Trwa ładowanie...

Tysiące Polaków stosują te leki. Uderzają w mózg, upośledzają pamięć

Avatar placeholder
06.02.2024 20:25
Tysiące Polaków stosuje te leki. Uderzają w mózg, upośledzają pamięć
Tysiące Polaków stosuje te leki. Uderzają w mózg, upośledzają pamięć (Getty Images)

Tysiące Polaków regularnie zażywa hormony, które obciążają układ krążenia. Choć są popularne w leczeniu wielu schorzeń, ich stosowanie może wywoływać poważne skutki uboczne. Mogą prowadzić między innymi do problemów z pamięcią. Ale to nie tylko te medykamenty wpływają negatywnie na mózg.

spis treści

1. Działania niepożądane glikokortykosteroidów

Glikokortykosteroidy to hormony, które w znacznym stopniu oddziałują na układ krążenia, układ nerwowy czy też układ immunologiczny.

Ze względu na ich działanie przeciwzapalne i modulujące, są one często przepisywane na dolegliwości takie jak astma, choroba Leśniowskiego-Crohna czy reumatoidalne zapalenie stawów (RZS). Są również stosowane w leczeniu różnych schorzeń skórnych.

Zobacz film: "Kleszcze nie gryzą wszystkich tak samo"

Choć są powszechnie stosowane, mogą prowadzić do poważnych działań niepożądanych, począwszy od problemów skórnych, przez zaburzenia snu, aż do depresji.

Mogą też negatywnie wpływać na funkcje poznawcze czy pamięć. Do tej pory nie łączono tych efektów bezpośrednio z samymi lekami, jednak badania przeprowadzone przez brytyjskich naukowców dowodzą, że to mylne podejście.

Sterydy mogą zaburzać pamięć
Sterydy mogą zaburzać pamięć (Getty Images)

2. Stosowanie sterydów może wpływać na procesy zapamiętywania

Dr Becky Conway-Campbell wraz ze swoim zespołem z Uniwersytetu w Bristolu przeprowadzili badania, w których analizowano wpływ leczenia sterydami na procesy zapamiętywania. Celem było ustalenie, czy to te leki stanowią przyczynę zgłaszanych przez pacjentów zaburzeń pamięciowych i funkcji poznawczych.

Odkrycia naukowe sugerują, że korzystanie ze sterydów negatywnie wpływa na pamięć i zdolności poznawcze (w kontekście prowadzonych badań sterydem podawanym gryzoniom przez pięć dni był metyloprednizolon).

Precyzyjniejsza analiza dowiodła, że terapia sterydami skutkowała istotnymi zmianami w hipokampie. Jest to część mózgu pełniąca kluczową rolę w obszarze długotrwałej pamięci i orientacji przestrzennej.

U gryzoni leczonych metyloprednizolonem funkcjonalność hipokampa była poważnie ograniczona.

Badanie to udowodniło również, że długotrwała terapia sterydami może być czynnikiem sprzyjającym powstaniu tzw. mgły mózgowej.

3. Konsekwencje długotrwałego zażywania

Nie tylko sterydy mogą negatywnie wpływać na funkcjonowanie mózgu. Na liście niezdrowych dla mózgu leków znajdują się także te stosowane na bezsenność, stres, alergię czy świąd skóry.

Analiza blisko 70 badań na temat benzodiazepin (znanych leków wykorzystywanych do leczenia stresu, niepokoju i bezsenności), wykazała, że ich długotrwałe stosowanie prowadzi do problemów z pamięcią i koncentracją.

Z kolei badania sprawdzające skutek przyjmowania leków antyhistaminowych wykazały zaburzenia w procesie przetwarzania informacji oraz deficyty uwagi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze