Trwa ładowanie...

Termometr elektroniczny – jaki wybrać, na co zwrócić uwagę?

Termometry eletroniczne zapewniają szybki i bezpieczny pomiar temperatury ciała
Termometry eletroniczne zapewniają szybki i bezpieczny pomiar temperatury ciała (123RF)

Po wycofaniu z rynku termometrów rtęciowych największą popularność zyskały modele elektroniczne. Zapewniają one szybszy pomiar i są bezpieczne. Na co zwrócić uwagę, kupując termometr elektroniczny?

spis treści

1. Termometr elektroniczny – rodzaje

Można wyróżnić 3 rodzaje termometrów elektronicznych:

• Termometr elektroniczny standardowy – najpopularniejszy rodzaj termometrów elektronicznych. Można nim mierzyć temperaturę pod pachą, w uchu, ustach, przy czole lub w odbycie. Cechuje się atrakcyjną ceną. W przypadku podstawowych modeli cena zaczyna się od 10 zł. Czas pomiaru termometrem tego rodzaju wynosi około 5 minut, a dokładność około 0,1 stopnia Celsjusza; • Termometr elektroniczny bezdotykowy – dokonuje pomiarów za pomocą podczerwieni. Dzięki temu nie wymaga przykładania do ciała. Krótki czas pomiaru i bezdotykowość sprawiają, że ten rodzaj termometru sprawdzi się u dzieci. Odległość, na jaką należy zbliżyć termometr, wynosi od kilku do kilkunastu centymetrów. Niestety termometry bezdotykowe nie zawsze są bezbłędne. Dokładność pomiaru tak samo jak w przypadku termometrów standardowych wynosi około 0,1 stopnia Celsjusza. Cena termometrów bezdotykowych zaczyna się od około 50 złotych; • Termometr elektroniczny w smoczku – sprawdza się w przypadku małych dzieci.

Zobacz film: "Jaki termometr warto wybrać?"
#dzień dobry Polsko: Jak wybrać najlepszy termometr? (WIDEO)
#dzień dobry Polsko: Jak wybrać najlepszy termometr? (WIDEO)

Termometry rtęciowe zniknęły z produkcji już kilka lat temu. Zastąpiły je, zdaniem wielu niedoskonałe,

zobacz galerię

2. Termometr elektroniczny – na co zwrócić uwagę?

Wybierając termometr elektroniczny, powinniśmy zwrócić uwagę na następujące parametry:

• Szybkość pomiaru – jeden z najważniejszych parametrów w przypadku dokonywania pomiarów u dzieci. Najszybszym pomiarem cechują się termometry elektroniczne bezdotykowe, którym do dokonania prawidłowego pomiaru wystarczy kilka sekund. Termometry elektroniczne standardowe zazwyczaj wymagają kilkuminutowego pomiaru. Jego czas zależy również od klasy urządzenia; • Dokładność – przed zakupem termometru elektronicznego warto sprawdzić także dokładność dokonywanego pomiaru. Najlepiej sprawdzi się termometr oferujący dokładność pomiaru do 0,1 stopnia Celsjusza; • Dodatkowe funkcje – dodatkowe funkcje termometru, które mogą się przydać, to m.in. sygnał dźwiękowy informujący o zakończeniu pomiaru. Przydatna jest także wbudowana historia pomiarów, pozwalająca kontrolować zmiany temperatury ciała. Dodatkowym atutem będzie elastyczna końcówka dopasowująca się do ciała lub wodoodporna obudowa.

3. Termometr elektroniczny – jak mierzyć temperaturę?

Temperaturę ciała można mierzyć na kilka sposobów. Dokonując pomiaru pod pachą pamiętajmy, aby końcówka termometru była mocno dociśnięta ramieniem do naszego ciała. Innym sposobem jest pomiar dokonywany w ustach. Aby go prawidłowo wykonać, należy termometr elektroniczny umieścić pod językiem i zamknąć usta. Świetnym sposobem jest również pomiar w uchu.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

4. Termometr elektroniczny – jaki wybrać?

Kupując termometr elektroniczny, pamiętajmy, że nie warto na nim oszczędzać. Dokładny pomiar temperatury bywa niezwykle ważny, dlatego lepiej wybrać sprzęt znanej marki. Jeśli posiadamy dzieci lub nie lubimy długich pomiarów, wybierzmy termometr elektroniczny bezdotykowy. W przypadku dorosłych sprawdzi się również termometr standardowy. Alergicy powinni pamiętać, by kupując wersję standardową termometru elektronicznego, wybrać model z hipoalergiczną końcówką.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze