#TyleDobra kontra koronawirus: Polacy mogą być z siebie dumni! Prasówka 15.03.2020
Rano obudziłam się z lękiem, że dziś to ja tej prasówki już nie dowiozę. Że wczoraj to był przypadek, przypadkowa kumulacja. Ale nie, nic z tego, cały dzień zapisuję pozytywne wiadomości. One są, na przekór setkom negatywnych informacji o koronawirusie. Jest #TyleDobra wokół nas i będę Wam o tym od dziś (na przekór czerwonym nagłówkom) przypominać.
1. Polacy, możemy być z siebie dumni!
Jesteśmy kolejkowymi wzorowymi przykładami. Test kolejek zdajemy na medal i zagraniczne media nas chwalą. Zawsze to coś. Małe a cieszy. "Queue in Poland, outside the bakery, spacing between people, is it possible to learn this power?"
2. Cała Polska wchodzi na balkony
Koncerty na balkonie? Tak! Niech tylko zrobi się cieplej i zobaczycie, co się będzie działo! #całapolskawychodzinabalkony
3. Kultura nie boi się koronawirusa!
I skoro jesteśmy przy temacie kultury. To, co się dzieje w sieci, jest po prostu niewiarygodne! Najsławniejsze światowe i polskie muzea oferują wirtualne spacery, biblioteki otwierają swoje zasoby. Artyści dają koncerty z kuchni, salonów i sypialni. Bieżący przegląd tych wszystkich atrakcji znajdziecie na grupie Kultura w Kwarantannie. Polskiej kultury żaden koronawirus nie powstrzyma!
4. Polskie firmy wspierają walkę z koronawirusem
Kolejne polskie firmy wspierają walkę z koronawirusem. Wczoraj Agata Meble przekazała milion złotych. Dziś przeczytałam, że producent odzieży sportowej 4F przekaże 20 proc. obrotów swojego sklepu internetowego dla szpitala MSWiA w Warszawie. Powiecie, że to koronawirus-washing? A w nosie to mam! Niech dają.
5. Włoska restauracja prosi o pomoc
Wrocławska restauracja Dinette, której szefem kuchni jest Włoch Luigi Fiore, zaapelowała do swoich gości o pomoc.
- Jeśli możecie coś dla nas zrobić – zamawiajcie u nas pieczywo, masło, nabiał, przetwory – zamiast w dyskontach. To sprawi, że nie stracimy miejsc pracy, a to jest dla nas naprawdę najważniejsze. Dbajcie o siebie, bądźcie zdrowi i trzymajcie za nas mocno kciuki. Bardzo tego potrzebujemy.
No i jak myślicie, co się stało? Następnego dnia ledwo wyrabiali na zakrętach. Lokalna społeczność nie zawiodła. Dziś próbują uruchomić prosty sklep online, żeby ułatwiać zamówienia. Oprócz tego można zamawiać dania w dostawie i na wynos. Pamiętajcie, Wasze ulubione miejsca, restauracje, bary, kawiarnie (szczególnie te nie sieciowe) są na skraju przepaści. Każdy dzień bez obrotów to dramat. Ludzie z dnia na dzień tracą pracę. Jeśli chcecie pomóc, zamawiajcie czasem na wynos, jeśli tylko Was na to stać. Szerujcie, gdzie można dostać dobry chleb, a gdzie kimchi w słoiku. To pomaga, serio. Nawet jeśli nie uratuje biznesu, to podniesie właścicieli na duchu.
6. Sukces polskiego naukowca
Prof. Marcin Drąg z Politechniki Wrocławskiej – laureat nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej – rozpracował enzym, którego działanie może być kluczowe dla walki z koronawirusem SARS-CoV-2. Swoje wyniki udostępnił za darmo i bez występowania o patent. Dzięki temu wiele zespołów naukowców, które na całym świecie pracują nad skutecznym lekiem na koronowirusa, zyskało bardzo cenny trop. I może ta wiadomość powinna otworzyć dzisiejszy przegląd. To jest prawdziwy powód do dumy. Brawo, Panie Profesorze!
7. Superkomputery w walce z koronawirusem
Miliony ludzi na świecie biorą udział w aktywnej walce z wirusem SARS-CoV-2, każdy użytkownik komputera może dołączyć! FOLDING@Home to projekt koordynujący obliczenia rozproszone – instalujesz aplikację, która wykorzystuje wolne moce przerobowe twojego komputera (procesora i/lub karty graficznej) do prowadzenia symulacji mających na celu znalezienie leku lub szczepionki na koronawirusa. Robotę odwalaną przez superkomputery mogą wspomóc wszyscy. A skoro już jesteśmy przy cyberwalce z prawdziwymi chorobami – czy wiecie, że w zeszłym miesiącu naukowcy z MIT zaprzęgli systemy sztucznej inteligencji do poszukiwania nowego antybiotyku (obecnie używane mają dziesiątki lat, a ich skuteczność spada) z pozytywnym skutkiem? Metodą symulacji został wskazany związek chemiczny, który raczej nie powoduje skutków ubocznych, a jest w stanie poradzić sobie z bakteriami odpornymi na dotychczasowe antybiotyki, a nawet rozwiązać problem sepsy. Aplikację możecie pobrać na stronie FoldingatHome.org (za pomoc w tłumaczeniu tej wiadomości i zrozumieniu całej tej akcji dziękuję koledze Marcinowi).
Zobacz też: Szpital w Tajlandii leczy chorych na koronawirusa specjalną mieszanką leków
8. Korona Busters
Na koniec. #koronabusters. To podobno nie jest fake i taka karetka jeździ ulicami Warszawy. W obliczu napierającego lęku, przedłużającego się stanu permanentnego napięcia, błagam, my też nie świrujmy. Albo dobra, świrujmy 😉
Teraz już wiem, że jutro będzie co najmniej #tyledobra co dziś.
Zobacz też: Nagranie polskiej lekarki krąży po sieci. Jej rady są bezcenne
Cykl #TyleDobra to odpowiedź na falę negatywnych informacji o koronawirusie, które zalewają media, szerząc panikę i lęk. Gaba Kunert chce w ten sposób zwrócić uwagę polskich internautów na dobro, które jest wokół nas i w nas samych. Dobre wiadomości, dobre uczynki, dobre znaki nadziei, solidarności i miłości. Jeśli masz jakąś dobrą informację związaną z pandemią koronawirusa, ale nie tylko, pisz do nas na adres dzieje się.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zobacz też prasówkę #TyleDobra 14.03.2020
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.