Trwa ładowanie...

Antykoncepcja po stosunku - wpływ na zdrowie, działanie wczesnoporonne

Avatar placeholder
30.03.2021 17:42
Antykoncepcja po stosunku - wpływ na zdrowie, działanie wczesnoporonne
Antykoncepcja po stosunku - wpływ na zdrowie, działanie wczesnoporonne (iStock)

Antykoncepcja przed stosunkiem, jak i antykoncepcja po stosunku są nieakceptowane przez Kościół. Najczęściej stosowaną formą antykoncepcji po (tzw. awaryjnej) są tabletki hormonalne, które potocznie nazywa się tabletkami po. W razie wątpliwości, czy zastosowana metoda antykoncepcji zadziałała, wystarczy zamówić środek w aptece internetowej. Jednak należy pamiętać, że w tym przypadku bardzo istotny jest czas (max. 72 h), bowiem im wcześniej zażyjemy tabletkę, tym większe prawdopodobieństwo, że środek ten zadziała. Użycie tabletki po stosunku powinno być rozważone indywidualnie, według własnych zasad moralnych i etycznych. Seks i wybór odpowiedniej formy antykoncepcji to dylemat wielu ludzi.

spis treści

1. Środki antykoncepcyjne po stosunku

Po środki antykoncepcyjne po stosunku sięgają najczęściej osoby, które wcześniej zapomniały lub z premedytacją się nie zabezpieczyły w trakcie stosunku. Jeśli tylko nic nie stoi na przeszkodzie, a para chce się uchronić przed nieplanowanym dzieckiem, należy zabezpieczyć się wcześniej. Metod antykoncepcyjnych, proponowanych przez dzisiejszą medycynę jest mnóstwo. Lepiej wcześniej pomyśleć o odpowiedniej formie antykoncepcji, niż później martwić się konsekwencjami seksu bez zabezpieczeń.

Tabletki po są przeznaczone dla dorosłych kobiet, które ukończyły 18 rok życia. Według lekarzy tabletka po powinna być uważana za środek awaryjny, a nie formę antykoncepcji. Warto jednak pamiętać o tabletce po i mieć ja przygotowaną, gdy stosowane metody antykoncepcji zawiodą. Z tabletek po nie powinny korzystać kobiety, które mają chorą wątrobę. Należy pamiętać, że tabletka po stosowana więcej niż raz w jednym cyklu może nie zadziałać i doprowadzić do wielu niebezpiecznych skutków ubocznych.

Zobacz film: "Czy pigułki antykoncepcyjne są groźne dla zdrowia?"
Antykoncepcja po stosunku powinna być traktowana jako środek ostrożności, a nie forma antykoncepcji
Antykoncepcja po stosunku powinna być traktowana jako środek ostrożności, a nie forma antykoncepcji (Shutterstock)

Lekarz ma prawo odmówić wypisania środków antykoncepcyjnych po stosunku. Dzieje się tak, gdy używanie tabletek po jest niezgodne z jego zasadami moralnymi i etycznymi. Musi jednak powiedzieć pacjentce, u którego lekarza dostanie receptę na dany środek.

2. Antykoncepcja postkoitalna

Antykoncepcja postkoitalna, czyli po stosunku, zawiera potężną dawkę hormonów. Tabletka po użyta jednorazowo, nie ma dużego wpływu na zdrowie. Jednak jeśli tabletka po stosowana jest więcej niż raz w ciągu jednego cyklu może szkodliwie wpłynąć na funkcjonowanie organizmu. Duża dawka hormonów zawartych w tabletkach po może rozregulować miesiączkę i sprawić, że będzie obfitsza.

7 powodów, dla których antykoncepcja może być nieskuteczna
7 powodów, dla których antykoncepcja może być nieskuteczna [10 zdjęć]

Wydaje się, że antykoncepcja zapewnia stuprocentową skuteczność w zapobieganiu ciąży. Jednak istnieją

zobacz galerię

Skutki uboczne antykoncepcji po:

  • nudności,
  • wymioty,
  • biegunka,
  • ból podbrzusza,
  • wrażliwość piersi,
  • migreny,
  • niespodziewane krwawienia.

3. Działanie wczesnoporonne antykoncepcji

Wiele osób czuje moralny dylemat, czy środki antykoncepcyjne po stosunku traktować jako preparaty wczesnoporonne, czy nie. Otóż z medycznego punktu widzenia poronienie traktowane jest jako usunięcie z macicy zagnieżdżonej komórki. Antykoncepcja po zmienia konsystencję śluzu i perystaltykę jajowodów. Jeśli stosunek miał miejsce przed owulacją, wówczas środek antykoncepcyjny uniemożliwi dotarcie plemników do komórki jajowej. Natomiast jeśli zapłodnienie już nastąpiło, wówczas preparat uniemożliwi zapłodnionej komórce zagnieżdżenie się w macicy. W takim układzie, medycyna nie uważa środków antykoncepcyjnych po za wczesnoporonne.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Rzecz ma się inaczej z chrześcijańskiego punktu widzenia. Tutaj za początek życia uważa się samo zapłodnienie, a nie dopiero zagnieżdżenie zapłodnionej komórki w macicy. W takim układzie stosowanie antykoncepcji postkoitalnej jest odbierane jako aborcja, czyli pozbawienie życia.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Antykoncepcja postkoitalna
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze