Trwa ładowanie...

Zbyt długie przebywanie w rozgrzanym samochodzie grozi śmiercią

Avatar placeholder
14.07.2021 17:37
Zbyt długie przebywanie w rozgrzanym samochodzie grozi śmiercią
Zbyt długie przebywanie w rozgrzanym samochodzie grozi śmiercią (Getty Images)

Lekarze apelują, żeby pod żadnym pozorem nie zostawiać małych dzieci w rozgrzanym aucie. Mimo ostrzeżeń, takie sytuację zdarzają się coraz częściej. Ostanie badania wykazały, że nawet 15 minut, spędzone w rozgrzanym samochodzie mogą uszkodzić mózg naszych pociech.

Przedstawiciele służby zdrowia, funkcjonariusze policji wielokrotnie ostrzegali, że nie wolno zostawiać małych dzieci w samochodzie, w którym panuje zbyt wysoka temperatura. Jednak bardzo często zdarzają się nieodpowiedzialni rodzice, którzy pozostawiają swoje pociechy bez opieki w rozgrzanym przez słońce aucie.

Opiekunowie na zdają sobie sprawy, że 15 minut w takim samochodzie naraża dziecko na udar cieplny. Z kolei godzina spędzona w takich warunkach grozi śmiercią. Dotyczy to również pojazdu, który podczas upału stoi w zacienionym miejscu. Dr Nancy Selover z Uniwersytetu Stanowego w Arizonie przeprowadziła badanie, w celu sprawdzenia, jak szybko rozgrzewa się organizm małego dziecka.

W eksperymencie został wykorzystany manekin mający wzrost i wagę 2-letniego chłopca. Dr Selover sprawdziła po jakim czasie spędzonym w gorącym samochodzie, życie dziecka staje się poważnie zagrożone. Z badania wynika, że im dłużej dziecko przebywa w zabójczych warunkach, tym większe jest prawdopodobieństwo przegrzania ciała czyli hipertermii. Godzina w rozgrzanym samochodzie sprawia że ciało dziecka rozgrzewa się do 40 stopni Celsjusza.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

Jest to ostatni dzwonek, żeby zdążyć uratować dzieciaka. W letni dzień, kiedy temperatura na zewnątrz dochodzi nawet do 37 stopni Celsjusza, wewnątrz pojazdu po upływie godziny, może wynosić nawet 46 stopni. Kierownica ma wówczas temperaturę od 42 do 75 stopni, a deska rozdzielcza od 48 do 85 stopni. Fotel w gorącym samochodzie może mieć nawet 51 stopni.

Redakcja WP AbcZdrowie również apeluje o niezostawianie małych dzieci bez opieki w samochodzie podczas upałów, nawet gdy auto jest zaparkowane w cieniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze