Trwa ładowanie...

Test zajmie ci kilka sekund, a może uratować życie. Tak sprawdzisz ukrwienie nóg

 Maciej Rugała
15.11.2022 09:45
Ten prosty, samodzielny test uratuje twoje zdrowie
Ten prosty, samodzielny test uratuje twoje zdrowie (Getty Images)

Istnieją choroby, których symptomy ujawniają się w niepozorny sposób. Niekiedy to, czy coś nam dolega, da się sprawdzić w prosty sposób. Tak też jest w przypadku cukrzycy oraz chorób naczyniowo-sercowych. Ich objawy widać po kondycji chociażby, włosów, ale też po stopach.

spis treści

1. Wygląd stóp a zdrowie

Po tej części ciała można rozpoznać wiele chorób, m.in. miażdżycę, otyłość, zakrzepicę, chorobę Raynauda, inne choroby naczyń i serca oraz cukrzycę. Jeśli masz zimne stopy, przebywając w temperaturze pokojowej, to twoje naczynia krwionośne mogą być w fatalnej kondycji. Jeśli do tego są blade lub sinawe, opuchnięte lub drętwieją, to wiedz, że coś jest nie tak z twoim krążeniem. Dzieje się tak, ponieważ naczynia są zwężone i krew ma utrudniony dopływ do dolnych kończyn.

Warto pamiętać, że jeśli palisz tytoń, masz wysoki cholesterol i uprawiasz mało aktywności fizycznej, to jesteś w grupie podwyższonego ryzyka. Wówczas wyczulenie na objawy ze strony nóg może uratować twoje zdrowie.

2. Test zdrowych naczyń

Zobacz film: "Japonki mogą trwale uszkodzić stopy"

Nie zawsze objawy są dobrze widoczne i odczuwalne, np. pod postacią pulsującego lub kłującego bólu w nogach czy opuchlizny i zmienionej barwy skóry. Wtedy możesz przeprowadzić test sprawdzający prawidłowy nawrót włośniczkowy. Włośniczki, inaczej naczynia włosowate, to bardzo drobne naczynia. Ich funkcją jest zaopatrzenie w krew, m.in. palców dłoni i stóp.

Test polega na bardzo silnym naciśnięciu czubka dużego palca stopy (dla pewności można później powtórzyć test na drugiej stopie), aż przyjmie żółto-biały kolor. Należy go przeprowadzić najlepiej w temperaturze pokojowej. Po zwolnieniu uścisku naturalna barwa palca powinna wrócić po 2-3 sekundach. Jeśli zajmuje to dłużej, oznacza to, że z twoim ukrwieniem nóg jest coś nie tak.

Jeśli test został przeprowadzony prawidłowo i dał niepokojący wynik, a tym bardziej jesteś w grupie ryzyka, to warto zasięgnąć opinii lekarza. Prosty test nie zastąpi badań krwi ani badania Dopplera, ale może dać wiarygodną przesłankę ku temu, że warto byłoby się na nie skierować.

Maciej Rugała, dziennikarz Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze