Najcięższy człowiek waży 500 kilogramów

Waży 500 kilogramów i nie opuszczał swego łóżka od sześciu lat. 32-letni Juan Pedro Franko z Meksyku zdecydował się na długie i skomplikowane leczenie. Chce znów chodzić i normalnie żyć.

  • _Nie mogę się doczekać, kiedy znów będę chodził, zwiedzał i śpiewał. Kiedy będę wykonywać te wszystkie rzeczy, które lubię. Bóg pozwoli, że będę w stanie to zrobić w przyszłośc_i. Teraz jestem uwięziony we własnym ciele - mówił dziennikarzom.

Przeczytaj koniecznie

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Podłączony do tlenu, umieszczony na gigantycznym łóżku został przetransportowany do szpitala. Ambulans, który go wiózł, był specjalnie wzmocniony.

W szpitalu rozpocznie trwające wiele miesięcy skomplikowane leczenie. Zajmą się nim specjaliści z wielu dziedzin.

W wywiadzie telewizyjnym opowiadał, że zauważył, że jego waga stale rosła, mimo że się nie objadał. Nie był w stanie jej kontrolować.

1. Zawsze był otyły

Zdradził również, że zawsze był pulchnym dzieckiem. W szkole miał przezwisko "gordo", co w języku hiszpańskim oznacza "gruby". Gdy miał sześć lat, ważył ponad 63 kilogramy.

W wieku 17 lat miał wypadek samochodowy. Przez rok był przykuty do łóżka. Wtedy jego waga sięgnęła 220 kilogramów. I od tamtego czasu systematycznie rosła.

(YouTube.com)

2. Najciężsi ludzie

Juan Pedro Franko uważany jest obecnie za najcięższego człowieka na świecie. Wcześniej ten tytuł należał do 48-letniego Manuela Uribe z Meksyku. Mężczyzna zmarł w 2014 roku. Przed śmiercią ważył prawie 600 kilogramów. Miał chore serce i wątrobę.

Rekord wagi pobił też dwudziestolatek z Arabii Saudyjskiej. W 2013 roku prasa opisywała jego przypadek - ważył 610 kilogramów. Z powodu chorobliwej otyłości trafił do szpitala. Pomógł mu król Arabii Saudyjskiej. Zorganizował transport do szpitala. Przewożenie tak otyłych ludzi to skomplikowane logistycznie przedsięwzięcie.

3. Długie i skomplikowane leczenie

Sekretne sposoby walki z nadwagą
Sekretne sposoby walki z nadwagą [10 zdjęć]

Przedstawiamy niezawodne sposoby na walkę ze zbędnym tłuszczykiem, dzięki nim skutecznie zwiększysz tempo...

zobacz galerię
  • Człowiek, który cierpi na otyłość olbrzymią tak naprawdę do końca życia będzie pod kontrolą lekarzy, dietetyków i rehabilitantów - mówi WP abcZdrowie Urszula Somow, dietetyk z Fundacji Szkoła na Widelcu.

  • Juana Pedro czeka na pewno operacja bariatryczna zmniejszająca żołądek. Ale zanim to nastąpi, zajmą się nim eksperci od żywienia i rehabilitacji. Bardzo powoli, stopniowo będzie zmieniał  swoje nawyki żywieniowe. Etapami będzie także przeprowadzana rehabilitacja. Po operacji będzie pod stałą opieką lekarzy i psychologa, ekspertów od żywienia - tłumaczy Somow.

Zdaniem ekspertki pacjenci z otyłością olbrzymią operowani są zazwyczaj kilkakrotnie. - Człowiek tak otyły jest bardzo trudnym pacjentem. A wszelkie zabiegi łączą się z powikłaniami - zaznacza.

Eksperci od żywienia uważają, że przyczyn tak olbrzymiej otyłości należy szukać w dzieciństwie. Są to złe nawyki żywieniowe już od najmłodszych lat. Wpływ mogą mieć także przewlekłe choroby, zaburzenia hormonalne.

  • Z czasem u otyłych osób zaburza się metabolizm. Nie czują głodu ani sytości. Stale muszą jeść. Dochodzi do tego aspekt psychologiczny. Ponieważ czują się wykluczeni i nieszczęśliwi, zagłuszają swój smutek jedzeniem - twierdzi Somow.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy