Sztuczna inteligencja może przewidzieć, gdy serce przestanie pracować

Zdaniem naukowców, sztuczna inteligencja jest w stanie przewidzieć, kiedy pacjenci z chorobą serca umrą z powodowania zatrzymania krążenia. Oprogramowanie nauczyło się analizować wyniki badań krwi i skany bicia serca oraz dostrzegać oznaki, że organ niedługo może zawieść.

Sztuczna inteligencja daje lekarzom potrzebne informacje o stanie pacjenta

Członkowie brytyjskiej Rady Badań Medycznych (Medical Research Council,, MRC), twierdzą, że technologia ta może ratować życie poprzez znalezienie chorych, którzy wymagają bardziej agresywnego leczenia. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie "Radiology”.

Naukowcy w MRC Londyńskiego Instytutu Nauk Medycznych badali pacjentów z nadciśnieniem płucnym. Wysokie ciśnienie krwi w płucach uszkadza część serca, a około jedna trzecia pacjentów umiera w ciągu pięciu lat od zachorowania.

Istnieją zabiegi, które mogą zapobiec temu problemowi: leki, zastrzyki prosto do naczyń krwionośnych czy przeszczep płuc. Ale lekarze muszą mieć wiedzę, jak długo pacjenci mogą wytrzymać bez tych zabiegów, aby wybrać odpowiednie leczenie.

Oprogramowanie poddało analizie skany serca 256 pacjentów, a także wyniki badań krwi. Zmierzyło ono przepływ 30.000 różnych punktów w strukturze narządu podczas każdego skurczu i rozkurczu. Gdy dane te połączono z dokumentacją pacjenta prowadzoną przez osiem lat, sztuczna inteligencja nauczyła się, które nieprawidłowości wskazują, że niedługo badana osoba może umrzeć.

Oprogramowanie może „wyglądać” o pięć lat w przyszłość. Jego przewidywania przewidziały się w 80 proc. w skali roku, lekarze mieli rację jedynie w 60 proc. przypadków.

Dr Declan O'Regan, jeden z naukowców i twórców badania, powiedział -"AI (sztuczna inteligencja) naprawdę pozwala dostosować indywidualne czynniki. Ona analizuje wyniki kilkudziesięciu różnych badań, w tym obrazowania, aby bardzo dokładnie przewidzieć, co wydarzy się u poszczególnych pacjentów.

Więc możemy dostosować absolutnie właściwą metodę intensywnego leczenia dla tych, którzy skorzystają najbardziej."

Zespół teraz chcą przetestować pracę oprogramowania u innych pacjentów w różnych szpitalach przed dokonaniem oceny, czy powinien ono być szeroko dostępne dla lekarzy.

Niezbędne są testy w innych szpitalach

Naukowcy chcą też korzystać z technologii w przypadku innych postaci niewydolności serca, takich jak kardiomiopatia, aby zobaczyć, kto może potrzebować rozrusznika serca lub innych form leczenia.

Dr Mike Knapton z Brytyjskiej Fundacji Kardiologicznej, powiedział: "To ekscytujące, korzystać z oprogramowania komputerowego w praktyce klinicznej, które pomoże lekarzom w przyszłości. Będą oni mogli upewnić się, że pacjenci otrzymują prawidłowe leczenie, zanim ich stan pogorszy się i zaistnieje potrzeba przeszczepu płuc. Następnym krokiem jest testowanie tej technologii w innych szpitalach".

Choroby serca i układu krążenia są głównym powodem śmierci w naszym kraju. Każdego roku, umiera na nie 220 osób na 100 tys. os. populacji. Dla porównania, we Włoszech i Japonii to tylko 65 zgonów na 100 tys. osób. Najczęstszymi przypadłościami są miażdżyca, arytmia serca i nadciśnienie tętnicze.

Kinga Ludwik, 7 miesięcy temu

Zdrowie

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy - zdrowie
Żywienie

6 sposobów na detoks nerek

6 sposobów na detoks nerek

(gdy się obniża, wydzielają do krwi zwiększone ilości wody i sodu). Co się stanie, jeśli te organy nie będą pracować prawidłowo? Ich niesprawność (...) przygotowywały z niej napary w celu złagodzenia stanów zapalnych dróg moczowych. Zobacz...

Otępienie starcze - choroba Alzheimera
, leczenie

Wczesne objawy alzheimera

Wczesne objawy alzheimera

przed snem. Zbijesz cholesterol i wzmocnisz serce Wahania nastrojów Choroba Alzheimera powoduje też odrealnienie. Chorzy tracą poczucie rzeczywistości (...) . Tak jak dzieci, nie wiedzą czym jest czas, pora roku czy data. Zanika myślenie...

Urlop macierzyński

Praca pomimo ciąży

Praca pomimo ciąży

Kobieta może pracować na umowę zlecenie podczas urlopu macierzyńskiego, pod warunkiem, że nie koliduje to z celem udzielonego urlopu, czyli dbaniem o zdrowie i powrotem do sił.

Niezbędnik pacjenta

Atlas anatomiczny

Atlas anatomiczny

. Sztuczne zastawki serca W sercu możemy wyróżnić cztery zastawki serca. Pomiędzy przedsionkiem prawym a prawą komorą znajduje się zastawka trójdzielna (...) rozrasta się i uzyskuje...

Niezbędnik pacjenta

Działanie leków na serce widoczne na komputerze

Działanie leków na serce widoczne na komputerze

Badania nad lekami nasercowymi są skomplikowane. Ciężko jest teoretycznie przewidzieć, jaki naprawdę wpływ będzie miała dana substancja na pracę tego skomplikowanego narządu, jakim jest ludzkie serce.

Problemy z seksem

Co zabija pożądanie?

Co zabija pożądanie?

minimum 7 godzin snu w ciągu nocy, aby móc pracować na pełnych obrotach w ciągu dnia. W momencie, gdy mamy problemy ze snem lub zwyczajnie poświęcamy (...) seksualnego. Ważne jest to, aby w tym przypadku pracować nad...