Trwa ładowanie...

Test krwi – sposób na zdiagnozowanie alzheimera (WIDEO)

Zobacz film: "Test na zdiagnozowanie Alzheimera"

Choroba Alzheimera to schorzenie polegające na postępującym i nieodwracalnym uszkodzeniu mózgu, które prowadzi do zaburzeń pamięci, komunikacji i zachowania. Dotyczy głównie osób po 65. roku życia, ale może też pojawić się wcześniej. Choroba rozwija się na długo przed pojawieniem się pierwszych symptomów, dlatego jest trudna do zdiagnozowania, zwłaszcza w początkowych stadiach.

Przełomem w diagnozowaniu choroby Alzheimera może być test krwi. Ma on za zadanie wykrycie we krwi śladów białek - amyloidów beta wskazujących na ryzyko pojawienia się w przyszłości alzheimera.

Główna przyczyna tej choroby nie jest znana, jednak uważa się, że do jej rozwoju prowadzi odkładanie się w mózgu beta amyloidu, który niszczy komórki nerwowe. Test krwi pozwala stwierdzić z 90-procentową dokładnością, czy u badanego wystąpią objawy alzheimera albo innych chorób otępiennych.

Dzięki temu terapię można rozpocząć, jeszcze zanim pojawią się pierwsze kluczowe symptomy choroby, takie jak postępująca demencja. Wczesne wykrycie alzheimera dawałoby szanse na zahamowanie rozwoju choroby.

Aktualnie nie ma metod pozwalających na całkowite wyleczenie. Dostępne leki mogą jedynie spowolnić postęp choroby i łagodzić niektóre objawy.

Do diagnozowania choroby Alzheimera wykorzystuje się test zegara.

Chcesz wiedzieć więcej? Obejrzyj WIDEO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Test krwi – sposób na zdiagnozowanie Alzheimera (WIDEO)

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.