We Wrocławiu dokonano pierwszego przeszczepu rzepki kolana. Pacjent miał raka
Wrocławscy lekarze przeprowadzili pierwszy w Europie i drugi na świecie przeszczep rzepki kolanowej od zmarłego dawcy. Specjaliści usunęli guza nowotworowego, a następnie zrekonstruowali całe kolano. Operacja pozwoliła 40-letniemu pacjentowi na normalne życie.
1. Pierwsi w Europie
Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu pod kierunkiem prof. Szymona Dragana przeszczepili 14 cm kości, którą wcześniej przygotował bank tkanek w Katowicach.
Rekonstrukcja stawu kolanowego z wykorzystaniem tkanek była jedyną opcją na uratowanie nogi. W rzepce pacjenta zdiagnozowano nowotwór kości, który natychmiast trzeba było usunąć. Guz miał 6 cm.
To wszystko sprawiło, że operacja była unikalna. Wcześniej podobny zabieg przeprowadzono tylko raz - w Indiach. Tam również pacjent zmagał się z guzem olbrzymiokomórkowym w rzepce.
2. Powrót do formy
Chociaż zabieg przeprowadzono już przed rokiem, lekarze czekali na wszystkie efekty operacji. Nie wiedzieli, czy przeszczep się przyjmie. Ostatnie kontrole wykazały, że zabieg odbył się bez komplikacji, a pacjent z czasem będzie mógł wrócić do uprawiania sportu. O tym w poniedziałek (tj. 7 maja br.) poinformował na konferencji prasowej prof. Szymon Dragan.
Teraz pacjent Remigiusz Cedzidło z Bielan Wrocławskich jest w pełni sprawny. Od pół roku chodzi do pracy. Myśli nawet o powrocie do jazdy na nartach i rolkach.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.