Wirus, który powoduje kilka rodzajów raka
Według brytyjskiej organizacji charytatywnej zajmującej się nowotworami ginekologicznymi - trzech na dziesięciu dorosłych nigdy nie słyszało o wirusie brodawczaka ludzkiego HPV. Jest to groźny wirus, który dpowiada za 95-99 proc. przypadków raka szyjki macicy. Powoduje także nowotwory u mężczyzn.
1. Brakuje edukacji ws. wirusa HPV
Brytyjska organizacja charytatywna zajmująca się nowotworami ginekologicznymi przeprowadziła ankietę, z której wynika, że trzech na dziesięciu dorosłych nigdy nie słyszało o wirusie brodawczaka ludzkiego HPV.
HPV może powodować co najmniej sześć nowotworów. Szacuje się, że jest odpowiedzialny za co najmniej 95 proc. przypadków raka szyjki macicy, który jest jednym z najczęstszych nowotworów u kobiet. W Eurupie jest na drugim miejscu w grupie kobiet do 40 roku życia. Jak podaje organizacja, do wenerologa najczęściej zgłaszają się kobiety w wieku 20-40 lat, które borykają się z wirusem HPV. Należy obserwować swoje ciało. W przypadku pojawienia się zmian w okolicy anogenitalnej lub jamie ustnej, trzeba pójść do lekarza. Osoby zarażone wirusem HPV w większości przypadków nie będą miały objawów. Dlatego kobiety powinny regularnie wykonywać cytologię. Badanie to pozwala na wykrycie wczesnej postaci raka szyjki macicy w stadium przedklinicznym czyli bezobjawowym.
HPV może wywołać także nowtwór odbytu (90 proc.), nowotwór sromu (40 proc.), nowotwór pochwy (40 proc.), nowotwór gardła (12 proc.), nowotwów jamy ustnej (3 proc.).
2. Wirusem HPV można zarazić się podczas seksu
HPV jest przenoszony poprzez kontakt seksualny, w tym seks analny, oralny oraz wzajemną masturbację. Wirus może być również przenoszony przy używaniu tych samych gadżetów seksualnych. Dla własnego bezpieczeństwa należy zastosować prezerwatywę podczas stosunku seksualnego i korzystania z zabawek erotycznych.
Prezerwatywy nie chronią w 100 proc. przez zakażeniem. Dzięki ich zastosowaniu prawdopodobieństwo przeniesienia wirusa HPV i innych chorób przenoszonych drogą płciową jest jednak mniejsze.
Aktualnie nie ma skutecznego leku przeciwko HPV. Jest dostępna szczepionka przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego. Choć preparat nie chroni przed wszystkimi typami HPV, to pozwala uzyskać odporność przeciwko najgroźniejszym odmianom. Szczepienie zaleca się wykonać przed rozpoczęciem współżycia, najlepiej między 11. a 12. rokiem życia.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.