Trwa ładowanie...

Szczupli cukrzycy są bardziej narażeni na marskość wątroby

Cukrzycy są trzy razy bardziej narażeni na śmierć z powodu ostrego stłuszczenia wątroby niż zdrowe osoby, jak dowodzi badanie badanie przeprowadzone w Chinach. Niespodzianką okazuje się fakt, że szczupłe osoby chore na cukrzycę mają większe ryzyko zachorowania na chorobę stłuszczeniową wątroby niż otyli pacjenci.

Cukrzyca i otyłość znane są jako czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia niealkoholowej choroby stłuszczeniowej wątroby. Ma ona miejsce wtedy, gdy w organie kumuluje się tłuszcz, w następstwie czego niszczy się jego tkanka i nie może on funkcjonować normalnie.

"Z początku wydawało mi się, że jest to podwójna zależność - osoby z nadwagą oraz cukrzycą powinny być bardziej zagrożone" - powiedział prof. Koh Woon-Puay, prowadzący badania, profesor na Duke-NUS Medical School.

"Jednak paradoksalnie, wbrew moim oczekiwaniom, efekty cukrzycy zwiększają ryzyko chorób w większym stopniu u szczupłych osób" - dodaje.

Marskość wątroby nie spowodowana alkoholem grozi w dużo większym stopniu szczupłym osobom chorym na cukrzycę, jak pokazują zaskakujące wyniki badań
Marskość wątroby nie spowodowana alkoholem grozi w dużo większym stopniu szczupłym osobom chorym na cukrzycę, jak pokazują zaskakujące wyniki badań

Więcej badań musi zostać przeprowadzonych, aby odnaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy. Badacze wykorzystali dane z badań nad ogólnym zdrowiem ludności w Chinach, gdzie stan zdrowia grupy mieszkańców Singapuru żyjących między 1993 a 1998 rokiem porównano z wpisami do rejestru narodzin i śmierci z końcówki 2014 roku.

Łącznie 5,696 z nich chorych było na cukrzycę, a 16 zmarło na chorobę stłuszczeniową wątroby, znaną także jako marskość wątroby.

Porównując dane, osoba niechorująca na cukrzycę, o wskaźniku BMI w granicach normy (poniżej 23) ma trzy razy mniejsze ryzyko zachorowania na marskość wątroby niż osoba otyła lub z nadwagą. Ale szczupła osoba chora na cukrzycę ma jeszcze większe ryzyko - aż 5,5 raza.

Prof. Koh stwierdził, że wyniki te mają duże znaczenie dla ludności Singapuru i innych azjatyckich miast, gdzie pacjenci chorują na cukrzycę mając mniejsze BMI niż ma to miejsce w zachodniej części świata.

6 objawów, które wskazują na choroby wątroby
6 objawów, które wskazują na choroby wątroby [7 zdjęć]

Wątroba to narząd miąższowy, który u człowieka znajduje się pod przeponą. Przypisuje się jej wiele funkcji

zobacz galerię

Dr George Goh, konsultant w wydziale gastroenterologii i hepatologii Szpitala Głównego w Singapurze, twierdzi, że wyniki sugerują, że cukrzycy powinni być częściej badani pod kątem chorób wątroby, a nie tylko pod kątem chorób częściej utożsamianych z cukrzycą, takich jak choroby serca, choroby wzroku takie jak zaćma i jaskra czy choroby nerek.

"Konkluzja jest taka, że jeśli chorujesz na cukrzycę, jesteś zagrożony chorobami wątroby, niezależnie od twojego BMI" - mówi Goh. Dr George Goh prowadzi obecnie badanie pacjentów chorych na cukrzycę, w którym sprawdza i ocenia w jakim stopniu zagraża azjatom marskość wątroby.

Koniecznie przeczytaj

Dwuletni projekt, w którym badanych jest 400 pacjentów zakończy się prawdopodobnie w grudniu tego roku, będzie także służył zrozumieniu tego, jakie czynniki mogą wpływać na zmniejszenie ryzyka choroby stłuszczeniowej wątroby.

Ponad 400,000 osób w Singapurze choruje na cukrzycę według najnowszych określeń. Liczba wystąpień niealkoholowej marskości wątroby również wzrasta, jak pokazują wyniki badania lekarzy z instytutu SingHealth.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza