Trwa ładowanie...

Życie seksualne kobiet utrudnione przez lęk: dlaczego 40-stka to najtrudniejszy okres w życiu seksualnym kobiety

Avatar placeholder
06.12.2016 21:35
Życie seksualne kobiet utrudnione przez lęk: dlaczego 40-stka to najtrudniejszy okres w życiu seksualnym kobiety
Życie seksualne kobiet utrudnione przez lęk: dlaczego 40-stka to najtrudniejszy okres w życiu seksualnym kobiety

Naukowcy przebadali ponad 500 kobiet w wieku od 40 do 75 lat. Na pytanie, jak zwiększyłyby zadowolenie z życia seksualnego, większość z nich odpowiedziała, że poprawa samopoczucia we własnym ciele byłaby pomocna. Badanie wykazało, że 52 proc. nie omawiało swoich problemów seksualnych z lekarzem.

Kobiety po 40-stce uznano za najbardziej zaniepokojone o stan ich ciała
Kobiety po 40-stce uznano za najbardziej zaniepokojone o stan ich ciała (123RF)

Kobiety po 40 roku życia należą do grupy osób, które mają najwięcej obaw o jakość swojego życia w sypialni. Wykazano, że w tym wieku, kobiety są bardziej zaniepokojone o wygląd ciała i życie seksualne niż te powyżej 50 roku życia.

Naukowcy z USA przebadali ponad 500 kobiet w wieku od 40 do 75 lat i okazało się, że dwa największe problemy dotyczyły zmniejszenia lub braku zainteresowania seksem i bolesne współżycie.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

Większość z badanych kobiet twierdzi, że gdyby czuły się bardziej atrakcyjne mimo upływającego wieku, na pewno zwiększyłyby to ich zadowolenie z życia seksualnego. Badane w wieku od 20 do 69 lat zgodziły się, że aktywność seksualna była ważnym aspektem ogólnej poprawy jakości życia. Nie dotyczyło to już kobiet w wieku 70 lat i starszych.

Badanie wykazało, że 52 procent badanych nie omawiało swoich problemów seksualnych z lekarzami. Spośród tych kobiet, 70 procent przyznało się, że miały zamiar zainicjować tę rozmowę ze swoim lekarzem rodzinnym.

Dr Sheryl Kingsberg, szef oddziału medycyny behawioralnej na Uniwersytecie w Cleveland i główny autor badania, powiedział, że "to badanie rzuca światło na to, jak kobiety odczuwają wpływ problemów w ich życiu seksualnym na ogólną jakość życia”.

Dr Joann Pinkerton, dyrektor wykonawczy projektu badań nad menopauzą w północnej Ameryce  powiedział, że "to badanie dodatkowo potwierdza, że w celu rozwiązania problemów w życiu seksualnym potrzebna jest ​​lepsza komunikacja pomiędzy kobietami w średnim wieku a ich lekarzami rodzinnymi".

Wyniki badania zostaną zaprezentowane na dorocznym spotkaniu „North American Menopause Society” w Orlando w 2016 roku.

Menopauza może być jedną z przyczyn bolesnego stosunku u kobiet w średnim wieku. Chociaż wiele z nich odczuwa ból, nie są świadome, że jest to stan chorobowy spowodowany spadkiem poziomu hormonów – jak wykazały badania.

ZOBACZ TAKŻE:

Badanie w formie sondażu internetowego przeprowadzone wśród 1.858 Amerykanek z objawami zaniku sromu i pochwy (z ang. Vulvovaginal Atrophy – VVA) miało na celu ocenę świadomości kobiet na temat stanu ich zdrowia i możliwych metod leczenia.

Jak wynikło z badania, 81 procent kobiet nie miało świadomosci, że VVA jest stanem chorobowym. Ponad dwie trzecie z nich stwierdziło, że nie zna większości dostępnych produktów leczących VVA.

National Health Service (NHS) zaleca uświadamianie kobiet o opcjach samopomocy przez promowanie możliwości zakupu leków dostępnych bez recepty lub wizytę u lekarza, kiedy objawy są szczególnie dotkliwe.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze