Zwalcza gorączkę, łupież, a nawet artretyzm – czy znasz już tę niezwykłą roślinę?
Od zarania dziejów człowiek starał się podporządkować sobie naturę, hojnie czerpiąc z jej dobrodziejstw. Z czasem wiedza na temat leczniczych właściwości roślin traciła na wartości, jednak współcześnie znów potrafimy docenić drzemiącą we florze niesamowitą siłę i staramy się na nowo odkryć to, co dla naszych przodków było absolutnie oczywiste. Jednym z tego typu naturalnych leków jest drzewo neem.
1. Skoncentrowana moc zdrowia
Za sprawą ogromnej ilości prozdrowotnych właściwości neem uznawane jest za jedną z najbardziej uniwersalnych roślin leczniczych, z którymi człowiek miał okazję się zetknąć. To wiecznie zielone drzewo, naturalnie występujące w gąszczu lasów tropikalnych południowo-wschodniej Azji, zyskuje na świecie coraz większą popularność, a dzięki niezwykłej odporności na ekstremalne warunki świetnie zadomawia się na coraz to nowych terenach. O tym, jak wielkie znaczenie dla wschodniej medycyny mają nieco gorzkawe w smaku części tego drzewa, może świadczyć fakt, iż wyciąg z nich stanowi składnik ponad 75 procent leków ajurwedyjskich.
Warto podkreślić, że pozytywny wpływ na nasze ciało i zachodzące w nim procesy ma każdy, nawet najmniejszy fragment tej rośliny – od nasion poprzez cienkie włókna łyka i kory po delikatne liście i kwiaty. Rzadko mamy do czynienia z taką kondensacją zdrowotnych właściwości. Nic zatem dziwnego, że w kulturze indyjskiej drzewo neem postrzegane jest jako roślina o wielkiej wartości, tak ze względów medycznych, jak kulturowych i religijnych.
Nie tylko niekonwencjonalna medycyna indyjska potrafiła docenić nietuzinkowe działanie drzewa neem. Na całym świecie dostępne są stosowane w leczeniu powszechnych chorób i dolegliwości preparaty, w których składzie możemy odnaleźć wyciąg z tej rośliny. Lista schorzeń, w których leczeniu mogą być one pomocne, nieustannie się wydłuża.
2. Nasiona nie tylko dla urody
To właśnie ta część roślin wykorzystywana jest na największą skalę. Pestki neem wyglądem odrobinę przypominające oliwki, we wnętrzu łupiny kryją jedno lub kilka niewielkich jąder, które wykorzystuje się przede wszystkim do produkcji oleju. Substancja ta znalazła szeroki wachlarz zastosowań nie tylko w lecznictwie. Chcąc odstraszyć niszczące uprawy owady, chętnie sięgają po nią ogrodnicy, a także hodowcy zwierząt walczący z nękającymi trzodę insektami. To jednak dopiero wierzchołek góry lodowej. Olej z drzewa neem na ogromną skalę wykorzystywany jest w kosmetyce, stanowiąc składnik naturalnych preparatów upiększających.
Zawarte w nim substancje idealnie odżywiają i wygładzają skórę, eliminując przykre uczucie suchości i związane z tym łuszczenie naskórka. Pomagają także zniwelować nieestetyczne przebarwienia, widocznie odświeżając cerę i przywracając jej naturalny blask. Olejek znany jest ze swoich właściwości odmładzających. Zwalcza wolne rodniki, odpowiedzialne za powstawanie zmarszczek, i chroni przed destrukcyjnym wpływem promieniowania UV. Na tym jednak nie koniec. Olejek ma silne właściwości przeciwbakteryjne, więc z powodzeniem mogą go stosować osoby zmagające się z trądzikiem. Pomaga on utrzymać pod kontrolą ilość wydzielanego sebum, a tym samym normalizuje pH skóry.
Olejek doskonale spisuje się jako bezpieczny, mało inwazyjny preparat do pielęgnacji włosów. Przy regularnym stosowaniu intensywnie odżywi skórę głowy, co pozwoli nam zapomnieć o kłopotliwym łupieżu i uchroni przed jego nawrotami. To także skuteczne remedium na rozdwajające się końcówki. Ich uszkodzone łuski zostają naprawione, dzięki czemu włosy odzyskują piękny, zdrowy wygląd. Co więcej, dzieki wzmocnieniu cebulek przestają wypadać. Fryzura staje się bardziej odporna na szkodliwe działanie promieni słonecznych.
Zalety stosowania olejku wykraczają jednak poza te typowo kosmetyczne. Ze względu na zawarte w nim steroidy bywa on zalecany mężczyznom cierpiącym na przerost gruczołu prostaty. Pozytywny wpływ na zdrowie zawdzięczać można ponadto obecnym w jego składzie kwasom tłuszczowym omega-3, a także kwasowi linolowemu i oleinowemu. Ze względu na działanie antyseptyczne olej idealnie spisuje się jako środek odkażający i przyspieszający gojenie nawet głębokich ran.
3. Niezwykła moc liści
W ajurwedzie liście znane są przede wszystkim ze swoich właściwości detoksykacyjnych. Pomagają one usunąć toksyny i neutralizują wolne rodniki, które sieją w naszym organizmie prawdziwe spustoszenie, zaburzając pracę układu krążeniowego, metabolicznego czy nerwowego, zwiększając ryzyko rozwoju choroby nowotworowej. Przygotowany z nich napar pity po schłodzeniu korzystnie wpływa na układ trawienny, usuwając z gardła, przełyku, żołądka i jelit chorobotwórcze bakterie. Warto dodać, że liście neem przyspieszają gojenie wrzodów jamy ustnej i jelita grubego. Najlepiej pić płyn wcześnie rano, zanim jeszcze zjemy śniadanie.
Uważa się je także za doskonałe lekarstwo na artretyzm, nawracające nerwobóle i bóle mięśni pojawiające się np. po intensywnym wysiłku fizycznym. Stosowane zewnętrznie w postaci różnego typu preparatów pomagają uporać się z najróżniejszymi schorzeniami skórnymi, takimi jak choćby trądzik, odleżyny, trudno gojące się rany, przewlekłe owrzodzenia, a nawet zmiany powstałe na skutek ukąszenia owadów. Udowodniono ponadto, że ekstrakt z liści wspiera leczenie chorób oczu.
4. Sekret kwiatów, kory i owoców
W przypadku kory drzewa neem zasada „gorzki lek najlepiej leczy” sprawdza się stuprocentowo. Jej ostro-cierpki smak powinna wynagrodzić nam skuteczność przygotowywanych z niej naparów, pomocnych w leczeniu uciążliwego kaszlu, gorączki i braku apetytu. Napój zniweluje zmęczenie, a w dodatku złagodzi wymioty i zaspokoi pragnienie. Działa ściągająco i chłodząco. Co więcej, stanowi silną broń w walce z panoszącymi się w naszym ciele intruzami w postaci pasożytów. Podobnie działają kwiaty, które dodatkowo mają zdolność stabilizowania ilości wydzielanego przez organizm ciepła. Owoce natomiast przyniosą ulgę osobom zmagającym się z nieprzyjemną chorobą hemoroidalną.
5. Co jeszcze warto wiedzieć o neem?
Niesamowite właściwości lecznicze drzewa neem na tym się jednak nie kończą. Zarówno olej, jak i liście okazują się pomocne przy dolegliwościach stomatologicznych. Wzmocnią zęby, pomogą uporać się z ich nadwrażliwością i tendencją do żółknięcia, nieświeżym oddechem oraz krwawieniem dziąseł, a przy okazji uchronią jamę ustną przed atakiem próchnicy. Podczas gdy olej z powodzeniem zastąpi pastę, gałązki sprawdzą się jako szczoteczka – ich żucie pomoże bowiem delikatnie oczyścić zęby.
Neem powinny poznać osoby cierpiące na cukrzycę. Rozdrobnione, pozbawione soku liście z dodatkiem kurkumy spożyte o poranku pomogą obniżyć poziom cukru we krwi. W tym kontekście ważny jest także ich korzystny wpływ na krażenie – problemy z płynną cyrkulacją krwi to poważne zagrożenie dla cukrzyków, którzy w zaawansowanym stadium choroby narażeni są z tego powodu nawet na amputację kończyn. Związki obecne w liściach przyczyniają się do rozszerzenia naczyń krwionośnych, umożliwiając swobodny dopływ krwi do wszystkich tkanek ciała.
„Lekarstwo na wszystkie choroby” – to określenie drzewa neem, od wieków funkcjonujące w ajurwedzie, cały czas pozostaje aktualne. Śmiało możemy powiedzieć, że jest to jedna z najcenniejszych roślin występujących na powierzchni Ziemi, dlatego tym bardziej warto na własnej skórze poznać jej niezwykłe działanie.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.