Wybór żelazka - na co zwrócić uwagę?
Starannie wyprasowane ubranie to podstawa dobrego wyglądu zarówno w kontaktach służbowych, jak i prywatnych. Wybór odpowiedniego żelazka może sprawić, że prasowanie stanie się łatwiejsze i zajmie znacznie mniej czasu.
1. Rodzaje żelazek
W sklepach znajdziemy różne
rodzaje żelazek . Najpopularniejsze są tzw. parowe, które doskonale nadają się do prasowania mocno zgniecionych materiałów. Ich zaletą jest przystępna cena oraz niskie zużycie prądu. Wiele takich urządzeń wyposażonych jest w dodatkowe funkcje, jak np. regulowanie i dostosowanie strumienia pary do rodzaju tkaniny. Innym przydatnym rozwiązaniem jest opcja samooczyszczania, która pozwala na szybkie i łatwe oczyszczanie otworów parowych. Większą swobodę ruchów zapewnia żelazko bezprzewodowe . Wymaga ono jednak regularnego ładowania. Dla osób podróżujących dobrym pomysłem będzie zakup żelazka turystycznego, które dzięki niewielkiemu rozmiarowi i składanej rączce zajmuje niewiele miejsca w walizce. Z kolei przy częstym prasowaniu doskonale sprawdzi się żelazko systemowe wyposażone w zewnętrzny zbiornik parowy. Cena takiego urządzenia jest niestety znacznie wyższa w porównaniu z tradycyjnymi modelami.
2. Funkcjonalność żelazek
Wybierając żelazko, trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na jego podstawowe parametry. Stopa żelazka zbudowana jest z aluminium, które przewodzi ciepło, oraz dodatkowej powłoki, np. szafirowej, teflonowej, stalowej lub ceramicznej. Ważne, żeby była odporna na zarysowania i miała odpowiedni kształt, który ułatwi prasowanie trudno dostępnych miejsc. Szybkość nagrzewania się stopy żelazka zależy od jego mocy. Im jest ona większa, tym urządzenie szybciej osiąga właściwą temperaturę. Większość żelazek parowych posiada moc od 2200 W do 2400 W, dzięki czemu mogą nagrzać się maksymalnie już w kilkanaście sekund. Z kolei w przypadku żelazek turystycznych o znacznie mniejszej mocy czas prasowania znacznie się wydłuża. Warto pamiętać, że większa moc żelazka oznacza także skuteczniejsze wytwarzanie pary wodnej. Kolejną ważną funkcją jest regulacja temperatury. Każde żelazko wyposażone jest w termostat, który pozwala dostosować ilość stopni do typu tkaniny za pomocą odpowiedniego pokrętła lub suwaka. Wysokość temperatury oznaczona jest za pomocą kropek. Trzy kropki to 200°C, dwie – 150 °C, a jedna – 110°C. We wszystkich modelach oznaczenia są takie same.
Nowoczesne żelazka wyposażone są w wiele dodatkowych funkcji, które pozwalają na szybkie i bezproblemowe prasowanie. Komfort użytkowania zdecydowanie zwiększa antypoślizgowy uchwyt wraz z oparciem. Dla osób żyjących ciągle w biegu bardzo dobrym rozwiązaniem jest automatyczne wyłączanie żelazka. Dzięki temu mogą mieć pewność, że zostawione przez nich urządzenie przez dłuższy czas w tej samej pozycji wyłączy się automatycznie. Przydatną funkcją jest także spryskiwacz oraz blokada kapania, która zapobiega nadmiernemu wyciekaniu wody z żelazka.
Pamiętajmy, że przemyślana decyzja o zakupie konkretnego żelazka nie tylko wpłynie na wygląd naszych ubrań, ale też przede wszystkim pozwoli zaoszczędzić znaczną ilość czasu... w końcu jest tyle przyjemniejszych czynności niż prasowanie.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.