Wzrasta liczba lekkich urazów związanych z ćwiczeniem jogi

Nowe badanie wykazuje, że coraz więcej osób podejmuje treningi jogi w ostatnich latach, ale spowodowało to również wzrost liczby urazów związanych z jogą.

Zgodnie z raportem w latach 2001 i 2014, prawie 30 000 Amerykanów odwiedził oddział ratunkowy z powodu skręceń, pęknięć lub innych uszkodzeń ciała związanych jogą.

Jest to niewielka liczba w porównaniu do tego, jak wielu ludzi praktykuje jogę, mówią naukowcy, a szanse na poważne obrażenia są niskie.

Jednak badania wykazały, że wskaźniki tych obrażeń wzrosły w ostatnim czasie: od około 9,5 na 100 000 osób trenujących w 2001 roku, do 17 na 100 000 w 2014 roku.

Według jednego z autorów Thomasa Swaina, dodatkowo, dane odzwierciedlają jedynie obrażenia na tyle poważne, aby uzasadnić podróż do oddziału ratunkowego. Nie sposób policzyć wszystkich urazów związanych z jogą, które coraz częściej są leczone w gabinetach lekarskich lub nieleczone w ogóle.

"Ogólnie rzecz biorąc, joga wydaje się stosunkowo bezpieczna" - powiedział Swain, asystent badawczy z Centrum Badań Nad Urazami na Uniwersytecie Alabama w Birmingham (UAB).

Poza tym, badania nad jogą sugerują, że osoby ćwiczące mają niższe ciśnienie krwi, cholesterol i tętno, jak również rzadziej mają depresje, niepokój i problemy ze snem.

Gerald McGwin, który kieruje Centrum Badań Nad Urazami w UAB i sam ćwiczy jogę, powiedział, że zaczął ćwiczyć za radą lekarza, aby wyleczyć kontuzję.

Zajęcia, na które poszedł, były bardzo energiczne i pełne wyzwań, co podkreśla fakt, że są różne style jogi i należy się upewnić, na jakie zajęcia się zapisujemy.

Joga stała się tak powszechna, że niektórzy ludzie mogą podejść do niej z takim samą rywalizacją jak w sporcie lub innych rodzajach ćwiczeń.

Swain podkreśla, że to możliwe, że większa liczba osób ćwiczących jogę oznacza więcej niedoświadczonych trenujących, którzy idą na zajęcia, które mogą być nieodpowiednie dla ich umiejętności. Ale mogą być również inne wyjaśnienie tej sytuacji jak zbyt duże grupy i nieodpowiednio wyszkoleni nauczyciele.

Odkrycia, opublikowane ostatnio w Internecie w "Orthopaedic Journal of Sports Medicine", oparte są na danych z Narodowego Elektroniczny Systemu Obserwacji Urazów (federalnej bazy danych zbierającej dane z próby 100 amerykańskich szpitali).

Badacze odkryli, że skręcone stawy i naciągnięcia mięśni stanowiły 45 proc. urazów, natomiast złamania stanowiły jedynie 5 proc. W wielu przypadkach jednak specyficzne rozpoznanie nie zostało zarejestrowane.

Dorośli w wieku powyżej 65 lat mieli najwyższy wskaźnik kontuzji. W 2014 roku doznali 58 obrażeń na 100 000 ćwiczących jogę. Nie jest jasne dlaczego. Ale Swain stwierdził, że przynajmniej częściowo, jest to spowodowane tym, że osoby starsze są bardziej podatne na kontuzje.

Część ludzi ćwiczy jogę za poradą lekarza. Jednak lekarze nie zawsze mają pełną informację na temat jogi i nie wiedzą, że joga jest bardzo zróżnicowana.

Dr Joshua Harris, ze Szpitala Metodystów w Houston, koncentruje się na problemach z biodrami u młodych osób. Joga obejmuje wiele głębokich zgięć stawu biodrowego i obrotów, które według Harrisa, mogą powodować bólu u ludzi, którzy nie wiedzą, że mają źle wykształcony staw biodrowy.

"Moja rada brzmi, aby zacząć powoli, nie naciskać zbyt mocno i znaleźć dobrego instruktora, który kładzie nacisk na właściwą formę i technikę" - powiedział Harris.

Według McGwin i Swain bezpieczeństwo może również ulec poprawie, gdy zostaną ustalone normy krajowe dla instruktorów jogi.

Marta Pawlak, 8 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Dr Bachański wrócił do Centrum Zdrowia Dziecka

Dr Bachański wrócił do Centrum Zdrowia Dziecka Odtwórz wideo

Sąd nakazał przywrócenie do pracy dr. Marka Bachańskiego, który w Centrum Zdrowia Dziecka w leczeniu swoich pacjentów stosował medyczną marihuanę. Czy neurochirurg będzie nadal stosował taką terapię? Jak wyglądały jego pierwsze dni w pracy? Powiedziała...

Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Nowa metoda w wykrywaniu chorób prionowych

Naukowcy opracowali metodę, która oparta jest na biochemicznych testach, które wykrywają priony we krwi osób z chorobą Creutzfeldt-Jakoba. Wygląda na to, że może być to użytecznym narzędziem, które wykryje chorobę zanim pojawią się jej pierwsze objawy. Publikacje...