Trwa ładowanie...

Pielęgnacja skóry w profilaktyce grzybicy

Skuteczna pielęgnacja skóry opiera się na odpowiednim doborze środków ochronnych. Ale żeby efektywnie ją chronić należy rozpoznać czego potrzebuje. Grzybica należy do jednych z najczęstszych schorzeń. Nasuwa się pytanie w jaki sposób pielęgnować skórę, by ustrzec się przed chorobą.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści

1. Skóra jako ochronny kombinezon

Skóra to narząd człowieka, swoisty pancerz chroniący układ wewnętrzny przed czynnikami zewnętrznymi. Skóra składa się z:

  • naskórka,
  • skóry właściwej,
  • tkanki podskórnej.

Ma właściwości regulujące temperaturę ciała, ociepla lub oziębia organizm. Kiedy jest nam zimno, nasza skóra blednie, kiedy jest nam gorąco – rumienimy się. Naskórek człowieka jest kilkuwarstwowy. Jego dolna część cały czas się odnawia, górna pozostaje martwa. W najgłębszej warstwie naskórka umieszczone są melanocyty, czyli komórki produkujące barwnik. To od nich zależy kolor naszej skóry. Skóra właściwa znajduje się pod naskórkiem. Magazynuje wodę. Z kolei tkankę podskórną stanowi tłuszcz.

2. Przyczyny grzybicy

Grzybica jest niezwykle uciążliwą chorobą skóry atakującą najczęściej stopy, rzadziej ręce. Do zakażenia dochodzi, gdy organizm ma osłabioną ochronę. Podczas zetknięcia z czynnikiem wywołującym chorobę dochodzi do zakażenia. Osłabiony organizm nie ma sił bronić się przed chorobą. Grzyby rozwijają się w środowisku wilgotnym i ciepłym. Szczególnie w miejscach publicznych, w saunach, basenach, pod prysznicami, w przymierzalniach. Wszędzie tam gdzie stajemy gołą stopą jesteśmy narażeni na kontakt z grzybem i zakażenie.

Pielęgnacja stóp jest szczególnie ważna. Do rozwoju grzybicy przyczynia się obuwie - zbyt ciasne i wykonane ze sztucznego tworzywa. To ono sprawia, że stopa szybciej się poci. Brak przewiewu powoduje, że but staje się wilgotny.

3. Jak ustrzec się przed grzybicą?

  • należy nosić luźną odzież bawełnianą lub wykonaną z syntetycznego materiału zaprojektowanego do odparowywania wilgoci,
  • okolice skóry szczególnie podatne na zakażenia grzybami (pachwiny, stopy, okolice między palcowe) należy dokładnie wysuszyć przed nałożeniem ubrania,
  • nie należy nosić wspólnych z innymi osobami ubrań,
  • nie można używać wspólnych z innymi ręczników, gdyż mogą przenosić się na nich grzyby,
  • należy unikać chodzenia boso w miejscach publicznych – na basenie, w saunie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.