Wybór żelazka - na co zwrócić uwagę?

Starannie wyprasowane ubranie to podstawa dobrego wyglądu zarówno w kontaktach służbowych, jak i prywatnych. Wybór odpowiedniego żelazka może sprawić, że prasowanie stanie się łatwiejsze i zajmie znacznie mniej czasu.

Rodzaje żelazek

Wybór odpowiedniego żelazka

Wybierając żelazko dla siebie mamy ogromny wybór, dlatego musimy zwrócić uwagę na jego parametry i wygląd.

W sklepach znajdziemy różne

Zobacz film: "Co warto kupić? Nawilżacze powietrza"

rodzaje żelazek . Najpopularniejsze są tzw. parowe, które doskonale nadają się do prasowania mocno zgniecionych materiałów. Ich zaletą jest przystępna cena oraz niskie zużycie prądu. Wiele takich urządzeń wyposażonych jest w dodatkowe funkcje, jak np. regulowanie i dostosowanie strumienia pary do rodzaju tkaniny. Innym przydatnym rozwiązaniem jest opcja samooczyszczania, która pozwala na szybkie i łatwe oczyszczanie otworów parowych. Większą swobodę ruchów zapewnia żelazko bezprzewodowe . Wymaga ono jednak regularnego ładowania. Dla osób podróżujących dobrym pomysłem będzie zakup żelazka turystycznego, które dzięki niewielkiemu rozmiarowi i składanej rączce zajmuje niewiele miejsca w walizce. Z kolei przy częstym prasowaniu doskonale sprawdzi się żelazko systemowe wyposażone w zewnętrzny zbiornik parowy. Cena takiego urządzenia jest niestety znacznie wyższa w porównaniu z tradycyjnymi modelami.

Funkcjonalność żelazek

Wybierając żelazko, trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na jego podstawowe parametry. Stopa żelazka zbudowana jest z aluminium, które przewodzi ciepło, oraz dodatkowej powłoki, np. szafirowej, teflonowej, stalowej lub ceramicznej. Ważne, żeby była odporna na zarysowania i miała odpowiedni kształt, który ułatwi prasowanie trudno dostępnych miejsc. Szybkość nagrzewania się stopy żelazka zależy od jego mocy. Im jest ona większa, tym urządzenie szybciej osiąga właściwą temperaturę. Większość żelazek parowych posiada moc od 2200 W do 2400 W, dzięki czemu mogą nagrzać się maksymalnie już w kilkanaście sekund. Z kolei w przypadku żelazek turystycznych o znacznie mniejszej mocy czas prasowania znacznie się wydłuża. Warto pamiętać, że większa moc żelazka oznacza także skuteczniejsze wytwarzanie pary wodnej. Kolejną ważną funkcją jest regulacja temperatury. Każde żelazko wyposażone jest w termostat, który pozwala dostosować ilość stopni do typu tkaniny za pomocą odpowiedniego pokrętła lub suwaka. Wysokość temperatury oznaczona jest za pomocą kropek. Trzy kropki to 200°C, dwie – 150 °C, a jedna – 110°C. We wszystkich modelach oznaczenia są takie same.

Nowoczesne żelazka wyposażone są w wiele dodatkowych funkcji, które pozwalają na szybkie i bezproblemowe prasowanie. Komfort użytkowania zdecydowanie zwiększa antypoślizgowy uchwyt wraz z oparciem. Dla osób żyjących ciągle w biegu bardzo dobrym rozwiązaniem jest automatyczne wyłączanie żelazka. Dzięki temu mogą mieć pewność, że zostawione przez nich urządzenie przez dłuższy czas w tej samej pozycji wyłączy się automatycznie. Przydatną funkcją jest także spryskiwacz oraz blokada kapania, która zapobiega nadmiernemu wyciekaniu wody z żelazka.

Pamiętajmy, że przemyślana decyzja o zakupie konkretnego żelazka nie tylko wpłynie na wygląd naszych ubrań, ale też przede wszystkim pozwoli zaoszczędzić znaczną ilość czasu... w końcu jest tyle przyjemniejszych czynności niż prasowanie.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Mieszkaj zdrowo
najnowsze pytania

Artykuły Mieszkaj zdrowo
Mieszkaj zdrowo

Pokój dla niemowlaka

Pokój dla niemowlaka

Niemowlę i jego pokój Urządzenie pokoju dla niemowlaka to duże wyzwanie dla rodziców, więc trzeba o to zadbać nawet jeszcze przed narodzinami maluszka.

Mieszkaj zdrowo

Rośliny, które pozytywnie wpływają na jakość powietrza

Rośliny, które pozytywnie wpływają na jakość powietrza

chronić? Powietrze w naszych mieszkaniach pomogą oczyścić rośliny. Przedstawiamy gatunki pospolitych kwiatów, które działają niczym filtr. Bluszcz (...) , może to świadczyć o tym, że w naszym mieszkaniu jest za sucho....

Mieszkaj zdrowo

Podłogowe wykończenia

Podłogowe wykończenia

Materiały podłogowe W sklepach mamy bardzo duży wybór wykończeń podłogowych, więc każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Mieszkaj zdrowo

Mieszkanie na wynajem

Mieszkanie na wynajem

Kupno mieszkania na wynajem Mieszkanie można kupić nie tylko dla siebie, ale też na wynajem. Warto dowiedzieć się, z czym to się wiąże i czy naprawdę jest opłacalne.

Mieszkaj zdrowo

Dekorowanie pokoju dla dziecka

Dekorowanie pokoju dla dziecka

Tanie i ładne dekoracje Pokój dziecka można wspaniale udekorować i nie koniecznie musi to dużo kosztować.

Mieszkaj zdrowo

Środki czystości

Środki czystości

Ekologiczne i sztuczne środki czystości Środki czystości są codziennie stosowane przez praktycznie wszystkich ludzi, dlatego mają ogromny wpływ nie tylko na człowieka, ale też na środowisko. Właśnie dlatego przez zakupieniem konkretnych produktów, warto...

Mieszkaj zdrowo

Odbiór nowego mieszkania

Odbiór nowego mieszkania

Nowe mieszkanie Odbiór techniczny mieszkania jest to ostatnia chwila, kiedy można zgłosić deweloperowi zauważone usterki, które - przed oddaniem lokalu do użytku - jest zobowiązany uzunąć lub naprawić.

Mieszkaj zdrowo

Zmywarki w domu

Zmywarki w domu

Zalety zmywarek Odpowiednie korzystanie ze zmywarek może wspomóc oszczędzanie czasu oraz energii.

Mieszkaj zdrowo

Filtry do wody

Filtry do wody

Zdrowa woda Coraz więcej osób zwraca uwagę na czystą i wartościową wodę pitną, w związku z czym filtry do wody cieszą się ogromną popularnością. Czy rzeczywiście są niezbędne?

Mieszkaj zdrowo

Dywany podłogowe

Dywany podłogowe

Wybieranie dywanu Dywany ciągle cieszą się ogromną popularnością, więc producenci prześcigują się w pomysłach, wzornictwie i materiałach, aby sprostać wymaganiom każdego klienta i zaoferować mu wymarzony dywan - trwały i piękny.