Trwa ładowanie...

Światowy Dzień Walki z Rakiem w Polsce

Prognozy nie są optymistyczne: szacuje się, że do 2025 roku liczba chorych na nowotwory złośliwe w Europie wzrośnie o 15 proc. Lekarze zachęcają do badań profilaktycznych, podkreślając, że szybkie wykrycie raka daje większe szanse na powrót do zdrowia. Z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Walki z Rakiem wiele ośrodków umożliwi pacjentom wykonanie bezpłatnych badań.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Chorych na nowotwory z roku na rok jest coraz więcej. To druga przyczyna zgonów w Polsce. Społeczeństwo się starzeje, prowadzimy niezdrowy styl życia, źle się odżywiamy. Te wszystkie czynniki mają swoje odzwierciedlenie w niepokojących danych statystycznych.

4 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem. Z tej okazji wiele ośrodków onkologicznych w Polsce otwiera przed pacjentami swoje drzwi i zaprasza na badania profilaktyczne. A te mają ogromne znaczenie w przypadku choroby nowotworowej. Szybkie wykrycie niepokojących zmian zwiększa szanse na powrót do zdrowia.

4 lutego w wielu ośrodkach w Polsce będzie można wykonać bezpłatne badania mammograficzne.
4 lutego w wielu ośrodkach w Polsce będzie można wykonać bezpłatne badania mammograficzne.

Na bezpłatne badania cytologiczne, mammografię oraz konsultacje z onkologiem ogólnym, onkologiem urologiem oraz lekarzem chorób piersi zaprasza Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Pacjenci będą mieli również możliwość wykonać pomiary ciśnienia tętniczego i cukru we krwi. Z kolei osoby, które na swoim ciele zauważyły niepokojące zmiany, będą mogły skonsultować je ze specjalistą. Zaplanowano ponadto warsztaty edukacyjne w zakresie badań profilaktycznych i prewencji pierwotnej nowotworów. Spotkania rozpoczną się o godzinie 9.00.

Na bezpłatne konsultacje onkologiczne zapraszają również Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy, Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach, Centrum Onkologii im. prof. F. Łukaszczyka w Bydgoszczy oraz Białostockie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Wykaz placówek medycznych, które 4 lutego otworzą swoje drzwi dla zainteresowanych, znaleźć można tutaj.

Objawy raka płuc, które zwykle bagatelizujemy
Objawy raka płuc, które zwykle bagatelizujemy [7 zdjęć]

Co roku ok. 21 tys. Polaków zapada na raka płuc. Najczęściej choroba dotyka nałogowych (a także biernych)...

zobacz galerię

1. Pacjenci i ich rodziny w walce z rakiem

Niezwykle ciekawe spotkania i warsztaty zaplanowano w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu. Organizatorzy postanowili w nieco inny sposób szerzyć wiedzę na temat profilaktyki chorób nowotworowych. Akcja kierowana będzie bowiem do chorych oraz ich rodzin. – Zaprosiliśmy do współpracy przedstawicieli stowarzyszeń pacjentów z chorobami nowotworowymi. Ze swojej perspektywy będą oni mówić o diagnostyce, leczeniu i rehabilitacji – mówi WP abcZdrowie dr n. med. Agnieszka Dyzmann-Sroka z Wielkopolskiego Centrum Onkologii.

W programie znalazły się między innymi spotkania z wizażystą, który podpowie, jak wykonać odpowiedni makijaż i co zrobić, by mimo choroby czuć się kobietą wyjątkową i zadbaną.

– Zaplanowaliśmy również warsztaty z samobadania piersi, specjaliści będą udzielać informacji o badaniach profilaktycznych – wskazuje dr n. med. Agnieszka Dyzmann-Sroka. I dodaje: – Przedstawiciele Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny (IFMSA) udzielą przybyłym gościom porad zdrowotnych i wykonają podstawowe pomiary: ciśnienia tętniczego, poziomu cukru we krwi. Każdy, kto odwiedzi 4 lutego Wielkopolskie Centrum Onkologii, otrzyma w prezencie kalendarz ścienny ze zdjęciami lekarzy, epidemiologów, diagnostów i pielęgniarek z WCO.

Przeczytaj koniecznie

2. Specjaliści z Instytutu Matki i Dziecka zapraszają

Choroby nowotworowe dotykają również dzieci. W Polsce nadal wykrywa się je zbyt późno. Tylko w 10 proc. przypadków rozpoznanie stawia się w I lub II stadium choroby nowotworowej.

4 lutego br. bezpłatnych konsultacji onkologicznych w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie udzielać będą specjaliści z zakresu onkologii, m.in. dr n. med. Magdalena Rychłowska-Pruszyńska, chirurg onkolog, kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej IMiD, oraz dr n. med. Rafał Sopyło, chirurg dziecięcy.

„Dzień Drzwi Otwartych” zorganizowały Fundacje Instytut Matki i Dziecka oraz „Herosi”, pomagające dzieciom z chorobami nowotworowymi.

Choroby nowotworowe zbierają w Polsce śmiertelne żniwo. Rokowania dla wielu pacjentów nie są dobre, gdyż diagnoza stawiana jest zbyt poźno. Rozmowy ze specjalistami na temat profilaktyki oraz szerzenie w społeczeństwie informacji na temat raka może pomóc zmienić ten niepokojący trend.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.