Pozwala wykryć chorobę zanim pojawią się objawy. Przełom w leczeniu demencji?
Co roku diagnozę słyszy dziesięć milionów kolejnych osób, w najbliższych dekadach liczba osób z jakąś formą demencji się potroi. Na alzheimera nie ma leku, a jedyną szansą na spowolnienie postępu choroby jest szybka diagnoza. To proste badanie krwi według jego twórców ma aż 96 proc. skuteczności i może być prawdziwym przełomem.
1. Innowacyjny test krwi na alzheimera
Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, demencja to obecnie siódma przyczyna zgonów i trwałej niepełnosprawności na świecie. Szacuje się, że z chorobą zmaga się 55 milionów osób, ale liczby te będą drastycznie przyrastać z biegiem lat.
- Choroba Alzheimera jest bardzo podstępną chorobą – zaczyna uszkadzać mózg dziesięć lat przed zauważeniem przez pacjenta objawów, a do tego momentu uszkodzenie jest znaczne i nieodwracalne – wyjaśnia dr Cassandra DeMarshall, biolog komórkowy i molekularny specjalizujący się w chorobach neurodegeneracyjnych w firmie Durin Technologies Inc., która stworzyła test krwi w kierunku choroby.
Wyniki badań, które ukazały się na łamach "Journal of Alzheimer's Disease", wskazują, że w diagnostyce choroby Alzheimera (AD) i innych chorób neurodegeneracyjnych można wykorzystać autoprzeciwciała IgG uwalniane do krwi, gdy choroba zaczyna atakować jako swoiste markery choroby.
Analiza ponad 300 próbek surowicy krwi pod kątem przeciwciał wykazała, że badanie można stosować jako "dokładne, nieinwazyjne, niedrogie i szeroko dostępne diagnostyczne narzędzie przesiewowe do wykrywania patologii związanej z AD w stadiach przedobjawowych i prodromalnych AD". Badania wykazały, że jego skuteczność sięga 96 proc.
- Wczesne wykrycie choroby to przełom dla pacjentów z chorobą Alzheimera - mówi biolog. - Możesz rozpocząć leczenie i zmianę stylu życia wcześnie, kiedy mogą one mieć największy wpływ na spowolnienie postępu choroby - dodaje.
Dr DeMarshall dodaje, że opracowana przez nich metoda badania autoprzeciwciał może być potencjalnie przydatna także w diagnozowaniu choroby Parkinsona, schizofrenii, a nawet raka piersi.
2. 10 najwcześniejszych symptomów alzheimera
Z uwagi na fakt, że to wczesne wykrycie choroby jest kluczowe, tak istotne jest zwracanie uwagi na objawy demencji.
Dotychczasowe badania wskazują, że mogą się pojawić na kilkanaście lat przed diagnozą, ale zazwyczaj są mało charakterystyczne lub trudne do uchwycenia.
Według organizacji Alzheimer’s Association do najwcześniejszych symptomów choroby należą:
- utrata pamięci, która zakłóca codzienne życie,
- problemy z planowaniem bądź rozwiązywaniem problemów,
- trudności w wykonywaniu codziennych obowiązków,
- zaburzone poczucie czasu,
- problemy ze wzrokiem, określeniem koloru czy kształtu i orientacją przestrzenną,
- problemy z komunikacją werbalną,
- gubienie przedmiotów, odkładanie ich w nietypowe miejsca,
- problemy z podejmowaniem decyzji lub oceną sytuacji,
- rezygnacja z obowiązków zawodowych lub wycofanie z życia społecznego,
- zmiany nastroju i osobowości.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.