Trwa ładowanie...

Wygląda jak nietoperz. Te rzadkie orzechy rosną także w Polsce

Avatar placeholder
Aleksandra Zaborowska 19.06.2024 13:22
Orzech pomylony z... nietoperzem. Tę rzadką roślinę znajdziesz nawet w Polsce
Orzech pomylony z... nietoperzem. Tę rzadką roślinę znajdziesz nawet w Polsce (Getty Images)

Orzech o niezwykłym kształcie bywa często mylony z egzotycznymi owocami, a nawet zwierzętami. Niewielu wie, że roślina ta występuje także w Polsce, a jej owoce są smaczne i zdrowe.

spis treści

1. "Kotwiczki", "wodne kasztany" - o czym mowa?

Kotewka orzech wodny to roślina rozwijająca się w słodkiej wodzie. Może osiągać nawet ponad 150 cm całkowitej wysokości pędów.

Obecnie należy do wyjątkowo rzadkich, wymierających roślin, a to z uwagi na stałe zmniejszanie się obszarów podmokłych i bagiennych, które sprzyjają jej rozwojowi.

Zobacz film: "Wasze Zdrowie – odc.6. Zrozumieć męskość"

Kotewka orzech wodny (Trapa natans) nazywana jest często kasztanem wodnym czy kotwiczką, ponieważ ukorzenia się na dnie zbiornika wodnego. Jej liście unoszą się na wodzie, układając się w kształt rozet połączonych z korzeniami bardzo cienkimi łodyżkami. Roślina dodatkowo posiada niewielkie białe kwiaty.

Najciekawszym aspektem są jednak same orzechy produkowane przez kotewkę, a te mają bardzo unikalny kształt.

2. Rośliny mylone z nietoperzami

Orzechy kotewki to prawdziwa ciekawostka przyrodnicza: mają kształt przypominający niektórym owoce morza. Najczęściej mówi się jednak o nich "orzechy-nietoperze", z którym były już kiedyś mylone. Niechciane zainteresowanie spotkało w 2020 roku jednego z chińskich sprzedawców kotewki, którego jeden z lokalnych kupujących obwinił o sprzedaż nietoperzy w roli żywności. Cała sprawa dodatkowo eskalowała na fali plotek i spekulacji wokół źródła wybuchu pandemii COVID-19.

Choć w Stanach Zjednoczonych zakazano już uprawy orzecha wodnego w celach komercyjnych, jego owoce nadal można spotkać w Azji. Co ciekawe, są one jadalne i smakiem przypominają słodsze kasztany z lekką nutą goryczki - choć przestrzega się przed spożywaniem ich na surowo. W krajach, w których nadal występują powszechnie, mieli się je czasem na mąkę, z której wypieka się np. placki. O właściwościach odżywczych kotewki mówi się przede wszystkim przez pryzmat bogactwa w skrobię i białko. Orzechy te zawierają również mikroelementy takie jak wapń, fosfor, żelazo, miedź, sód, potas czy mangan.

Konsumpcja to jednak nie był jedyny cel, dla którego ludzie zbierali orzechy wodne: z uwagi na swoje ostre końce, rośliny te były kiedyś wykorzystywane do obrony.

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze