Przyczyny żylaków powrózka nasiennego

W dzisiejszym świecie chyba wszyscy słyszeli o występowaniu takiej patologii jak żylaki. Jednak przeważnie pierwszym skojarzeniem jakie nasuwa się na myśl są kobiety i zmiany występujące na ich kończynach dolnych. Należy jednak pamiętać, że przypadłość ta dotyka również innych naczyń i w innych lokalizacjach. Żylaki występują też u mężczyzn. Żylaki powrózka nasiennego są mniej znaną chorobą dotykającą wyłącznie mężczyzn, mogącą doprowadzić do licznych powikłań, np. pęknięcie, bezpłodność.

Spis treści:
 1. 1. Co to jest powrózek nasienny?
 2. 2. Co to są żylaki powrózka nasiennego?
 3. 3. Występowanie żylaków powrózka nasiennego
 4. 4. Przyczyny powstawania żylaków powrózka nasiennego

1. Co to jest powrózek nasienny?

Powrózek nasienny (łac. funiculus spermaticus) jest wspólną nazwą dla wszystkich struktur przebiegających przez kanał pachwinowy. W jego skład wchodzą: nasieniowód i naczynia go zaopatrujące, tętnica jądrowa, splot wiciowaty, mięsień dźwigacz jądra i naczynia go zaopatrujące oraz gałąź płciowa nerwu płciowo- udowego.

2. Co to są żylaki powrózka nasiennego?

Żylaki dotyczą splotu wiciowatego zbudowanego z naczyń krwionośnych o średnicy ok. 0,5- 1,5 mm. Splot ten wchodzi do powrózka nasiennego w jego odcinku mosznowym, nad jądrem. Zadaniem tych naczyń jest odprowadzanie odtlenionej krwi z moszny. Żylaki u mężczyzn powstają w warunkach zwiększonego nacisku krwi na ściany żył (wzrost ciśnienia hydrostatycznego), co powoduje ich poszerzenie, wydłużenie i poskręcanie. Zmiany te są wyczuwalne jako różnej wielkości, miękkie guzy obecne nad jądrem. Nazwę varicocele wprowadził w 1541 r. francuski chirurg Ambroży Pere. Żylaki powrózka nasiennego często wywołują ukryte objawy zmian żylnych, które uaktywniają się dopiero po jakimś czasie.

3. Występowanie żylaków powrózka nasiennego

Szacuje się, że żylaki powrózka nasiennego występują u około 11- 20% mężczyzn. Najczęściej choroba ta dotyczy młodych mężczyzn. Rzadko występuje przed 12. rokiem życia, a po 15. roku życia częstość ich występowania pozostaje na stałym poziomie. Znacznie większa liczba mężczyzn, u których płodność jest zaburzona, mają żylaki powrózka nasiennego (30- 40%). Głównie żylaki u mężczyzn są zlokalizowane po lewej stronie (powyżej 90%) i zazwyczaj odkrywane przypadkowo (np. podczas badań kontrolnych).

4. Przyczyny powstawania żylaków powrózka nasiennego

Przyczyny powstania żylaków możemy podzielić na dwie grupy: pierwotne (związane z nieprawidłowościami anatomicznymi występującymi w organizmie) oraz wtórne (spowodowane przez czynnik zewnętrzny, rozwijającą się chorobę). Żylaki powrózka nasiennego występują głównie po stronie lewej, decyduje o tym inny przebieg naczyń niż po stronie przeciwnej. Różnicami tymi są:

 • Lewa żyła jądrowa uchodzi do żyły nerkowej pod kątem 90 stopni (prostym), prawa zaś ma przebieg skośny i wnika do żyły głównej dolnej (vena cava inferior). Efektem tej różnicy jest zwiększenie długości naczynia lewego o około 10 centymetrów w porównaniu z żyłą po prawej stronie (żyła jądrowa lewa jest najdłuższym naczyniem człowieka, mierzy około 42 cm. długości). Różnica ta powoduje występowanie większego ciśnienia hydrostatycznego po stronie lewej. Często dołącza się do tego dodatkowa zmiana powodująca odpływ wsteczny krwi, np.: nieprawidłowa budowa zastawek, krążenie oboczne.
 • Inną rzeczą wpływającą na przyczyny powstawania żylaków po lewej stronie jest tzw. „zjawisko dziadka do orzechów” (nutcracker syndrome). Zjawisko to polega na wzroście ciśnienia hydrostatycznego w naczyniu w wyniku jego uciśnięcia przez inne naczynia, narządy. Najczęściej dochodzi do ucisku żyły nerkowej lewej przez aortę (od strony tylnej) i tętnicę krezkową górną (od przodu). Spotyka się również zaklinowanie żyły biodrowej wspólnej między tętnicą biodrową a kością miednicy. Kolejnym wariantem jest tzw. żyła nerkowa zaaortalna, znajdująca się pomiędzy aortą a kręgosłupem (posterior nutcracker syndrome).   

Poza wyżej wymienionymi sytuacjami na powrózek nasienny i żylaki mają wpływ również inne stany, patologie. Szczególnie ważne jest odnalezienie przyczyny powstania żylaków zlokalizowanych po stronie prawej, obustronnie lub występujących u mężczyzn powyżej 40. roku życia. Do pozostałych przyczyn powstania żylaków powrózka nasiennego zaliczamy:

 •  Niewydolność lub wrodzony brak zastawek żył jądrowych. Sytuacja taka powoduje, że krew zamiast swobodnie odpływać z naczyń w kierunku serca, cofa się. W ten sposób zalegając w naczyniach, powoduje ich poszerzenie, pogarszając jednocześnie funkcję mechanizmu zastawkowego i powstanie żylaków. Znaczna ilość zgromadzonej krwi może spowodować uczucie dyskomfortu w życiu codziennym.
 • Nieprawidłowa praca pompy powięziowo- mięśniowej dźwigacza jądra. W okresie dojrzewania zwiększone unaczynienie tętnicze jest przyczyną docierania do jądra większej ilości krwi, co powoduje zastój krwi w naczyniach żylnych i ich poszerzenie.
 • Wady tkanki łącznej. Choroby zmieniające budowę tej tkanki przyczyniają się do osłabienia ścian naczyń żylnych, powoduje to zwiększenie ich podatności na rozciąganie.
 • Zwiotczenie moszny- powoduje zwiększone rozciągnięcie naczyń splotu wiciowatego oraz utrudniony odpływ krwi z moszny.
 • Zakrzepica żylna. Zakrzepowe zapalenie żyły jądrowej lub nerkowej należy do przyczyn wtórnych powstawania żylaków powrózka nasiennego. Powstanie zakrzepu w naczyniach odprowadzających krew z jądra, powoduje zastój krwi i poszerzenie naczynia poniżej  miejsca blokującego swobodny przepływ.
 • Guzy w jamie brzusznej lub miednicy. Guzy (np. nowotwór nerki, przestrzeni zaotrzewnowej) powodują ucisk na naczynie od strony zewnętrznej (najczęściej na żyłę jądrową), utrudniając w ten sposób swobodny przepływ krwi, a w konsekwencji powodują jej zastój. Przyczynia się to do poszerzenia naczynia i powstania zmian żylakowatych poniżej miejsca ucisku. Taki sam skutek może spowodować powiększenie się narządów jamy brzusznej, np. rozwijające się wodonercze.
 • Przepuklina pachwinowa. Powikłaniem operacji tej wady mogą być zrosty, które uciskając na splot wiciowaty powodują utrudniony odpływ krwi.
   

Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »
Lubię to!
0

Komentarze (7)

Wyloguj
~miki
~miki

Czy taka operacja boli? tzn jaki ból jest po operacji i ile czasu trzeba dochodzić do siebie? Czy bede wstanie prowadzić auto dzwigać jakieś cieżary itp odrazu czy musi minąć pare miesięcy

Odpowiedz
~Michael ;d
~Michael ;d

yyy ta operacja nie boli xd w ogóle bo jestes pod narkozom mniałem tą operacje wiec wiem ale ból po operacyjny jest taki sb nie jest aż taki mocny ja juz doszłęm do sb po 2 tygodniach mogłem jedzić szybko na rowerze znaczy dawałem rade ale nie wolno sie przemęczać przez 2 miech bedzesz też musiał golic się w okolicah jąder zajebiście nieprzyjemne

Odpowiedz
~Yogi
~Yogi

~miki
nie boli, ja miałem znieczulenie do kręgosłupa, niestety czułem co się tam wyprawia, ale to w okolicach mięśni brzucha, które strasznie łaskotało, ból po operacji był związany i z raną i z "nadwyrężeniem" tych mięśni

~XxX
można, ale nie powiedziałbym że często, czasem raz na dzień, czasem dwa, żadko "dwa razy pod rząd", ogolnie wydaje mi się że "trzymanie wszystkiego w sobie" czasem jest gorsze - ale to może indywidualna sprawa

Michael ;d
z tym goleniem się bym nie przesadzał, nieprzyjemne to jest chodzenie po tym, albo ogolić się znowu, albo przeczekać aż odrosną ;)

Ze mną było też podobnie, szybko doszedłem do siebie, nie miałem problemów z żadnymi bólami, jednak żylaki nie wchłonęły się zanadto, a po czasie powróciły.

Odpowiedz
~Yogi
~Yogi

A właściwie to przydałoby się w tym artykule informacja, jeśli taka istnieje: Co robić, jeść a czego unikać żeby się obronić przed wystąpieniem tej dolegliwości?

Odpowiedz
~Anonim
~Anonim

A ja miałem inaczej nie musiałem golić jąder tylko brzuch do operacji . Też miałem znieczulenie na kręgosłup , po operacji bolał zszyty brzuch ponieważ były robione trzy dziurki i naciągane te żyły czy jakoś tak. lewe jądro bolało jedynie po paru dniach od zabiegu

Odpowiedz
~rocky
~rocky

Sam zabieg nie boli, jedynie przez dzień można odczuwać delikatny ból w miejscu szycia nacięć. Ale nie jest to nic strasznego.

Odpowiedz

Porady ekspertów

Żylaki powrózka nasiennego w wyniku USG jąder

Witam serdecznie. W zeszłym tygodniu byłem na badaniu USG jąder, z którego wynika, iż...

lek. Marta Hat Porady udziela lek. Marta Hat pracownik Szpitala Specjalistycznego im. dr Józefa Babińskiego w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej.
pokaż 5 następnych

Artykuły Żylaki powrózka nasiennego

Żylaki Przyczyny żylaków

Nie ma jednej uniwersalnej przyczyny powstawania żylaków. Żylaki to objaw, a nie choroba...

Żylaki przełyku Przyczyny żylaków przełyku

Żylaki przełyku są to poszerzenia żylne, które umiejscowione są w dolnej części przełyku....

Przyczyny żylaków Rzadkie przyczyny żylaków

Żylaki kończyn dolnych (łac. varix) dotyczą około 8 - 9% osób populacji ziemskiej, występują...

Żylaki Profilaktyka żylaków

Żylaki to nienaturalnie rozszerzone naczynia żylne. Najczęściej pojawiają się na kończynach...

Żylaki Diagnostyka żylaków

Żylaki są nieestetyczne i niebezpieczne. Spędzają sen z powiek wielu ludziom niezależnie od...

Żylaki Powikłania żylaków

U większości chorych żylaki nie powodują żadnych powikłań. Niestety w niektórych przypadkach...

Żylaki Objawy żylaków

Dolegliwości związane z obecnością żylaków nie zawsze korelują z ich wielkością na podudziach....

Żylaki Leczenie żylaków

Żylaki kończyn dolnych to problem wielu ludzi. Nieleczone mogą powodować wiele groźnych następstw....

Geneza żylaków
Przyczyny żylaków Geneza żylaków

Przyczyny powstawania żylaków kończyn dolnych nie są do końca wyjaśnione. Wiadomo jednak,...

Objawy żylaków Rodzaje żylaków

Żylaki bardzo często traktowane są jako defekt eststyczny nóg. Żylaki kojarzą nam się...

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij