Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Magdalena Boniuk

Antykoncepcja chirurgiczna

Avatar placeholder
05.10.2015 10:59
Antykoncepcja chirurgiczna
Antykoncepcja chirurgiczna (Zdjęcie autorstwa: Phalinn Ooi / CC BY 2.0)

Antykoncepcja chirurgiczna to najskuteczniejsza metoda antykoncepcyjna. Na sto przypadków stosowania tej metody jedynie 0,5-0,15 kończy się zapłodnieniem. Antykoncepcja chirurgiczna polega na podwiązaniu jajowodów lub podwiązaniu, ewentualnie podcięciu, nasieniowodów.

 


spis treści

1. Zabieg podwiązania jajowodów

Podwiązanie jajowodów to zabieg chirurgiczny polegający na przecięciu i zablokowaniu dróg rodnych kobiety odpowiedzialnych za wędrówkę komórki jajowej w kierunku macicy. Jeżeli zabieg jest dobrze przeprowadzony, to całkowicie pozbawia on kobietę płodności. Przypadki zajścia w ciążę po wykonaniu podwiązania jajowodów są niezwykle rzadkie i wynoszą zaledwie 0,5 na 100. Decyzja o wyborze tej formy antykoncepcji musi być bardzo poważnie przemyślana, ponieważ przypadki przywracania płodności cechują się bardzo niską skutecznością. Podwiązanie jajowodów nie wpływa na jakość życia erotycznego kobiety - przeciwnie - wiele z nich dopiero teraz może się w pełni otworzyć na doznania erotyczne, ponieważ znika obawa zajścia w ciążę. Zabieg nie wpływa na czynności hormonalne jajników, nie przyspiesza menopauzy, zwykle nie powoduje zmian związanych z miesiączkowaniem. Niestety, w wielu przypadkach kobiety żałują swojej decyzji, gdy wchodzą w związek z nowym partnerem, z którym chcą posiadać dziecko. W Polsce zabiegu nie wykonuje się na życzenie pacjentki, a jedynie ze wskazań lekarskich.

2. Wazektomia

Zobacz film: "Jak wybrać odpowiednią antykoncepcję?"

Wazektomia to zabieg chirurgiczny polegający na przecięciu nasieniowodu lub nasieniowodów. Odmianą wazektomii jest vasoligatura, gdzie istotą jest podwiązanie nasieniowodów (przewodów, przez które płyną plemniki). Obustronne wykonanie zabiegu powoduje trwałą bezpłodność. Męska antykoncepcja chirurgiczna jest w wielu krajach legalna, jednak nie wszędzie. Wazektomia, jak każda metoda antykoncepcyjna, ma swoje wady i zalety. Do niewątpliwych korzyści wynikających z wykonania zabiegu należą:

  • bardzo wysoka skuteczność – antykoncepcja chirurgiczna zapewnia powyżej 99% skuteczności; wskaźnik Pearla dla sterylizacji męskiej wynosi 0,15-0,10, co oznacza, że na sto par stosujących wazektomię jako metodę antykoncepcyjną, zdarzyło się zaledwie 0,15-0,10 zapłodnień;
  • brak skutków ubocznych dotyczących sprawności i funkcji seksualnych mężczyzny – wazektomia nie wpływa negatywnie na jakość doznań erotycznych mężczyzny;
  • usuwa strach przed niepożądaną ciążą i na stałe rozwiązuje problem antykoncepcji;
  • w porównaniu z innymi metodami jest jedną z najtańszych metod zapobiegania ciąży – jeden stały wydatek;
  • nie wpływa negatywnie na ogólny stan zdrowia.

Lekarze wykonujący podwiązanie jajowodów twierdzą, że jest to zabieg całkowicie odwracalny, jednakże - jak dowodzą statystyki - tylko w ok. 30% przypadków próba ponownego udrożnienia jajowodów kończy się sukcesem. Ponadto zabieg ten jest kosztowny i wiąże się ze sporymi nakładami finansowymi. Należy także pamiętać, że antykoncepcja chirurgiczna (zwana także antykoncepcją trwałą) nie zawsze się udaje, tzn. podwiązanie jajowodów nie udaje się w 1 na 200 przypadków, natomiast zabieg wazektomii jest nieudany w 1 na 2000 zabiegów. Antykoncepcja w formie sterylizacji to zabieg dla osób dojrzałych, które mają już dzieci i są w pełni przekonane, że nie chcą posiadać dodatkowego potomstwa.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Podwiązanie nasieniowodów
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze