W majtkach czy bez? Ekspertka mówi, jak powinniśmy spać
Sen jest jednym z fundamentów dobrego zdrowia, a to, co zakładamy do łóżka, może mieć znaczący wpływ na jego jakość. Dr Deborah Lee, ekspertka ds. snu z firmy Get Laid Beds, podkreśla, jak ważny jest właściwy dobór nocnej garderoby. Oto kilka kluczowych zaleceń.
1. Wybierz odpowiedni materiał piżamy
Dr Lee zwraca w rozmowie z Daily Express US uwagę, że materiał, z którego wykonana jest nasza piżama, ma kluczowe znaczenie dla komfortu termicznego podczas snu. Chociaż w chłodne noce kuszące może być sięgnięcie po ciepłe, polarowe piżamy, to lepszym wyborem zawsze będzie odzież wykonana z bawełny. Materiał ten pozwala skórze oddychać i reguluje temperaturę ciała, zapewniając tym samym zdrowszy i głębszy sen.
Ta sama zasada dotyczy pościeli – warto zdecydować się na bawełnianą lub lnianą.
2. Unikaj obcisłej odzieży
Ciasna odzież nocna (w tym majtki lub skarpetki) może ograniczać krążenie krwi, co nie tylko wpływa negatywnie na jakość snu, ale również może nas budzić w nocy. Eksperci radzą wybierać ubrania, które są na tyle luźne, by nie krępować ruchów, ale też nie na tyle obszerne, by mogło dojść do "zaplątania się" w nich podczas snu.
3. Pilnuj zasad dotyczących skarpetek
Dr Lee ostrzega, że zakładanie skarpetek do łóżka może prowadzić do problemów z krążeniem, zwłaszcza jeśli skarpetki są zbyt ciasne. Co więcej, długotrwałe noszenie tych samych skarpetek – np. tych noszonych wcześniej przez cały dzień lub zakładanych poprzedniej nocy – zwiększa ryzyko infekcji bakteryjnych i grzybiczych.
Jeśli nie możesz zrezygnować ze skarpetek, wybieraj luźniejsze (np. kilka rozmiarów większe) oddychające modele i zmieniaj je każdej nocy.
4. Zdejmij majtki
Spanie bez majtek ma korzystny wpływ na zdrowie intymne. Umożliwia lepszą cyrkulację powietrza w okolicach intymnych, zmniejszając tym samym ryzyko infekcji drożdżakowych oraz rozwoju bakterii. Jest też wygodne.
5. Pozostałe zasady zdrowego snu
Dla poprawy jakości snu istotne jest zastosowanie się do kilku kluczowych zaleceń. Pierwszym krokiem jest synchronizacja wewnętrznego zegara biologicznego poprzez regularny harmonogram snu.
Drugim – zapewnienie optymalnych warunków środowiskowych dla odpoczynku. Sypialnia powinna być ciemna i utrzymana w niskiej temperaturze, a pościel oraz materac dostosowane do indywidualnych preferencji.
Istotne jest również unikanie przed snem czynników, które mogą zakłócić spokój nocny (np. urządzenia emitujące niebieskie światło) oraz spożywanie obfitych posiłków i napojów.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.