobami nowotworowymi. Ze swojej perspektywy będą oni mówić o diagnostyce, leczeniu i rehabilitacji – mówi WP abcZdrowie dr n. med. Agnieszka Dyzmann-Sroka z Wielkopolskiego Centrum Onkologii.

W programie znalazły się między innymi spotkania z wizażystą, który podpowie, jak wykonać odpowiedni makijaż i co zrobić, by mimo choroby czuć się kobietą wyjątkową i zadbaną.

– Zaplanowaliśmy również warsztaty z samobadania piersi, specjaliści będą udzielać informacji o badaniach profilaktycznych – wskazuje dr n. med. Agnieszka Dyzmann-Sroka. I dodaje: – Przedstawiciele Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny (IFMSA) udzielą przybyłym gościom porad zdrowotnych i wykonają podstawowe pomiary: ciśnienia tętniczego, poziomu cukru we krwi. Każdy, kto odwiedzi 4 lutego Wielkopolskie Centrum Onkologii, otrzyma w prezencie kalendarz ścienny ze zdjęciami lekarzy, epidemiologów, diagnostów i pielęgniarek z WCO.

Specjaliści z Instytutu Matki i Dziecka zapraszają

Choroby nowotworowe dotykają również dzieci. W Polsce nadal wykrywa się je zbyt późno. Tylko w 10 proc. przypadków rozpoznanie stawia się w I lub II stadium choroby nowotworowej.

4 lutego br. bezpłatnych konsultacji onkologicznych w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie udzielać będą specjaliści z zakresu onkologii, m.in. dr n. med. Magdalena Rychłowska-Pruszyńska, chirurg onkolog, kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej IMiD, oraz dr n. med. Rafał Sopyło, chirurg dziecięcy.

„Dzień Drzwi Otwartych” zorganizowały Fundacje Instytut Matki i Dziecka oraz „Herosi”, pomagające dzieciom z chorobami nowotworowymi.

Choroby nowotworowe zbierają w Polsce śmiertelne żniwo. Rokowania dla wielu pacjentów nie są dobre, gdyż diagnoza stawiana jest zbyt poźno. Rozmowy ze specjalistami na temat profilaktyki oraz szerzenie w społeczeństwie informacji na temat raka może pomóc zmienić ten niepokojący trend.

 Agnieszka Gotówka

O autorze

Agnieszka Gotówka

Zdobywczyni I nagrody w konkursie Dziennikarz Medyczny 2016 Roku. Z dziennikarstwem medycznym związana od 2010 r. Członek Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia oraz Dziennikarskiego Klubu Promocji Zdrowia. Z wykształcenia filolog polski i specjalista ds. komunikacji społecznej, od 2014 roku doktorantka Instytutu Slawistyki PAN.

Agnieszka Gotówka , 7 miesięcy temu

Sprawdź ryzyko chorób

Komentarze (28)
~gość
~gość 7 miesięcy temu

Leczenie, leczeniem, ale duzo ważniejsze jest zapobieganie i szybkie wykrywanie. Podpisujmy Prośbe o zmianę "Strategii Walki z rakiem w Polsce 2015-2024". Brakuje jeszcze prawie 22 tys. podpisów do liczby minimalnej, żeby nasi politycy zainteresowali się zmianą tej błędnej strategii!!! Podpisujcie i przekazujcie dalej. Ta sprawa dotyczy nas wszystkich!!!!

Odpowiedz
~kuropir
~kuropir 7 miesięcy temu

Jest w Warszawie kilka Ośrodków przy poważnych szpitalach które mają w swym zakresie działań wykonywanie badań cancer przesiewowych .I cóż z tego że tak ogłaszają się w intenecie, kiedy po zapytaniu odmawiają wykonania takich badań . Myślę ,że i ten adress wymieniony w artykule będzie także nieużytecznym. Bardzo chciałbym się mylić .

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Sprawdź ryzyko chorób
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

mucocele

~karolinawil • ostatni post 1 godzinę temu

1

Pomocni lekarze

Artykuły Sprawdź ryzyko chorób
Sprawdź ryzyko chorób

5 niedoborów witamin wypisanych na twarzy

5 niedoborów witamin wypisanych na twarzy

Przyglądając się swojej twarzy, można wyczytać wiele chorób, np.: Anemia - bladość, brązowe zabarwienie dolnej powieki, zajady. Nadciśnienie - czerwone

Sprawdź ryzyko chorób

Codzienne przyzwyczajenia niebezpieczne dla zdrowia

Codzienne przyzwyczajenia niebezpieczne dla zdrowia

, zawału serca, udaru mózgu, otyłości i wielu innych poważnych chorób. Badania wykazują, że mniej niż 6-7 godzin snu zwiększa ryzyko zachorowań (...) ryzyko rozwoju raka. Udowodniono, że długotrwałe...

Sprawdź ryzyko chorób

Na co powinni szczepić się dorośli?

Na co powinni szczepić się dorośli?

na ospę i półpaśca (tylko przebycie obu chorób wirusowych daje odporność przeciwko wirusowi VZV). Przeciwwskazaniem do podania szczepionki jest nieleczona

Sprawdź ryzyko chorób

Meteopatia, czyli jak pogoda wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie

 Meteopatia, czyli jak pogoda wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie

Częściej na problemy zdrowotne i psychiczne związane ze zmieniającą się aurą narzekają kobiety. Ma to związek ze zmianami hormonalnymi, jakie co miesiąc zachodzą w ich organizmie. **** Ludzie stają się ponadto wrażliwsi na zmianę aury z wiekiem. Udowodniono...

Sprawdź ryzyko chorób

Nadmiernie się pocisz? Może być to objawem poważnej choroby

Nadmiernie się pocisz? Może być to objawem poważnej choroby

Każdy z nas się poci, jest to objaw jak najbardziej prawidłowy. Ale czy zawsze? Niekiedy nadmierne pocenie może być oznaką choroby. Obfite pocenie powodować może niewłaściwa dieta, picie alkoholu czy palenie papierosów. U nastolatków to objaw dojrzewania....

Sprawdź ryzyko chorób

Coraz więcej chorych na żółtaczkę

Coraz więcej chorych na żółtaczkę

Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) wynika, że od stycznia do maja bieżącego roku zachorowało już 110 osób. To 10 razy więcej (...) ?⬇ Czy mamy początek epidemii? Z danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania...