Trwa ładowanie...

Pielęgnacja skóry w profilaktyce grzybicy

Avatar placeholder
Patrycja Nowak 19.08.2021 15:55
Pielęgnacja skóry w profilaktyce grzybicy
Pielęgnacja skóry w profilaktyce grzybicy

Skuteczna pielęgnacja skóry opiera się na odpowiednim doborze środków ochronnych. Ale żeby efektywnie ją chronić należy rozpoznać czego potrzebuje. Grzybica należy do jednych z najczęstszych schorzeń. Nasuwa się pytanie w jaki sposób pielęgnować skórę, by ustrzec się przed chorobą.

spis treści

1. Skóra jako ochronny kombinezon

Skóra to narząd człowieka, swoisty pancerz chroniący układ wewnętrzny przed czynnikami zewnętrznymi. Skóra składa się z:

  • naskórka,
  • skóry właściwej,
  • tkanki podskórnej.
Zobacz film: "Przebieg wizyty u dermatologa"

Ma właściwości regulujące temperaturę ciała, ociepla lub oziębia organizm. Kiedy jest nam zimno, nasza skóra blednie, kiedy jest nam gorąco – rumienimy się. Naskórek człowieka jest kilkuwarstwowy. Jego dolna część cały czas się odnawia, górna pozostaje martwa. W najgłębszej warstwie naskórka umieszczone są melanocyty, czyli komórki produkujące barwnik. To od nich zależy kolor naszej skóry. Skóra właściwa znajduje się pod naskórkiem. Magazynuje wodę. Z kolei tkankę podskórną stanowi tłuszcz.

2. Przyczyny grzybicy

Grzybica jest niezwykle uciążliwą chorobą skóry atakującą najczęściej stopy, rzadziej ręce. Do zakażenia dochodzi, gdy organizm ma osłabioną ochronę. Podczas zetknięcia z czynnikiem wywołującym chorobę dochodzi do zakażenia. Osłabiony organizm nie ma sił bronić się przed chorobą. Grzyby rozwijają się w środowisku wilgotnym i ciepłym. Szczególnie w miejscach publicznych, w saunach, basenach, pod prysznicami, w przymierzalniach. Wszędzie tam gdzie stajemy gołą stopą jesteśmy narażeni na kontakt z grzybem i zakażenie.

Pielęgnacja stóp jest szczególnie ważna. Do rozwoju grzybicy przyczynia się obuwie - zbyt ciasne i wykonane ze sztucznego tworzywa. To ono sprawia, że stopa szybciej się poci. Brak przewiewu powoduje, że but staje się wilgotny.

3. Jak ustrzec się przed grzybicą?

  • należy nosić luźną odzież bawełnianą lub wykonaną z syntetycznego materiału zaprojektowanego do odparowywania wilgoci,
  • okolice skóry szczególnie podatne na zakażenia grzybami (pachwiny, stopy, okolice między palcowe) należy dokładnie wysuszyć przed nałożeniem ubrania,
  • nie należy nosić wspólnych z innymi osobami ubrań,
  • nie można używać wspólnych z innymi ręczników, gdyż mogą przenosić się na nich grzyby,
  • należy unikać chodzenia boso w miejscach publicznych – na basenie, w saunie.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze