Szef WHO alarmuje: Przygotujcie się na następną pandemię
Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wzywa przywódców państw do działań mających na celu przygotowanie się na kolejną pandemię. Wśród kluczowych działań wymieniane są nie tylko reformy systemów ochrony zdrowia, ale również pilna potrzeba zwiększenia finansowania agencji zdrowia ONZ.
1. Ważny apel szefa WHO
Po przeżyciu pandemii COVID-19, która dotknęła niemal każdy zakątek globu, szef WHO ostrzega, że to tylko kwestia czasu, zanim dotknie nas kolejna globalna sytuacja kryzysowa o charakterze zdrowotnym. Wskazuje na istotną rolę, jaką odgrywa odpowiednia i skuteczna ochrona zdrowia w zapobieganiu i radzeniu sobie z takimi wydarzeniami.
Podczas dorocznego zgromadzenia WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus stwierdził, że obecnie przyszedł czas na zdecydowane przyspieszenie działań mających na celu ochronę ludności świata przed możliwą pandemią.
- Jeśli nie dokonamy zmian, które muszą zostać wprowadzone, to kto to zrobi? A jeśli nie zrobimy ich teraz, to kiedy? - pytał, cytowany przez agencję Reutera. Dziesięciodniowe wydarzenie trwające w Szwajcarii zbiega się z 75. rocznicą powstania Światowej Organizacji Zdrowia. Głównym celem tych obrad jest opracowanie procedur, które będą stosowane w walce z globalnymi wyzwaniami zdrowotnymi, w tym przyszłymi pandemiami.
- Zaangażowanie tego pokolenia, do porozumienia w sprawie pandemii, jest ważne, ponieważ to pokolenie doświadczyło, jak okropny może być mały wirus - stwierdził Tedros.
W trakcie zgromadzenia ma zapaść ważna decyzja dotycząca podwyżki rocznych opłat dla krajów będących członkami WHO. Chodzi o budżet na lata 2024-2025.
2. Dlaczego kolejne pandemie są realne?
Eksperci wyjaśniają, że kolejne pandemie są możliwe z kilku powodów, po pierwsze wiele pandemii, w tym COVID-19, wywołują patogeny przenoszone ze zwierząt na ludzi. Wirusy mogą przenosić się z dzikich zwierząt na człowieka w wyniku kontaktu z dziką przyrodą, hodowlą zwierząt lub handlem dzikimi zwierzętami. Zoonozy stanowią zatem potencjalne źródło nowych wirusów, które mogą spowodować pandemię.
Ponadto wirusy mają zdolność do mutacji, co oznacza, że mogą zmieniać swoje genomy i tworzyć nowe warianty. Niektóre mutacje mogą sprawić, że wirus stanie się bardziej zakaźny lub bardziej odporny na istniejące terapie i szczepionki. Jeśli powstanie nowy wirus, który łatwo się przenosi i powoduje ciężkie choroby, może wywołać pandemię.
Nie bez znaczenia są także współczesna globalizacja i powszechne podróże, które sprzyjają szybkiemu rozprzestrzenianiu się chorób. Ludzie podróżują po całym świecie w krótkim czasie, co umożliwia wirusom szybkie przenoszenie się z jednego kraju do drugiego. To zwiększa ryzyko rozwoju i rozprzestrzeniania się pandemii.
Wreszcie niewystarczające systemy monitorowania i reagowania na choroby zakaźne mogą prowadzić do opóźnienia w wykrywaniu nowych wirusów i podejmowaniu działań zapobiegawczych. Jeśli nowy wirus jest niezauważony lub nie jest odpowiednio kontrolowany na wczesnym etapie, może się rozprzestrzeniać i wywołać pandemię.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.