Świetna wiadomość dla Polaków. Zmiany już od 1 kwietnia
Aż 33 nowe terapie lekowe znalazły się w projekcie nowej listy leków refundowanych, która zacznie obowiązywać od 1 kwietnia. - Pobiliśmy rekord - przekazała podczas czwartkowej konferencji prasowej minister zdrowia Izabela Leszczyna tłumacząc, że to pierwsza tak szeroka lista refundacyjna.
1. Nowa lista refundacyjna
Nowa lista leków refundowanych zacznie obowiązywać już za dwa tygodnie, a jej projekt zostanie udostępniony na stronie Ministerstwa Zdrowia.
Podczas czwartkowej konferencji prasowej szefowa resortu zdrowia Izabela Leszczyna oraz wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, odpowiedzialny za politykę lekową podkreślali, że nowa lista jest rekordowa i zawiera najwięcej zmian ze wszystkich opublikowanych dotychczas zestawień, czyli od 2012 roku.
- To druga lista w tym roku, ale pierwsza tak bogata. Pobiliśmy rekord, mamy 33 nowe terapie lekowe, w tym 7 dedykowanych dla chorób onkologicznych, 26 dla chorób nieonkologicznych, w tym 8 dla chorób rzadkich - przekazała minister Leszczyna.
Dodała, że w przypadku chorób rzadkich udało się m.in. zmienić program lekowy leczenia terapią genową dla dzieci z SMA.
Ponadto, od 1 kwietnia mają być większe możliwości leczenia w onkologii, onkologii ginekolgicznej, kardiologii i chorobach rzadkich.
2. Skorzystają chorzy onkologiczni i kardiologiczni
Szczegóły na temat konkretnych programów lekowych w dziedzinie onkologii, onkologii ginekologicznej, kardiologii i chorób rzadkich przekazał wiceminister Maciej Miłkowski.
W przypadku onkologii ginekologicznej chodzi m.in. o objęcie refundacją leków:
- pembrolizumab, stosowanego w leczeniu chorych z rakiem szyjki macicy,
- relugolix, estradiol, norethisteron - stosowanych u pacjentek z mięśniakami macicy.
Ponadto rozszerzono wskazania do zastosowania olaparybu w leczeniu chorych na nawrotowego raka jajnika lub pierwotnego raka otrzewnej bez mutacji w genach BRCA 1/2.
Istotne zmiany dotyczą też kardiologii. Rozszerzono wskazania do stosowania ezetymibu oraz ezetymibu w skojarzeniu z atorwastatyną u chorych z niewydolnością serca.
Ta grupa chorych skorzysta także na rozszerzeniu wskazań do stosowania empagliflozyny.
Roszerzono też program lekowy obejmujący dorosłych pcjentów z zaburzeniami lipidowymi i objęto leczeniem również chorych pediatrycznych.
Zmiany w chorobach rzadkich dotyczą z kolei m.in. pacjentów z SMA (zmiany w zakresie terapii genowej oraz rozszerzenie dostępu do szczepionki przeciwko RSV dla dzieci z SMA do 2. roku żyia oraz z mukowiscydozą do 1. roku życia) oraz z miastenią (objęcie refundacją efgartigimodu alfa, rytuksymabu, mykofenolanu mofetylu).
3. Listy polskich leków
Minister Izabela Leszczyna ogłosiła też tzw. lista polskich leków.
- To coś, na co czekał polski przemysł farmaceutyczny, czyli tzw. lista polskich leków, a właściwie dwie listy - wskazała szefowa resortu zdrowia.
Pierwsza zawiera leki produkowane w Polsce lub te, do których produkcji została użyta substancja czynna wytworzona w w Polsce. To 7 polskich producentów, 84 substancje czynne i 329 produktów.
Druga lista to leki wytworzone w Polsce i wykorzystujące wytworzone w kraju substancje czynne. To 3 producentów, 11 substancji czynnych i 24 produkty.
Minister Leszczyna przekazała, że w przypadku pierwszej listy pacjenci zyskają 10 proc. niższej ceny, a w drugiej - o 15 proc..
- Chcemy wspierać przemysł farmaceutyczny i zwiększać udział w rynku produktów wytwarzanych przez ten przemysł. Przede wszystkim zależy nam jednak na bezpieczeństwie lekowym polskich pacjentów - podkreśliła Leszczyna.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.