Wyklucza prowadzenie auta. Nie chodzi o alkohol
Oczywistym jest, że po spożyciu alkoholu nie powinniśmy prowadzić samochodu. Niewielu jednak wie, że uniemożliwia to także wiele chorób, a także przyjmowane leki. Kiedy trzeba zrezygnować z prowadzenia auta?
1. Te choroby mogą uniemożliwić prowadzenie auta
Jedną z głównych chorób jest padaczka. Osoby cierpiące na tę chorobę mogą dostać drgawek bez ostrzeżenia i stracić przytomność.
Wiele innych stanów także może utrudniać prowadzenie samochodu. Chodzi na przykład o schorzenia, które powodują opóźnienie w ruchach czy spowalniają czas reakcji.
Prowadzenia auta mogą uniemożliwić choroby, takie jak:
- stwardnienie rozsiane,
- demencja i choroba Alzheimera,
- choroba neuronu ruchowego,
- choroba Parkinsona,
- dławica piersiowa,
- choroby oczu, które prowadzą do utraty wzroku, jak jaskra, zaćma, zwyrodnienie plamki żółtej.
TIA, czyli przemijający udar niedokrwienny, również uniemożliwia prowadzenie samochodu. Osoba, która przeszła udar lub poważny problem obejmujący funkcjonowanie układu nerwowego, również powinna skonsultować ze swoim lekarzem powrót za kółko.
Problemy z sercem, jak przebyty zawał serca i związane z nim objawy, czyli ból w klatce piersiowej, zawroty głowy i omdlenia, również stanowią potencjalne ryzyko ponownego wystąpienia tego problemu za kierownicą.
Cukrzyca i związane z nią stany, czyli hipoglikemia i hiperglikemia także stanowią niebezpieczeństwo podczas prowadzenia samochodu.
2. Zaburzenia snu i leki
Pacjenci zmagający się z obturacyjnym bezdechem sennym i narkolepsją mogą mieć problemy z prowadzeniem auta, ponieważ choroby mogą powodować nadmierną senność oraz skończyć się zaśnięciem za kierownicą.
Niektóre zabiegi, szczególnie te dotyczące nóg i brzucha, również uniemożliwiają siadanie za kółkiem. Prowadzić auta nie powinni także pacjenci przyjmujący niektóre leki.
Przy których preparatach leczniczych trzeba uważać?
- morfina, tramadol (silne leki przeciwbólowe),
- hydroksyzyna, diazepam (leki uspokajającą),
- zolpidem (lek nasenny),
- lewodopa (lek stosowany podczas choroby Parkinsona),
- difenhydramina (lek przeciwhistaminowy),
- baklofen (lek zwiotczający mięśnie),
- medyczna marihuana.
Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.