Sytuacja dramatyczna. Za kilkanaście lat nie będzie nas miał kto leczyć

Za kilkanaście lat nie będzie nas miał kto leczyć. Połowa specjalistów ma ukończone 50 lat. Wśród pediatrów luka pokoleniowa jest nieodwracalna.

Sytuacja jest szczególnie dramatyczna, gdy weźmie się pod uwagę strukturę wiekową w poszczególnych dziedzinach medycyny. Z analizy Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL), do której dotarł DGP, wynika, że najstarsi są specjaliści medycyny lotniczej (średnia wieku 67 lat) oraz diagności laboratoryjni (63 lata). Zwłaszcza wiek tych ostatnich niepokoi, bo to właśnie oni są uznawani za wąskie gardło sytemu (w całym kraju jest ich zaledwie 260). Do sześćdziesiątki zbliżają się także reumatolodzy, otolaryngolodzy i gastroenterolodzy dziecięcy. Ich średnia wieku to 57 lat. Tylko o rok mniej ma przeciętny pediatra, ginekolog i neurolog dziecięcy. Średnio 55 lat ukończył polski chirurg.

Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta

>> 7 badań, które warto robić raz w roku, by uniknąć poważnych chorób

Zapaść wiekowa wśród kadry medycznej to efekt emigracji lekarzy (szacuje się, że do pracy za granicę wyjechał co 10. z nich). Ale nie tylko.

To również zaniedbania w systemie kształcenia. Wydatki publiczne na ten cel przez lata były cięte. Jedyny pomysł rządu, czyli likwidacja stażu, nie rozwiązał problemu – uważa prof. Stanisława Golinowska z Instytutu Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

>> Jak skompletować apteczkę na wakacje?

Skutki luki pokoleniowej, która powstała w tym zawodzie, już niedługo zaczną odczuwać pacjenci. Popyt na pracę lekarzy będzie rósł, bo społeczeństwo się starzeje. Tymczasem ze względów demograficznych dostęp do specjalistów będzie coraz trudniejszy. Efekt? Dłuższe kolejki i gorsza opieka zdrowotna.

Z analizy NRL wynika, że w takich dziedzinach medycyny, jak: reumatologia, chirurgia dziecięca, pediatria czy położnictwo, już powstała trwała luka pokoleniowa.

Jeśli nic się nie zmieni, w perspektywie kilkunastu lat liczba lekarzy zmniejszy się o 10 proc. – prognozuje Romuald Krajewski, wiceprezes NRL.

Dziennik.pl

Komentarze (3)
~olek
~olek ponad rok temu

Nikt z mojej rodziny nie emigrował.Polscy lekarze mają dużo pracy.Żona aż za dużo.Jednak UM powinny kształcić więcej lekarzy z Polski.Po co nam studenci innych krajów?Ci co się nie dostali na medycynę u siebie,a u nas uczelnia na nich zarabia. Niech nasza zdolna młodzież ma większy dostęp,bo póki co jest,jak widać. Na to trzeba lat i mądrych ludzi w MZ.

Odpowiedz
~Sara
~Sara ponad rok temu

Przecież już się czeka na wizytę pół roku, rok. Ja czekam teraz na alergologa i Neurologa. Ale pomyślmy o ludziach którzy czekają na onkologa! Zamiast dawać na naukę religii w szkołach (kiedyś Były nauki przykościelne i też było dobrze) , pomyślmy wreszcie o inwestycji w studia medyczne, wynagrodzenia lekarzy którzy mają naprawdę ryzykowne zawody i muszą mieć dobre wynagrodzenia. A nie najgorsze w Europie bo ja też bym wyjechała!

Odpowiedz

Pomocni lekarze

Artykuły Choroby i dolegliwości
Choroby i dolegliwości

Probiotyki

niemetabolizowanej laktozy objawia się w postaci dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Szczepy bakterii w probiotykach wytwarzają enzym (β-galaktozydaza

Choroby i dolegliwości

6 zaskakujących rzeczy, które są zaraźliwe

6 zaskakujących rzeczy, które są zaraźliwe

Emocje są zaraźliwe To zaskakujące, ale nie tylko zarazki stanowią dla nas czynnik zaraźliwy. Organizm człowieka jest równie podatny na emocje, w tym nastrój i zachowanie osób trzecich. Badania kliniczne potwierdzają, że bardzo często nie kontrolujemy...

Choroby i dolegliwości

Sprawdzone sposoby na uniknięcie chrapania

Sprawdzone sposoby na uniknięcie chrapania

Jak pozbyć się chrapania? Chrapanie to jeden z najbardziej uciążliwych nawyków. Chociaż osobie chrapiącej może wcale nie przeszkadzać (mimo to może powodować groźny bezdech senny), to bywa nieznośne dla otoczenia. Stopery w uszach czy poduszka na głowie...

Choroby i dolegliwości

Co twoje stopy mówią o zdrowiu?

Co twoje stopy mówią o zdrowiu?

Dziwne zmiany na stopach Pierwsze symtomy choroby wcale nie muszą być związane z bólem czy osłabieniem organizmu, bo wiele groźnych schorzeń (...) paznokcia. Może to być poważny objaw raka płuc lub chorób serca. Inną przyczyną są choroby...

Choroby i dolegliwości

7 powodów, dla których warto zrezygnować z jazdy samochodem

7 powodów, dla których warto zrezygnować z jazdy samochodem

Wygodnie, ale niezdrowo Może być przyczyną otyłości, chorób kręgosłupa, a także poważnych wypadków. Chociaż jazda samochodem jest komfortowa i znacznie ułatwia dotarcie do konkretnego miejsca na czas, to niestety nie wpływa korzystnie na zdrowie. Może...

Choroby i dolegliwości

Kancerogenna żywność

Kancerogenna żywność

Rakotwórcze produkty Zdrowe odżywianie zmniejsza ryzyko rozwoju groźnych nowotworów. Odpowiednio skomponowana dieta chroni również przed chorobami (...) choroby. Dowiedz się czego powinieneś unikać. Żywność light Żywność...