Warzywa dla dzieci

Dieta dla dzieci powinna być bogata w warzywa, gdyż stanowią one wyjątkowo bogate źródło witamin, minerałów, węglowodanów oraz błonnika. Niektórzy rodzice od jarzyn rozpoczynają rozszerzenie diety, a dopiero po nich podają dziecku owoce. W ten sposób unikają ryzyka, że malec będzie jadł tylko to, co słodkie. Prowadzenie zdrowej diety dziecka od samego początku ma ogromne znaczenie w okresie wzrostu i intensywnego rozwoju. Najzdrowsza dieta dla dziecka, wyjątkowo korzystna dla jego zdrowia, opiera się właśnie na warzywach.

Zobacz film: "Jak ograniczyć węglowodany w diecie?"

Jakie warzywa dla niemowląt?

Już niemowlęta powinny jeść warzywa. Wiele z nich można podawać nawet od 6 miesiąca życia, a wzbogacona nimi dieta dziecka wpłynie pozytywnie na jego rozwój.

Kompozycja warzyw

Dieta dla dzieci powinna być bogata w warzywa, gdyż stanowią one wyjątkowo bogate źródło witamin, minerałów, węglowodanów oraz błonnika.

  • Ziemniak – można go podawać już około 6 miesiąca życia dziecka. Warzywo ma delikatny smak i jest lekkostrawne, bardzo rzadko wywołuje uczulenie. Ziemniaki to źródło potasu. Niemowlakowi ziemniaki podaje się z kleikiem ryżowym lub kaszką kukurydzianą. Warzywo to jest częstym składnikiem gotowych zupek i obiadów dla niemowląt.
  • Marchew – wprowadzenie jej do diety dziecka można rozpocząć, gdy malec ukończy 5 miesiąc. Zazwyczaj marchew to pierwsze warzywo, jakie poznają maluchy, jest słodka w smaku i delikatna. Marchew musi pochodzić z pewnego źródła, ponieważ gromadzą się w niej chemikalia z gleby. Warzywo jest bogate w beta-karoten, który podnosi odporność dziecka.
  • Buraczek – uznawany jest za specjalistę od dziecięcych zaparć, zawiera duże ilości błonnika oraz pektyn, a także potasu, żelaza i kwasu foliowego. Początkowo buraczki warto podawać jako składnik zupki warzywnej, a kiedy malec ukończy rok, można je wykorzystać jako dodatek do mięsa.
  • Pietruszka – ma właściwości moczopędne i odtruwające. Służy jako składnik zupek, znajduje się też w gotowych obiadkach dla niemowląt.
  • Brokuły – są bogatym źródłem witaminy C i beta-karotenu. Można podawać je jako dodatek do zupek.

Wszystkie warzywa dla niemowląt powinny pochodzić z upraw godnych zaufania, dlatego w razie wątpliwości lepiej kupić dziecku gotowy obiadek ze słoiczka z odpowiednim certyfikatem. Prawidłowe żywienie dziecka ma przecież ogromny wpływ na jego rozwój.

Najlepsza dieta dla dziecka

Każdego dnia dziecko powinno zjadać porcję warzyw. Nie wszystkie dzieci od razu lubią jeść jarzyny i czasem trudno je do tego przekonać. Właśnie z tego powodu rodzice powinni dawać dobry przykład swoim dzieciom i prowadzić zdrową dietę. Malce od początku powinny być przyzwyczajane do dobrych nawyków żywieniowych. Dzieci muszą widzieć, że ich rodzice jedzą warzywa jako składniki zupy lub jako dodatki do potraw mięsnych. W kuchni powinien znajdować się kosz z warzywami i owocami. Dzieci niechętne do jedzenia warzyw można prosić o pomoc w przygotowywaniu posiłków. Podczas robienia kanapek niech malec układa ogórki, paprykę i pomidory na wierzchu, w czasie przygotowywania sałatki lub surówki może mieszać składniki, co będzie dla niego świetną zabawą, ale także i „oswajaniem się” z warzywami. Dziecku warto podkreślać to, że warzywa są zdrowe, dzięki nim będzie rosło i nabierało siły.

Komentarze (1)
~Hyde
~Hyde 5 miesięcy temu

mam sposób, jak przekonać dzieci do jedzenia warzyw! tubki - sa warzywne i owocowe, ekologiczne, czyli zdrowe, no i dzieci chętniej jedzą musy, niz zwykle warzywa! wiadomo, ze nie mogą całkowicie zastąpić świeżych jarzyn, ale jako dodatek sprawdzają się super:)

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Dieta dla dzieci
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Dieta dla dzieci
Dieta dla dzieci

Zdrowy podwieczorek dla dziecka

Zdrowy podwieczorek dla dziecka

, aby w domu podawane było wyłącznie zdrowe jedzenie. Warzywa i owoce na podwieczorek Dieta dziecka powinna być bogata w warzywa i owoce zawierające witaminy, sole mineralne, flawonoidy. Niestety, dzieci...

Dieta dla dzieci

Dieta dla ucznia

Dieta bogata w składniki odżywcze to ważny element wpływający na prawidłowy rozwój intelektualny i ogólne zdrowie młodego organizmu. Prawidłowe żywienie może zapobiec wielu kłopotliwym problemom zdrowotnym, takim jak nadwaga lub otyłość,...

Dieta dla dzieci

Dieta dla młodzieży

Dieta w okresie dojrzewania wpływa na optymalny rozwój i zdrowie nastolatka. W okresie dojrzewania zmienia się ciało dziecka. Odpowiednio (...) zbilansowana dieta dla nastolatka nie tylko zapobiega tyciu,...

Dieta dla dzieci

Kompozycja warzyw

Kompozycja warzyw

Dieta dla dzieci powinna być bogata w warzywa, gdyż stanowią one wyjątkowo bogate źródło witamin, minerałów, węglowodanów oraz błonnika.

Dieta dla dzieci

Śniadania dla dzieci

, których dieta nie zawiera podstawowych składników odżywczych. Rola śniadania dla dzieci Badania pokazały, że dzieci, które nie jedzą pierwszego (...) skomponowana dieta wpływa...

Dieta dla dzieci

Dieta bezglutenowa dla dziecka

nie jest proste. W większości produktów sprzedawanych w sklepach znajduje się gluten. Jak w takim razie zadbać o to, by dieta dla dziecka uczulonego (...) na ten składnik była bezpieczna? Dieta dla...

Dieta dla dzieci

Zdrowe przekąski dla dzieci

jednak wpajać dzieciom zdrowe nawyki żywieniowe, które nie tylko zapewnią im prawidłowy rozwój, ale również dadzą szansę na długie życie, wolne od chorób (...) przewlekłych, takich jak otyłość, cukrzyca typu 2, choroby serca i nadciśnienie...

Dieta dla dzieci

Zdrowa dieta dla dziecka (prezentacja edukacyjna)

Zdrowa dieta dla dziecka (prezentacja edukacyjna)

do tego smakowity sos, w którym będą mogły je zanurzyć. Mają mają najwięcej witamin i składników odżywczych, dlatego najlepsza dieta dla dziecka to taka (...) . Prawidłowa dieta dziecka...