Trwa ładowanie...

Sztuczna inteligencja może przewidzieć, gdy serce przestanie pracować

Avatar placeholder
16.02.2017 19:21
Sztuczna inteligencja może przewidzieć, gdy serce przestanie pracować
Sztuczna inteligencja może przewidzieć, gdy serce przestanie pracować

Zdaniem naukowców, sztuczna inteligencja jest w stanie przewidzieć, kiedy pacjenci z chorobą serca umrą z powodowania zatrzymania krążenia. Oprogramowanie nauczyło się analizować wyniki badań krwi i skany bicia serca oraz dostrzegać oznaki, że organ niedługo może zawieść.

1. Sztuczna inteligencja daje lekarzom potrzebne informacje o stanie pacjenta

Członkowie brytyjskiej Rady Badań Medycznych (Medical Research Council,, MRC), twierdzą, że technologia ta może ratować życie poprzez znalezienie chorych, którzy wymagają bardziej agresywnego leczenia. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie "Radiology”.

Naukowcy w MRC Londyńskiego Instytutu Nauk Medycznych badali pacjentów z nadciśnieniem płucnym. Wysokie ciśnienie krwi w płucach uszkadza część serca, a około jedna trzecia pacjentów umiera w ciągu pięciu lat od zachorowania.

Istnieją zabiegi, które mogą zapobiec temu problemowi: leki, zastrzyki prosto do naczyń krwionośnych czy przeszczep płuc. Ale lekarze muszą mieć wiedzę, jak długo pacjenci mogą wytrzymać bez tych zabiegów, aby wybrać odpowiednie leczenie.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"
Już niedługo lekarze będą mogli z 80 proc. przewidywać, kiedy pogorszy się stan pacjenta z chorobą serca
Już niedługo lekarze będą mogli z 80 proc. przewidywać, kiedy pogorszy się stan pacjenta z chorobą serca (123RF)

Oprogramowanie poddało analizie skany serca 256 pacjentów, a także wyniki badań krwi. Zmierzyło ono przepływ 30.000 różnych punktów w strukturze narządu podczas każdego skurczu i rozkurczu. Gdy dane te połączono z dokumentacją pacjenta prowadzoną przez osiem lat, sztuczna inteligencja nauczyła się, które nieprawidłowości wskazują, że niedługo badana osoba może umrzeć.

Oprogramowanie może „wyglądać” o pięć lat w przyszłość. Jego przewidywania przewidziały się w 80 proc. w skali roku, lekarze mieli rację jedynie w 60 proc. przypadków.

Dr Declan O'Regan, jeden z naukowców i twórców badania, powiedział -"AI (sztuczna inteligencja) naprawdę pozwala dostosować indywidualne czynniki. Ona analizuje wyniki kilkudziesięciu różnych badań, w tym obrazowania, aby bardzo dokładnie przewidzieć, co wydarzy się u poszczególnych pacjentów.

Więc możemy dostosować absolutnie właściwą metodę intensywnego leczenia dla tych, którzy skorzystają najbardziej."

Zespół teraz chcą przetestować pracę oprogramowania u innych pacjentów w różnych szpitalach przed dokonaniem oceny, czy powinien ono być szeroko dostępne dla lekarzy.

2. Niezbędne są testy w innych szpitalach

Zobacz także

Naukowcy chcą też korzystać z technologii w przypadku innych postaci niewydolności serca, takich jak kardiomiopatia, aby zobaczyć, kto może potrzebować rozrusznika serca lub innych form leczenia.

Dr Mike Knapton z Brytyjskiej Fundacji Kardiologicznej, powiedział: "To ekscytujące, korzystać z oprogramowania komputerowego w praktyce klinicznej, które pomoże lekarzom w przyszłości. Będą oni mogli upewnić się, że pacjenci otrzymują prawidłowe leczenie, zanim ich stan pogorszy się i zaistnieje potrzeba przeszczepu płuc. Następnym krokiem jest testowanie tej technologii w innych szpitalach".

Choroby serca i układu krążenia są głównym powodem śmierci w naszym kraju. Każdego roku, umiera na nie 220 osób na 100 tys. os. populacji. Dla porównania, we Włoszech i Japonii to tylko 65 zgonów na 100 tys. osób. Najczęstszymi przypadłościami są miażdżyca, arytmia serca i nadciśnienie tętnicze.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze