Trwa ładowanie...

Czarcie żebro - charakterystyka, właściwości lecznicze, środki ostrożności

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
13.03.2024 17:46
Czarcie żebro, czyli ostrożeń warzywny to roślina ceniona za swoje właściwości lecznicze. Zawarte w czarcim żebrze kwasy fenolowe stymulują produkcję żółci.
Czarcie żebro, czyli ostrożeń warzywny to roślina ceniona za swoje właściwości lecznicze. Zawarte w czarcim żebrze kwasy fenolowe stymulują produkcję żółci. (Youtube)

Czarcie żebro, czyli ostrożeń warzywny to roślina ceniona za swoje właściwości lecznicze. Zawarte w czarcim żebrze kwasy fenolowe stymulują produkcję żółci. Roślina wykazuje także działanie przeciwzapalne, moczopędne, oczyszczające, a także przeciwgośćcowe. Stosowanie czarciego żebra przynosi ulgę w schorzeniach reumatycznych, np. dnie moczanowej czy reumatoidalnym zapaleniu stawów. Co jeszcze warto wiedzieć o tej roślinie?

spis treści

1. Co to jest czarcie żebro?

Czarcie żebro, czyli ostrożeń warzywny (łac. Cirsium oleraceum) jest rośliną z rodziny astrowatych. Czarcie żebro występuje głównie na terenach Azji i Europy (poza rejonem Morza Śródziemnego). W Polsce roślinę można spotkać na obszarze Warmii oraz Mazur, a także w niższych położeniach górskich. Czarcie żebro powszechnie nazywane jest również carskim zielem lub pietra zielem.

Siedliskiem carskiego ziela są zazwyczaj tereny podmokłe, np. wilgotne łąki czy zarośla, ale również łąki wapienne i torfowiska. Roślina ta niezbyt dobrze znosi z kolei gleby kwaśne, o niskiej zawartości węglanu wapnia.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Czarcie żebro jest rośliną znaną i od wieków wykorzystywaną w ziołolecznictwie. Surowcem zielarskim jest ziele ostrożnia warzywnego, czyli liście oraz łodyga.

Bylina osiąga od 40 do 150 cm wysokości. Charakteryzują ją rozgałęzione łodygi, na których wyrastają ciemnozielone, kolczasto-ząbkowane liście. Występują one na całej długości łodygi. Zarówno na łodydze, jak i liściach występuje charakterystyczny meszek. Czarcie żebro kwitnie w okresie od lipca do września.

Roślina posiada również jasnożółte lub żółtokremowe kwiaty o rurkowatym kształcie. Jej owoce posiadają szarożółtą barwę. W ziemi występuje walcowate kłącze rośliny, z którego wyrastają specyficznie wyglądające, nieliczne korzenie.

2. Właściwości lecznicze czarciego żebra

Czarcie żebro to roślina, która wykazuje szereg właściwości leczniczych. W składzie chemicznym carskiego ziela możemy znaleźć m.in.

  • cenne flawonoidy, takie jak pektolinaryna, apigenina czy linaryna,
  • alkaloidy,
  • poliacetyleny,
  • fenolokwasy,
  • triterpeny, takie jak β-amrynya, lupeol,
  • sterole,
  • węglowodory,
  • sole mineralne,
  • lignany, których przykładem może być arktyna, a także laktony seskwiterpenowe.

Ponadto, ostrożeń warzywny obfituje również w wapń, magnez, potas oraz białko.

Czarcie żebro wykazuje działanie przeciwzapalne, moczopędne, detoksykacyjne, a także przeciwgośćcowe. Oprócz tego, usprawnia pracę układu immunologicznego i chroni organizm przed szkodliwymi bakteriami, grzybami oraz innymi patogenami.

Ostrożeń warzywny, dodawany do kąpieli leczniczych, może przynieść ulgę osobom, które borykają się z problemami dermatologicznymi czy trychologicznymi. Wskazaniem do stosowania czarciego żebra jest m.in.

Czarcie żebro to również doskonały środek leczniczy na:

Stosowanie naparów z czarciego żebra nie tylko oczyszcza organizm z toksyn, ale również wykazuje działanie żółciopędne (zawarte w czarcim żebrze kwasy fenolowe stymulują produkcję żółci). Napar z carskiego ziela usprawnia działanie układu trawiennego, obniża poziom cukru i podnosi odporność organizmu.

Czarcie żebro to naturalny środek leczniczy na zapalenie spojówek oraz zapalenie zatok obocznych nosa.

3. Środki ostrożności

Zanim rozpoczniesz kurację z zastosowaniem czarciego żebra, koniecznie porozmawiaj ze swoim lekarzem. Niektóre rośliny, mimo iż są naturalne, mogą powodować u niektórych pacjentów nieprzyjemne skutki uboczne. Ostrożeń warzywny stosowany w nadmiarze może wykazywać działanie toksyczne. W skrajnych przypadkach może powodować także stłuszczenie wątroby.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze