Trwa ładowanie...

Zbadali krew osób po COVID. Zaskakujące, co odkryli

Avatar placeholder
10.06.2024 07:08
Objaw long COVID. Utrzymujący się stan zapalny we krwi
Objaw long COVID. Utrzymujący się stan zapalny we krwi (Getty Images)

Badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii sugerują, że u osób chorych na tzw. long COVID-19 występuje utrzymujący się stan zapalny we krwi. To rewolucyjne odkrycie opublikowano w "Nature Immunology".

spis treści

1. Stan zapalny we krwi po COVID-19

W badaniu przeprowadzonym przez Imperial College London objęto obserwacją 650 hospitalizowanych pacjentów szpitali z ciężką postacią COVID-19. Sześć miesięcy później 426 z nich nadal borykało się z przynajmniej jednym długotrwałym objawem choroby.

Wykazano u nich ciągły i aktywny wzór stanu zapalnego we krwi. Zdaniem naukowców obecność tych substancji, które zwykle są oznaką walki organizmu z infekcją, jest nietypowa ze względu na to, że od infekcji minęło sporo czasu.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

Naukowcy odkryli również, że niektóre białka we krwi osób chorych na COVID-19 można powiązać z ich specyficznymi objawami. Na przykład u osób z objawami żołądkowo-jelitowymi występował podwyższony poziom markera zwanego SCG3, wcześniej powiązanego z upośledzoną komunikacją między jelitami a mózgiem.

Może to pomóc w podzieleniu pacjentów z tzw. long COVID na różne podgrupy i być przydatne przy projektowaniu badań klinicznych, szczególnie w zakresie terapii ukierunkowanych na odpowiedź immunologiczną i stan zapalny.

Zdaniem dr Felicity Liew, badaczki klinicznej z Imperial College London, te odkrycia sugerują, że stan zapalny "może być powszechną cechą COVID-19 po hospitalizacji, niezależnie od rodzaju objawów”.

2. Co dalej?

Naukowcy będą nadal szukać oznak stanu zapalnego w miarę poprawy i zanikania objawów. Dr Liew wyraziła nadzieję, że badanie doprowadzi również do zidentyfikowania nowych metod leczenia długotrwałych objawów innych chorób, które wpływają na pacjentów w podobny sposób.

Honorowa profesor immunologii i chorób zakaźnych z Uniwersytetu w Edynburgu prof. Eleanor Riley, stwierdziła, że dane "powinny zapoczątkować serię badań klinicznych nad leczeniem długotrwałego COVIDu "za pomocą kilku licencjonowanych leków celujących w zapalenie.

Powiedziała też, że wyniki badania otwierają nowe możliwości dla badań nad bardzo słabo zrozumiałym zespołem przewlekłego zmęczenia (CFS/ME), ponieważ wiele objawów wydaje się pokrywać.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze