Szczupli cukrzycy są bardziej narażeni na marskość wątroby

Cukrzycy są trzy razy bardziej narażeni na śmierć z powodu ostrego stłuszczenia wątroby niż zdrowe osoby, jak dowodzi badanie badanie przeprowadzone w Chinach. Niespodzianką okazuje się fakt, że szczupłe osoby chore na cukrzycę mają większe ryzyko zachorowania na chorobę stłuszczeniową wątroby niż otyli pacjenci.

Cukrzyca i otyłość znane są jako czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia niealkoholowej choroby stłuszczeniowej wątroby. Ma ona miejsce wtedy, gdy w organie kumuluje się tłuszcz, w następstwie czego niszczy się jego tkanka i nie może on funkcjonować normalnie.

"Z początku wydawało mi się, że jest to podwójna zależność - osoby z nadwagą oraz cukrzycą powinny być bardziej zagrożone" - powiedział prof. Koh Woon-Puay, prowadzący badania, profesor na Duke-NUS Medical School.

"Jednak paradoksalnie, wbrew moim oczekiwaniom, efekty cukrzycy zwiększają ryzyko chorób w większym stopniu u szczupłych osób" - dodaje.

Więcej badań musi zostać przeprowadzonych, aby odnaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy. Badacze wykorzystali dane z badań nad ogólnym zdrowiem ludności w Chinach, gdzie stan zdrowia grupy mieszkańców Singapuru żyjących między 1993 a 1998 rokiem porównano z wpisami do rejestru narodzin i śmierci z końcówki 2014 roku.

Łącznie 5,696 z nich chorych było na cukrzycę, a 16 zmarło na chorobę stłuszczeniową wątroby, znaną także jako marskość wątroby.

Porównując dane, osoba niechorująca na cukrzycę, o wskaźniku BMI w granicach normy (poniżej 23) ma trzy razy mniejsze ryzyko zachorowania na marskość wątroby niż osoba otyła lub z nadwagą. Ale szczupła osoba chora na cukrzycę ma jeszcze większe ryzyko - aż 5,5 raza.

Prof. Koh stwierdził, że wyniki te mają duże znaczenie dla ludności Singapuru i innych azjatyckich miast, gdzie pacjenci chorują na cukrzycę mając mniejsze BMI niż ma to miejsce w zachodniej części świata.

6 objawów, które wskazują na choroby wątroby

Wątroba to narząd miąższowy, który u człowieka znajduje się pod przeponą. Przypisuje się jej wiele funkcji istotnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu....

Dr George Goh, konsultant w wydziale gastroenterologii i hepatologii Szpitala Głównego w Singapurze, twierdzi, że wyniki sugerują, że cukrzycy powinni być częściej badani pod kątem chorób wątroby, a nie tylko pod kątem chorób częściej utożsamianych z cukrzycą, takich jak choroby serca, choroby wzroku takie jak zaćma i jaskra czy choroby nerek.

"Konkluzja jest taka, że jeśli chorujesz na cukrzycę, jesteś zagrożony chorobami wątroby, niezależnie od twojego BMI" - mówi Goh. Dr George Goh prowadzi obecnie badanie pacjentów chorych na cukrzycę, w którym sprawdza i ocenia w jakim stopniu zagraża azjatom marskość wątroby.

Dwuletni projekt, w którym badanych jest 400 pacjentów zakończy się prawdopodobnie w grudniu tego roku, będzie także służył zrozumieniu tego, jakie czynniki mogą wpływać na zmniejszenie ryzyka choroby stłuszczeniowej wątroby.

Ponad 400,000 osób w Singapurze choruje na cukrzycę według najnowszych określeń. Liczba wystąpień niealkoholowej marskości wątroby również wzrasta, jak pokazują wyniki badania lekarzy z instytutu SingHealth.

Rafał Szewczyk, 7 miesięcy temu

Zdrowie

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy - zdrowie
Marskość wątroby - przyczyny, objawy, powikłania, leczenie, profilaktyka

Uszkodzenia wątroby (WIDEO)

Uszkodzenia wątroby (WIDEO) Odtwórz wideo

Marskość wątroby to przewlekła choroba rozwijająca się w ukryciu. Polega na zmianie zwyrodnieniowej i ogniskowej komórek wątrobowych (...) oraz nadmiernego rozrostu tkanki łącznej. Następuje uszkodzenie miąższu narządu,...

Układ pokarmowy

Mity na temat chorób układu pokarmowego

Mity na temat chorób układu pokarmowego

nie została udowodniona. Mit 8 : Marskość wątroby spowodowana jest tylko przez alkoholizm Fałsz - Alkoholizm to tylko jedna z wielu przyczyn (...) marskość może być spowodowana mukowiscydozą, niedoborem...

Wątroba - funkcje, choroby, profilaktyka

Marskość wątroby - objawy, przyczyny

Marskość wątroby to choroba przewlekła prowadząca do trwałych uszkodzeń tkanki tego organu. Poznaj przyczyny, leczenie, a przede wszystkim objawy (...) marskości wątroby. Dlaczego wątroba...

Rak trzustki - przyczyny, objawy, leczenie

Rak trzustki - zdjęcia

Rak trzustki - zdjęcia

Rak trzustki jest zdecydowanie rzadziej spotykany u kobiet. Bardziej narażeni na niego są natomiast przedstawiciele rasy czarnej.

Wirusowe zapalenie wątroby - żółtaczka, przyczyny, objawy

Nawroty w WZW typu B i C (WIDEO)

Nawroty w WZW typu B i C (WIDEO) Odtwórz wideo

wirus słabo się namnaża, ale nawet po latach może znów zaatakować, i to w bardziej agresywnej formie. Szczególnie narażeni na nawrót WZW typu B są osoby (...) zapalenia wątroby w konkretnych przypadkach?...

Wirusowe zapalenie wątroby - żółtaczka, przyczyny, objawy

Rzeczy, które niszczą twoją wątrobę

Rzeczy, które niszczą twoją wątrobę

Funkcje wątroby Wątroba to jeden z najbardziej pracowitych organów w organizmie. Waży nawet 1,5 kilograma i dziennie filtruje ok. dwóch tysięcy (...) i paznokcie będą mocne i zdrowe. Wątroba...

Wątroba - funkcje, choroby, profilaktyka

Wirus niszczy organizm (WIDEO)

Wirus niszczy organizm (WIDEO) Odtwórz wideo

jest cichym zabójcą ponieważ przez wiele lat zakażenie nie daje żadnych objawów. Pacjent jest nieświadomy. W tym czasie dochodzi do uszkodzenia wątroby (...) , w konsekwencji do marskości wątroby, a nawet raka wątroby...

Marskość wątroby - przyczyny, objawy, powikłania, leczenie, profilaktyka

5 prostych sposobów na zregenerowanie wątroby

5 prostych sposobów na zregenerowanie wątroby

"Current Opinion in Gastroenterology" wykazały, że osoby z niskim poziomem choliny w organizmie są bardziej narażone na rozwój schorzeń wątroby. Zobacz (...) Rola wątroby Wątroba pełni...