Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Ewa Rybicka

Poznaj nowoczesne metody leczenia pajączków i żylaków

Avatar placeholder
24.11.2018 17:49
Poznaj nowoczesne metody leczenia pajączków i żylaków
Poznaj nowoczesne metody leczenia pajączków i żylaków (Zdjęcie nóg / Shutterstock)

Popękane naczynka i żylaki pojawiające się na nogach to poważny problem zdrowotny, którego nie można ignorować. Objawy tego typu mogą świadczyć o postępujących nieprawidłowościach związanych z krążeniem krwi i często stanowią oznakę rozwijającej się choroby. Współczesny pacjent ma do dyspozycji szereg metod, które mogą pomóc na stałe uporać się z tym problemem. Co warto wiedzieć na ich temat?

spis treści

1. Laserowe zamykanie naczynek

Metoda zamykania naczynek przy pomocy laseru uchodzi za jedną z najbezpieczniejszych technik usuwania tego typu defektów skórnych. Zabieg wiąże się z niewielką bolesnością i małym ryzykiem powikłań – z reguły u pacjenta pojawia się jedynie delikatny obrzęk i zaczerwienienie, które ustępują po upływie maksymalnie kilku dni. Atutem jest także niewielka ilość czasu potrzebnego na jego wykonanie – zazwyczaj nie trwa on dłużej niż kilkanaście minut. Jest to uzależnione od obszaru, na którym pojawiły się pajączki.

Lecznicze działanie laseroterapii polega na wysuszaniu ścianek naczyń krwionośnych dzięki emitującym ciepło wiązkom światła, które zostają wchłonięte przez zawarty w czerwonych krwinkach barwnik, czyli hemoglobinę. Po odparowaniu znajdującej się w nich wody naczynka w krótkim czasie ulegają obumarciu, po czym zostają wchłonięte przez organizm, a zatem przestają być widoczne. Jeżeli zmiany są niewielkie, pożądany efekt obserwować można już po 1-2 zabiegach. W sytuacji, kiedy są one bardziej zaawansowane, konieczne jest poddanie się dodatkowym sesjom.

2. Skleroterapia

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"
Podczas skleroterapii w zmienione chorobowo miejsce za pomoca nakłuć aplikowany jest lek, który doprowadza do obumarcia dysfunkcyjnych naczyń
Podczas skleroterapii w zmienione chorobowo miejsce za pomoca nakłuć aplikowany jest lek, który doprowadza do obumarcia dysfunkcyjnych naczyń

Tego typu zabieg zalecany jest osobom, u których zmiany naczyniowe są bardziej widoczne. W miejsce, w którym doszło do uszkodzenia żył, wstrzykiwane są lecznicze środki, które doprowadzają do zwłóknienia, a w dalszej kolejności do obumarcia dysfunkcyjnych naczyń. W ciągu około półtoragodzinnego zabiegu wykonywanych jest kilkanaście nakłuć przy użyciu bardzo cienkiej igły, jednak pacjent nie odczuwa większego bólu.

Dla zmaksymalizowania efektów skleroterapia łączona jest z kompresoterapią. Po zakończeniu zabiegu pacjentowi założony zostaje opatrunek uciskowy – może to być specjalna pończocha samonośna lub odpowiedni rodzaj bandażu. Po jego zdjęciu noga nie prezentuje się najlepiej – skóra przybiera sinawy odcień, może pojawić się opuchlizna i ból. Czas potrzebny na rekonwalescencję uzależniony jest od wielkości leczonej zmiany. Jeżeli zamykane było duże naczynie, jego wchłonięcie może trwać nawet kilka miesięcy. Zazwyczaj wystarcza ok. 3-4 zabiegów, wykonywanych w minimum dwutygodniowych odstępach.

3. Echoskleroterapia

Jednym z nowszych sposób usuwania żylaków jest echoskleroterapia, podczas której pod kontrolą USG do wnętrza uszkodzonych żył wstrzykiwany jest lek w formie pianki. Ta innowacyjna alternatywa dla leczenia operacyjnego pozwala likwidować uszkodzone, duże  naczynia niewidoczne gołym okiem. Dzięki pęcherzykowej formie wstrzykiwanego preparatu lekarz na monitorze ultrasonografu może dokładnie określić miejsce, do którego należy aplikować lek. Zabieg, doprowadzający do zarośnięcia chorobowo zmienionej żyły i zniknięcia żylaków, odbywa się w warunkach ambulatoryjnych, a używane narzędzia są jednorazowe.

4. Leczenie endowaskularne

Terapia endowaskularna uchodzi za jedną z najbardziej nowoczesnych metod leczenia żylaków – jej wadą jest jednak wysoki koszt, sięgający nawet kilku tysięcy złotych
Terapia endowaskularna uchodzi za jedną z najbardziej nowoczesnych metod leczenia żylaków – jej wadą jest jednak wysoki koszt, sięgający nawet kilku tysięcy złotych

Terapia tego typu funkcjonuje także pod nazwą leczenia wewnątrznaczyniowego. Zabieg przebiegający pod znieczuleniem miejscowym przeprowadzany jest przy użyciu lasera – emitowana przez niego wiązka energii trafia do napiętej żyły, co doprowadza do obkurczenia ścian i zrastania się uszkodzonego naczynia. Światłowód wprowadzany jest do jego wnętrza za pośrednictwem wenflonu, dlatego zabieg nie pozostawia większych śladów, a obumarłe żyły nie są widoczne nawet na USG. W tym przypadku terapia także łączona jest z leczeniem uciskowym.

Źródło: interia.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Pończochy uciskowe w leczeniu żylaków
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze