Wybór żelazka - na co zwrócić uwagę?

Starannie wyprasowane ubranie to podstawa dobrego wyglądu zarówno w kontaktach służbowych, jak i prywatnych. Wybór odpowiedniego żelazka może sprawić, że prasowanie stanie się łatwiejsze i zajmie znacznie mniej czasu.

Rodzaje żelazek

Wybór odpowiedniego żelazka

Wybierając żelazko dla siebie mamy ogromny wybór, dlatego musimy zwrócić uwagę na jego parametry i wygląd.

W sklepach znajdziemy różne

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

rodzaje żelazek . Najpopularniejsze są tzw. parowe, które doskonale nadają się do prasowania mocno zgniecionych materiałów. Ich zaletą jest przystępna cena oraz niskie zużycie prądu. Wiele takich urządzeń wyposażonych jest w dodatkowe funkcje, jak np. regulowanie i dostosowanie strumienia pary do rodzaju tkaniny. Innym przydatnym rozwiązaniem jest opcja samooczyszczania, która pozwala na szybkie i łatwe oczyszczanie otworów parowych. Większą swobodę ruchów zapewnia żelazko bezprzewodowe . Wymaga ono jednak regularnego ładowania. Dla osób podróżujących dobrym pomysłem będzie zakup żelazka turystycznego, które dzięki niewielkiemu rozmiarowi i składanej rączce zajmuje niewiele miejsca w walizce. Z kolei przy częstym prasowaniu doskonale sprawdzi się żelazko systemowe wyposażone w zewnętrzny zbiornik parowy. Cena takiego urządzenia jest niestety znacznie wyższa w porównaniu z tradycyjnymi modelami.

Funkcjonalność żelazek

Wybierając żelazko, trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na jego podstawowe parametry. Stopa żelazka zbudowana jest z aluminium, które przewodzi ciepło, oraz dodatkowej powłoki, np. szafirowej, teflonowej, stalowej lub ceramicznej. Ważne, żeby była odporna na zarysowania i miała odpowiedni kształt, który ułatwi prasowanie trudno dostępnych miejsc. Szybkość nagrzewania się stopy żelazka zależy od jego mocy. Im jest ona większa, tym urządzenie szybciej osiąga właściwą temperaturę. Większość żelazek parowych posiada moc od 2200 W do 2400 W, dzięki czemu mogą nagrzać się maksymalnie już w kilkanaście sekund. Z kolei w przypadku żelazek turystycznych o znacznie mniejszej mocy czas prasowania znacznie się wydłuża. Warto pamiętać, że większa moc żelazka oznacza także skuteczniejsze wytwarzanie pary wodnej. Kolejną ważną funkcją jest regulacja temperatury. Każde żelazko wyposażone jest w termostat, który pozwala dostosować ilość stopni do typu tkaniny za pomocą odpowiedniego pokrętła lub suwaka. Wysokość temperatury oznaczona jest za pomocą kropek. Trzy kropki to 200°C, dwie – 150 °C, a jedna – 110°C. We wszystkich modelach oznaczenia są takie same.

Nowoczesne żelazka wyposażone są w wiele dodatkowych funkcji, które pozwalają na szybkie i bezproblemowe prasowanie. Komfort użytkowania zdecydowanie zwiększa antypoślizgowy uchwyt wraz z oparciem. Dla osób żyjących ciągle w biegu bardzo dobrym rozwiązaniem jest automatyczne wyłączanie żelazka. Dzięki temu mogą mieć pewność, że zostawione przez nich urządzenie przez dłuższy czas w tej samej pozycji wyłączy się automatycznie. Przydatną funkcją jest także spryskiwacz oraz blokada kapania, która zapobiega nadmiernemu wyciekaniu wody z żelazka.

Pamiętajmy, że przemyślana decyzja o zakupie konkretnego żelazka nie tylko wpłynie na wygląd naszych ubrań, ale też przede wszystkim pozwoli zaoszczędzić znaczną ilość czasu... w końcu jest tyle przyjemniejszych czynności niż prasowanie.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Mieszkaj zdrowo
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Czy to rak?

~HelpMe34 • ostatni post 12 godzin temu

2
Artykuły Mieszkaj zdrowo
Mieszkaj zdrowo

Oświetlenie LED

Oświetlenie LED

Lampy LED Oświetlenie lampami ledowymi przynosi wiele korzyści, jednak trzeba liczyć się również z negatywnymi skutkami ich stosowania - szczególnie gdy zakupimy żarówki LED niesprawdzonej marki.

Mieszkaj zdrowo

Mieszkanie od podstaw

Mieszkanie od podstaw

Sprawdź, z czego powstało Twoje mieszkanie Przed zdcydowaniem się na zakup mieszkania, warto dowiedzieć się, z czego zostało wykonane i jakich surowców użyto do jego budowy.

Mieszkaj zdrowo

Zabezpieczony dom

Zabezpieczony dom

Bezpieczny dom Dom rodzinny musi być odpowiednio zabezpieczony na każdej płaszczyźnie, więc nie tylko wewnątrz, ale również na zewnątrz.

Mieszkaj zdrowo

Najlepsze łóżko

Najlepsze łóżko

Łóżko do sypialni Wybierając łóżko do spania, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim to, że powinno być wygodne i zapewnić nam zdrowy i spokojny sen.

Mieszkaj zdrowo

Szkodliwe substancje w naszych domach

Szkodliwe substancje w naszych domach

w człowieku na dłużej, nawet na więcej niż 40 lat. Nikt z nas nie konsumuje chemii świadomie, zwłaszcza że wiedza dotycząca zdrowej diety

Mieszkaj zdrowo

Wybór najlepszej lodówki

Wybór najlepszej lodówki

Lodówka W sklepach jest bardzo duży wybór lodówek, które z pewnością spełnią oczekiwania każdego klienta zarówno pod względem jakości jak i ceny.

Mieszkaj zdrowo

Ekologiczny dom

Ekologiczny dom

Wybudowanie ekologicznego domu Budowa ekologicznego domu jest to inwestycja w przyszłość oraz sposób dbania o środowisko.

Mieszkaj zdrowo

Wybór odpowiedniego żelazka

Wybór odpowiedniego żelazka

Żelazka Wybierając żelazko dla siebie mamy ogromny wybór, dlatego musimy zwrócić uwagę na jego parametry i wygląd.

Mieszkaj zdrowo

Sprawdzone środki na insekty

Sprawdzone środki na insekty

Jak poradzić sobie ze szkodnikami? Insekty to prawdziwa zmora w wielu domach. Można poradzić sobie z nimi za pomocą środków chemicznych bądź domowymi, naturalnymi sposobami.