Trwa ładowanie...

Zmarł po zjedzeniu kanapki. Tragiczne zakończenie spotkania przyjaciół

 Maciej Rugała
19.01.2023 11:35
Pomimo godzinnej resuscytacji nie udało się uratować życia mężczyzny
Pomimo godzinnej resuscytacji nie udało się uratować życia mężczyzny (Getty Images)

Dwóch mężczyzn zgłodniało podczas koleżeńskiego spotkania. Gdy jeden z nich jadł kanapkę, zadławił się. Chociaż jego towarzysz zadzwonił pod numer alarmowy, to ekipa ratunkowa była bezradna.

spis treści

1. Makabryczny koniec spotkania

To miało być zwyczajne spotkanie przyjaciół. Mający 39 lat mężczyzna odwiedzał właśnie swojego znajomego w jego domu położonym w Strzegomiu na Dolnym Śląsku. Przyjaciele nie spożywali alkoholu. W pewnym momencie postanowili coś zjeść.

W trakcie jedzenia 39-latek zaczął się dławić. Gdy gospodarz zauważył, że jego kolega nie może złapać tchu, zadzwonił na numer alarmowy 112. Po chwili na miejscu pojawił się zespół pogotowia ratunkowego.

Zobacz film: "Organiczne jedzenie zmniejsza ryzyko raka"

Niestety, pomimo godzinnej resuscytacji mężczyzny nie udało się uratować. Zmarł wskutek uduszenia. Wszystko wskazuje na to, że zadławił się kanapką, jednak ciało zostało skierowane na sekcję zwłok, która rozwieje wszelkie wątpliwości.

- Na miejscu były prowadzone oględziny. Zlecieliśmy przeprowadzenie sekcji zwłok i będzie prowadzone śledztwo - relacjonował dla "Faktu" rzecznik Prokuratury Rejonowej w Świdnicy, prokurator Marek Rusin.

2. Jak uratować osobę podczas zadławienia?

Wielu świadków zadławienia próbuje pomóc poprzez uderzanie ofiary zakrztuszenia między łopatki. Ma to na celu zapobiegnięcie temu, aby treść pokarmowa przesunęła się w głąb dróg oddechowych. Henry Heimlich zauważył jednak, że często daje to skutek przeciwny do zamierzonego. Opracował więc inną technikę, nazwaną później od jego nazwiska.

Rękoczyn Heimlicha polega na złożeniu dłoni w pięść, przyłożeniu jej między pępkiem a mostkiem i objęciu osoby zadławionej w ten sposób zza pleców. Następnie wykonuje się gwałtowne, silne uciski jamy brzusznej, które mają na celu "wypompowanie" treści blokującej drogi oddechowe. Szacuje się, że chwyt Heimlicha uratował życie 100 tys. osób na całym świecie.

Maciej Rugała, dziennikarz Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze