Trwa ładowanie...

Zawał może dopaść cię na działce

 Ewa Rycerz
Ewa Rycerz 11.05.2017 14:43
Zawał może dopaść cię na działce
Zawał może dopaść cię na działce

Przyszła wiosna, z dnia na dzień robi się w końcu coraz cieplej. Na chodnikach, skwerach, w parkach czy lasach – wszędzie robi się coraz tłoczniej. Zrzucamy kurtki, zaczynamy jeździć na rowerze, na rolkach. Biegamy. I nie zdajemy sobie sprawy z tego, że po długiej zimowej abstynencji sportowej tylko o krok od zawału serca.

1. Wiosenny zawał?

- Według danych najwięcej nietypowych zawałów występuje w okresie jesienno-zimowym, szczególnie u osób, które np. odśnieżają chodnik. Ten sam charakter zawału pojawia się także wiosną i jest związany z nagłym wysiłkiem fizycznym – mówi prof. Piotr Jankowski, kardiolog z Kliniki Kardiologii i Elektrokardiologii Interwencyjnej oraz Nadciśnienia Tętniczego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Przeczytaj także:

To właśnie wiosną, zazwyczaj wtedy, gdy pojawią się pierwsze ciepłe dni, zaczynamy pracować na działce. Przydomowe obowiązki, szczególnie na wsi wymagają dość dużo zaangażowania i energii. Jeśli wykonują je osoby, które w zimie nie ćwiczyły, może to skutkować problemami z sercem.

Zobacz film: "Jak wygląda zawał serca?"

Dlaczego tak się dzieje? Nagły intensywny i długotrwały wysiłek fizyczny to dla organizmu ogromne obciążenie. - W takim przypadku naczynia wieńcowe nie nadążają z transportowaniem krwi w takiej ilości, jaka jest potrzebna sercu. Czasem, jeśli incydent ma podłoże miażdżycowe, zdarza się, że dochodzi do zatoru, a – jak wiemy – niedrożne naczynia powodują zawał – wyjaśnia Jerzy Świć, kardiolog.

2. Jak uniknąć zawału?

Podstawą jest przede wszystkim umiarkowana, stała aktywność fizyczna oraz odpowiednio zbilansowana dieta. Jeśli zaś zimą nie ćwiczyliśmy, zaczynajmy to robić powoli i w niewielkim natężeniu.

Przeczytaj także:

- Kluczem do sukcesu i zdrowia jest tutaj stopniowe wydłużanie czasu treningów i zwiększanie ich intensywności. Nie biegajmy maratonów na początku przygody ze sportem. To niebezpieczne – twierdzi prof. Jankowski.

Choroby serca są główną przyczyną zgonów wśród Polaków. Rocznie umiera na nie ok. 150 tys. osób.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze