Podwiązanie jajowodów

Podwiązanie jajowodów jest procedurą niosącą niskie ryzyko zdrowotne, natomiast cechuje się bardzo wysoką skutecznością. Zapewnia trwałą antykoncepcję - kobieta nie musi pamiętać o codziennym przyjmowaniu pigułek, zmianie plastrów itd. Każdego roku w USA około 700,000 kobiet poddaje się zabiegowi chirurgicznej sterylizacji. Dotyczy to zwłaszcza kobiet czarnoskórych, o niższym statusie socjoekonomicznym i niższym wykształceniu oraz posiadających liczne potomstwo.

Spis treści:
 1. 1. Na czym polega podwiązanie jajowodów?
 2. 2. Wskaźnik Pearla
 3. 3. Skuteczność podwiązania jajowodów
 4. 4. Chirurgiczna salpingektomia

1. Na czym polega podwiązanie jajowodów?

W Polsce pozbawienie człowieka zdolności płodzenia jest niedopuszczalne, a wykonywanie zabiegów do tego prowadzących jest karalne (od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności).

Celem chirurgicznej sterylizacji jest zablokowanie jajowodów i dzięki temu uniemożliwienie plemnikom dotarcie do komórki jajowej i jej zapłodnienie. Po operacji jajniki funkcjonują prawidłowo, tzn. uwalniają komórkę jajową, która nie ma jednak możliwości dotarcia do światła macicy. Teoretycznie sterylizacja chirurgiczna powinna dawać kobiecie 100% pewność, że nie zajdzie ona w niechcianą ciążę. W praktyce wygląda to jednak nieco inaczej.

2. Wskaźnik Pearla

Najczęściej skuteczność każdej metody antykoncepcji określa się podając tzw. wskaźnik Pearla. Podaje on liczbę ciąż u 100 badanych kobiet, które stosowały daną metodę antykoncepcyjną w ciągu roku. Im ten wskaźnik jest niższy tym metoda jest skuteczniejsza.

Należy pamiętać, że wartość wskaźnika jest wynikiem badań empirycznych i w sposób istotny zależy od populacji, w której są one przeprowadzane. Z tego względu istnieją różnice w wartościach wskaźnika Pearla w różnych badaniach oceniających skuteczność sterylizacji chirurgicznej. Według dostępnych danych wartość tego wskaźnika waha się między 0,05 do 0,5. Dla porównania inne metody antykoncepcyjne osiągają wskaźnik Pearla rzędu: dwuskładnikowa tabletka antykoncepcyjna - 0,2-3; wkładka wewnątrzmaciczna 0 - 1,15 ; prezerwatywa 2-15. Mimo iż sterylizacja chirurgiczna jest metodą bardzo skuteczną i w miarę bezpieczną nie spełnia ona podstawowego kryterium idealnej antykoncepcji – jej odwracalności.

Metoda ta sprowadza się do umieszczenia w jajowodach spiralnej elastycznej wkładki, która w kontakcie z tkanką doprowadza do jej włóknienia i zamknięcia światła jajowodu. Proces ten trwa jednak około 3 miesiące, dlatego też przez ten czas kobieta powinna stosować dodatkową metodę antykoncepcji. Dopiero po wykonaniu kontrolnego badania USG lub HSG, które potwierdzi prawidłowe zamknięcie światła jajowodów można odstawić wspomagającą antykoncepcję.

3. Skuteczność podwiązania jajowodów

W dostępnych badaniach klinicznych oceniających skuteczność tej metody oszacowano:

 • skuteczność rzędu 96,5% po trzech miesiącach,
 • skuteczność rzędu 99,9% po sześciu miesiącach od wykonanego zabiegu.

Według innych badań skuteczność po roku od zabiegu wynosiła 99,78%, a po dwóch latach 99,81%. Wniosek z przeprowadzonych badań jest dość prosty - ESSURE jest bardzo skuteczną metodą antykoncepcji, wysoko akceptowalną przez kobiety, które swój komfort po zabiegu oceniają, jako doskonały. Należy jednak pamiętać, że żadna metoda antykoncepcyjna nie daje 100% pewności, a ESSURE jest metodą nieodwracalną.

4. Chirurgiczna salpingektomia

Operacje w czasie których jajowody są przecinane i podwiązywane, koagulowane lub zaklipsowane dają bardzo wysoką skuteczność zapobiegania ciąży, która szacowana jest na około 99,5%. Nie ma konieczności, jak w przypadku Essure, przyjmowania dodatkowej antykoncepcji przez pewien czas po zabiegu.

Skuteczność salpingektomii zależy w niewielkim stopniu od wielu czynników:

 • sposobu wykonania zabiegu - wszystkie metody sterylizacji, cechują się bardzo niskimodsetkiem niechcianych ciąż po zabiegu. Jednak niektóre badania sugerują większą skuteczność zabiegu, w którym jajowodu są przecinane, a ich wolne końce podwiązywane,
 • zabieg wykonywany zwłaszcza u kobiet, które już posiadają dzieci,
 • wieku pacjentki - dla kobiet powyżej 34 roku życia salpingektomia jest jedną najskuteczniejszych metod antykoncepcji (0,7% niechcianych ciąż w ciągu 10 lat); natomiast u kobiet młodszych 18-33 r.ż. ryzyko ciąży wynosiło (2,6 niechcianych ciąż w ciągu 10 lat).

Mimo, iż salpingektomia jest jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcji nie daje 100% zabezpieczenia. Według badań naukowych w ciągu pierwszego roku po zabiegu w ciążę zachodzi 1 na 100 kobiet, natomiast w ciągu 10 lat po zabiegu w ciążę zajdzie 2 na 100 kobiet. Co trzecia z tych ciąż jest ciążą ekotopową wymagającą leczenia chirurgicznego.

Kobieta, która zdecydowała się na taki sposób antykoncepcji ma lepszy komfort życia - nie musi pamiętać o codziennym przyjmowaniu pigułek, ewentualnych działaniach niepożądanych, które wynikają z ich przyjmowania. Nieśmiało wysuwane są także wnioski, iż salpingektomia może zmniejszać ryzyko raka jajnika, ale póki co nie jest to potwierdzone naukowo.

Pomimo tak wysokiej skuteczności należy pamiętać, iż z założenia podwiązanie jajowodów jest metodą trwałą i nieodwracalną. Podejmowane są próby przywracania drożności jajowodów, jednak są to zabiegi bardzo trudne i kosztowne, niedające pewności powodzenia.

Bibliografia

 • Bręborowicz G. (red.), Ginekologia, Urban & Partner, Wrocław 2006, ISBN 83-89581-39-6
 • Bręborowicz G. Ginekologia i położnictwo, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3082-X
 • Słomko Z. Ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008, ISBN 978-83-200-3153-9
 • Dębski R. Ginekologia kliniczna Tom 1-3, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-013-9
Porozmawiaj o tym na Forum Seks »
Lubię to!
0

Pytania do specjalistów

Czy podwiązanie jajowodów jest odwracalne?

witam chciałabym się dowiedzieć czy podwiązanie jajowodów jest odwracalne cztery lata temu kiedy urodziłam córkę lekarz zaproponował mi podwiązanie jajowodów myślałam wtedy że nie będe chciała mieć dzieci to się zmieniło mam innego partnera i pragniemy...

Odpowiada: Lek. Paweł Baljon Lek. Paweł Baljon i 1 inny
pokaż 5 następnych
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

~ Pytania do specjalistów 0 odpowiedzi Podwiązanie jajowodów ~:

Czy jest szansa na podwiązanie jajowodów w naszym kraju. Mam 37 lat, dwóch synów i mój maż nie chce zrobić sobie wazektomii wiec teraz na mnie kolej.

pokaż 5 następnych

Artykuły Podwiązanie jajowodów

Podwiązanie jajowodów Czy podwiązanie jajowodów jest odwracalne?

Podwiązanie jajowodów z założenia jest metodą trwałą i nieodwracalną. Kobieta przed podjęciem decyzji o wyborze tej metody antykoncepcji musi być bardzo dokładnie poinformowana o jej zaletach i wadach. Prowadzone obserwacje i badania sugerują, że...

Skutki uboczne podwiązania jajowodów
Podwiązanie jajowodów Skutki uboczne podwiązania jajowodów

(...) 89581-39-6Słomko Z. Ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008, ISBN 978-83-200-3153-9(podwiązanie jajników, podwiązanie...

Podwiązanie jajowodów
Podwiązanie jajowodów Podwiązanie jajowodów

(...) 83-7609-013-9(antykoncepcja w okresie menopauzy, podwiązanie...

Podwiązanie hemoroidów
Zabiegi Podwiązanie hemoroidów

Jednym ze sprawdzonych rozwiązań chirurgicznych leczenia hemoroidów jest ich podwiązanie. Zabieg jest zalecany, gdy hemoroidy powodują skrzepy krwi i wpływają na nadmierne krwawienie odbytu. W tej procedurze u podstawy hemoroidów zakłada...

Antykoncepcja chirurgiczna Podwiązanie nasieniowodów

Podwiązanie nasieniowodów to jedna z metod męskiej antykoncepcji. Inna nazwa zabiegu to wazektomia. Jest to zabieg chirurgiczny, w trakcie którego przecina się, a następnie podwiązuje nasieniowody. Po operacji mężczyzna traci płodność, ale...

Badania Badanie drożności jajowodów

Ocenę drożności jajowodów (histerosalpingografię) wykonuje się u kobiet głównie w przypadku trudności z zajściem w ciążę. Jest to jedno z ważniejszych badań przeprowadzanych w diagnostyce niepłodności. Przed tym badaniem zaleca się przeprowadzenie...

pokaż 10 następnych