Trwa ładowanie...

Znany trener przeszedł serię udarów. W szpitalu odkryli, że ma raka trzustki

Avatar placeholder
Dominika Najda 12.01.2024 14:55
Trener reprezentacji Anglii zmaga się z rakiem trzustki. Diagnozę postawiono w nietypowych okolicznościach
Trener reprezentacji Anglii zmaga się z rakiem trzustki. Diagnozę postawiono w nietypowych okolicznościach (Getty Images)

U Svena-Gorana Erikssona zdiagnozowano raka trzustki. Lekarze poinformowali go, że został mu rok życia. Jak objawia się ten nowotwór i jakich sygnałów pod żadnym pozorem nie należy bagatelizować?

spis treści

1. Cichy zabójca

- Wszyscy wiedzą, że jestem nieuleczalnie chory i wszyscy myślą, że to rak. I tak jest w rzeczywistości. Muszę jednak walczyć tak długo, jak to możliwe. Najlepszy scenariusz zakłada, że będzie to około roku, najgorszy mówi, że krócej. Nie sądzę, żeby lekarze, którzy się mną opiekują, byli w stanie postawić jednoznaczną diagnozę - powiedział Erikson na antenie szwedzkiego radia. To bardzo znana postać w świecie sportu - szwedzki trener piłkarski i były trener reprezentacji Anglii.

Rak trzustki często nazywany jest cichym zabójcą. Wczesne objawy choroby są trudne do wykrycia, a ostateczna diagnoza zwykle następuje w zaawansowanym stadium, co znacząco pogarsza rokowania pacjentów.

Zobacz film: "Polska spółka pracuje nad lekiem na raka. "Zakończyliśmy fazę badań przedklinicznych""

Do nowotworu dochodzi, gdy normalne komórki trzustki rozwiną zdolność do niekontrolowanego wzrostu i zaczną rozprzestrzeniać się na inne części ciała. Tworzy się również guz, który zaburza funkcjonowanie narządu.

Rak często rozprzestrzenia się poza trzustkę, najczęściej atakuje węzły chłonne oraz wątrobę. Pewne czynniki zwiększają ryzyko nowotworu, należy do nich:

  • otyłość,
  • palenie,
  • cukrzyca lub przewlekłe zapalenie trzustki,
  • historia choroby w rodzinie.

Oczywiście bycie w grupie ryzyka nie oznacza, że nowotwór zaatakuje na pewno, warto jednak być świadomym tych czynników, by zwiększyć szanse na uniknięcie choroby.

2. Objawy raka trzustki

Żadne objawy nie są specyficzne dla raka trzustki, a u wielu pacjentów w ogóle nie występują. Nowotwór często jest wykrywany przypadkowo podczas innych badań. W przypadku Svena-Gorana Erikssona, diagnozę postawiono po pięciu małych udarach.

Wśród możliwych symptomów raka trzustki wymienia się:

  • żółtaczkę,
  • ciemny mocz,
  • jasne i tłuste stolce,
  • bóle brzucha i pleców, które nasilają się podczas jedzenia lub leżenia,
  • cukrzycę,
  • nagłą utratę masy ciała,
  • przewlekłe zmęczenie,
  • utratę apetytu.

Choroba może być trudna do wykrycia ze względu na symptomy, które mogą sugerować wiele innych, znacznie mniej poważnych dolegliwości. Nowotworu również nie wykrywają rutynowe badania.

Nieprawidłowe wyniki mogą jednak skłonić lekarza do dalszych testów. Jeśli w trzustce znajduje się guz, najlepiej go wykryć za pomocą tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego lub ultrasonografii endoskopowej.

Jeśli istnieją podejrzenia nowotworu, wykonywana jest biopsja. Leczenie może obejmować operację, chemioterapię i radioterapię. Wiele zależy od lokalizacji nowotworu, jego wielkości i rodzaju oraz wystąpienia przerzutów.

W przypadku zaawansowanego raka trzustki celem leczenia jest ograniczenie rozwoju nowotworu i łagodzenie objawów, by wydłużyć życie pacjenta oraz zwiększyć jego komfort.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze