Trwa ładowanie...

Żywe komórki w produkcji leków

Połączenie nanotechnologicznych materiałów z żywymi komórkami może umożliwić produkcję nowoczesnych leków. Dzięki otoczce z błony komórkowej mikroskopijne kapsułki leków nie będę usuwane przez układ immunologiczny, który nanomateriały traktuje jako ciała obce...

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Leki z nanomateriałów

Proces wchłaniania leków przez chore komórki jest bardzo złożony. Źle skomponowany lek może okazać się mało skuteczny, a problem ten często dotyczy leków produkowanych z nanocząsteczek. Cząsteczkom takiego leku zagrażają makrofagi, stanowiące element układu odpornościowego. Ich zadaniem jest oczyszczanie organizmu poprzez pochłanianie szkodliwych substancji i ciał obcych. Aby zwiększyć skuteczność nanotechnologicznych leków niezbędne jest rozwiązanie tego problemu.

2. Wykorzystanie żywych komórek w lekach

Naukowcy z Uniwersytety Południowej Australii w Adelajdzie postanowili w produkcji leków wykorzystać fragmenty żywych komórek. W tym celu do żywych komórek wprowadzili hydrofobowe cząstki leków, które następnie uległy metabolicznemu rozkładowi z udziałem komórkowych enzymów na mniejsze cząstki o hydrofilowych cechach. Następnym krokiem było rozbicie struktury przestrzennej komórki w taki sposób, aby ta rozpadła się na dziesiątki małych kapsułek wypełnionych zawartością komórki, a otoczonych w pełni funkcjonalną błoną komórkową. W wyniku tego procesu uzyskano mikroskopijne kapsułki zawierające leki wcześniej wprowadzone do komórek. Ze względu na biologiczną otoczkę kapsułki te były biokompatybilne, przez co nie były rozpoznawane przez makrofagi jako zagrożenie. Naukowcy są przekonani, że ich odkrycie okaże się przełomem w farmakoterapii.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.