Trwa ładowanie...

#TyleDobra kontra koronawirus: Polacy mogą być z siebie dumni! Prasówka 15.03.2020

Avatar placeholder
27.03.2020 17:33
#TyleDobra kontra koronawirus: Polacy mogą być z siebie dumni! Prasówka 15.03.2020
#TyleDobra kontra koronawirus: Polacy mogą być z siebie dumni! Prasówka 15.03.2020

Rano obudziłam się z lękiem, że dziś to ja tej prasówki już nie dowiozę. Że wczoraj to był przypadek, przypadkowa kumulacja. Ale nie, nic z tego, cały dzień zapisuję pozytywne wiadomości. One są, na przekór setkom negatywnych informacji o koronawirusie. Jest #TyleDobra wokół nas i będę Wam o tym od dziś (na przekór czerwonym nagłówkom) przypominać.

1. Polacy, możemy być z siebie dumni!

Jesteśmy kolejkowymi wzorowymi przykładami. Test kolejek zdajemy na medal i zagraniczne media nas chwalą. Zawsze to coś. Małe a cieszy. "Queue in Poland, outside the bakery, spacing between people, is it possible to learn this power?"

Kolejka przed sklepem w Polsce
Kolejka przed sklepem w Polsce (9GAG Shop)

2. Cała Polska wchodzi na balkony

Koncerty na balkonie? Tak! Niech tylko zrobi się cieplej i zobaczycie, co się będzie działo! #całapolskawychodzinabalkony

Zobacz film: "Rozgrzewający zbiteń. Rosyjski napój na pasożyty"

3. Kultura nie boi się koronawirusa!

I skoro jesteśmy przy temacie kultury. To, co się dzieje w sieci, jest po prostu niewiarygodne! Najsławniejsze światowe i polskie muzea oferują wirtualne spacery, biblioteki otwierają swoje zasoby. Artyści dają koncerty z kuchni, salonów i sypialni. Bieżący przegląd tych wszystkich atrakcji znajdziecie na grupie Kultura w Kwarantannie. Polskiej kultury żaden koronawirus nie powstrzyma!

4. Polskie firmy wspierają walkę z koronawirusem

Kolejne polskie firmy wspierają walkę z koronawirusem. Wczoraj Agata Meble przekazała milion złotych. Dziś przeczytałam, że producent odzieży sportowej 4F przekaże 20 proc. obrotów swojego sklepu internetowego dla szpitala MSWiA w Warszawie. Powiecie, że to koronawirus-washing? A w nosie to mam! Niech dają.

5. Włoska restauracja prosi o pomoc

Wrocławska restauracja Dinette, której szefem kuchni jest Włoch Luigi Fiore, zaapelowała do swoich gości o pomoc.

- Jeśli możecie coś dla nas zrobić – zamawiajcie u nas pieczywo, masło, nabiał, przetwory – zamiast w dyskontach. To sprawi, że nie stracimy miejsc pracy, a to jest dla nas naprawdę najważniejsze. Dbajcie o siebie, bądźcie zdrowi i trzymajcie za nas mocno kciuki. Bardzo tego potrzebujemy.

No i jak myślicie, co się stało? Następnego dnia ledwo wyrabiali na zakrętach. Lokalna społeczność nie zawiodła. Dziś próbują uruchomić prosty sklep online, żeby ułatwiać zamówienia. Oprócz tego można zamawiać dania w dostawie i na wynos. Pamiętajcie, Wasze ulubione miejsca, restauracje, bary, kawiarnie (szczególnie te nie sieciowe) są na skraju przepaści. Każdy dzień bez obrotów to dramat. Ludzie z dnia na dzień tracą pracę. Jeśli chcecie pomóc, zamawiajcie czasem na wynos, jeśli tylko Was na to stać. Szerujcie, gdzie można dostać dobry chleb, a gdzie kimchi w słoiku. To pomaga, serio. Nawet jeśli nie uratuje biznesu, to podniesie właścicieli na duchu.

6. Sukces polskiego naukowca

Prof. Marcin Drąg z Politechniki Wrocławskiej – laureat nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej – rozpracował enzym, którego działanie może być kluczowe dla walki z koronawirusem SARS-CoV-2. Swoje wyniki udostępnił za darmo i bez występowania o patent. Dzięki temu wiele zespołów naukowców, które na całym świecie pracują nad skutecznym lekiem na koronowirusa, zyskało bardzo cenny trop. I może ta wiadomość powinna otworzyć dzisiejszy przegląd. To jest prawdziwy powód do dumy. Brawo, Panie Profesorze!

7. Superkomputery w walce z koronawirusem

Miliony ludzi na świecie biorą udział w aktywnej walce z wirusem SARS-CoV-2, każdy użytkownik komputera może dołączyć! FOLDING@Home to projekt koordynujący obliczenia rozproszone – instalujesz aplikację, która wykorzystuje wolne moce przerobowe twojego komputera (procesora i/lub karty graficznej) do prowadzenia symulacji mających na celu znalezienie leku lub szczepionki na koronawirusa. Robotę odwalaną przez superkomputery mogą wspomóc wszyscy. A skoro już jesteśmy przy cyberwalce z prawdziwymi chorobami – czy wiecie, że w zeszłym miesiącu naukowcy z MIT zaprzęgli systemy sztucznej inteligencji do poszukiwania nowego antybiotyku (obecnie używane mają dziesiątki lat, a ich skuteczność spada) z pozytywnym skutkiem? Metodą symulacji został wskazany związek chemiczny, który raczej nie powoduje skutków ubocznych, a jest w stanie poradzić sobie z bakteriami odpornymi na dotychczasowe antybiotyki, a nawet rozwiązać problem sepsy. Aplikację możecie pobrać na stronie FoldingatHome.org (za pomoc w tłumaczeniu tej wiadomości i zrozumieniu całej tej akcji dziękuję koledze Marcinowi).

Zobacz też: Szpital w Tajlandii leczy chorych na koronawirusa specjalną mieszanką leków

8. Korona Busters

Na koniec. #koronabusters. To podobno nie jest fake i taka karetka jeździ ulicami Warszawy. W obliczu napierającego lęku, przedłużającego się stanu permanentnego napięcia, błagam, my też nie świrujmy. Albo dobra, świrujmy 😉

Teraz już wiem, że jutro będzie co najmniej #tyledobra co dziś.

Zobacz też: Nagranie polskiej lekarki krąży po sieci. Jej rady są bezcenne

Cykl #TyleDobra to odpowiedź na falę negatywnych informacji o koronawirusie, które zalewają media, szerząc panikę i lęk. Gaba Kunert chce w ten sposób zwrócić uwagę polskich internautów na dobro, które jest wokół nas i w nas samych. Dobre wiadomości, dobre uczynki, dobre znaki nadziei, solidarności i miłości. Jeśli masz jakąś dobrą informację związaną z pandemią koronawirusa, ale nie tylko, pisz do nas na adres dzieje się.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też prasówkę #TyleDobra 14.03.2020

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze