Termometry dla niemowląt
Niezbędnym urządzeniem związanym z pielęgnacją dziecka i opieką nad nim podczas choroby, jest termometr. Maluszek nie potrafi powiedzieć, że źle się czuje, zwłaszcza kiedy dokucza mu gorączka. Rodzice, dotykając dziecka, z pewnością wyczują, iż temeratura jego ciała jest podwyższona. Jednak kluczową kwestią dla podjęcia działań leczniczych jest wiedza o poziomie temperatury. A ten można zweryfikować jedynie za pomocą termometru.
Obecnie istnieje wiele rodzajów termometrów, a tak duży wybór utrudnia podjęcie decyzji. Termometry elektroniczne dla dzieci są najwygodniejszym sposobem mierzenia temperatury. Jednak i wśród elektronicznych termometrów jest spory wybór. Który termometr elektroniczny wybrać? Termometr, którego używa się, przykładając do czoła, czy termometr do ucha? Jaka jest między nimi różnica i jak działają? Który jest szybszy, a który skuteczniejszy? Jeżeli szukasz odpowiedzi na te pytania, przeczytaj poniższy artykuł.
1. Termometr do ucha
Termometry dla niemowląt to nie lada wybór. Rodzic musi zmierzyć się z wieloma wątpliwościami. Lekarze i farmaceuci często radzą, by rodzice wybierali douszne termometry elektroniczne dla dzieci. Termometr do czoła mierzy jedynie temperaturę zewnętrzną ciała. Termometr do ucha sprawdza temperaturę wewnętrzną ciała. Na jego wyniku wielu rodziców polega bez zastrzeżeń. Okazuje się jednak, że jest to mylące. Termometr do ucha wymaga bowiem umiejętnego założenia. Termometry dla niemowląt są zazwyczaj bardzo precyzyjne, choć mimo to łatwo o pomyłkę. Każdy rodzic przed użyciem jakiegokolwiek termometru powinien przeczytać uważnie ulotkę i instrukcję obsługi. Żeby dobrze zamocować tego typu termometr, wykonaj następujące czynności:
- uszko niemowlaka lekko pociągnij do siebie, dzięki temu wyprostujesz przewód uszny;
- do ucha wsadź końcówkę termometru.
Doczołowe termometry dla dzieci są prostsze w obsłudze. Jednak gdy zmierzymy temperaturę w uchu, na czole, w ustach, pod pachą, w odbycie, wynik będzie bardziej wiarygodny. Termometr powinien z pewnością znaleźć się w wyprawce dla dziecka.
2. Termometr do czoła
Termometr do czoła również ma wielu zwolenników. Jego główną zaletą jest wygoda w użyciu. Termometr czołowy mierzy temperaturę z czoła dziecka za pomocą podczerwieni, która następnie jest przeliczana cyfrowo, aby podać odpowiedni wynik. Jest to urządzenie, które nie może w żaden sposób zaszkodzić dziecku, gdyż działa na zasadzie odbierania ciepła. Wyniki uzyskane za pomocą tego termometru są porównywale z wynikami z innych termometrów. Należy pamiętać, że temperatura otoczenia poniżej 10 stopni Celsjusza i powyżej 40 stopni Celsjusza, może wpłynąć na wynik pomiaru. Dlatego najlepiej jest wykorzystywać zarówno douszne termometry dla niemowląt, jak i doczołowy termometr elektroniczny. Temperaturę lepiej zmierzyć wcześniej, gdy niemowlę jest zdrowe. Później należ odjąć wynik od wyjściowego. Pamiętaj, że pielęgnowanie malucha to również zapobieganie chorobom.
3. Termometr w smoczku
Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem termometru w smoczku, musisz wziąć pod uwagę kilka aspektów. Zaobserwuj, czy twoje dziecko lubi ssać smoczek. Będziesz miała problem ze zmierzeniem mu temperatury, jeżeli na widok smoczka zacznie płakać i go wypluwać. Termometr dla niemowląt w smoczku powinien być trzymany w buzi około dwie minuty, dopiero wówczas wskaże temperaturę. Jednak pamiętaj, że wewnątrz buzi malucha temperatura jest większa niż na zewnątrz. Problem może pojawić się, gdy twoje dziecko będzie chore i osłabione. Zastanów się, czy w tej sytuacji być może nie będzie dawało rady utrzymać smoczka w ustach.
4. Monitor temperatury ciała niemowlaka
Monitor temperatury ciała składa się z czujnika i monitora. Czujnik przyczepiany jest do pieluszki dziecka. Ma zasięg 30 metrów. Na monitorze widać temperaturę niemowlaka, która – jeżeli wzrasta – włącza alarm dźwiękowy. Urządzenie stale kontroluje temperaturę, także w nocy. Dziecko nie musi w żaden sposób angażować się w pomiary, a mimo to rodzic ma nad nim pełną kontrolę.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.