Żylaki przełyku

Żylaki przełyku nie stanowią choroby sensu stricto, lecz są objawem innych schorzeń. Najczęściej rozwijają się z powodu marskości wątroby. Przełyk łączy gardło z żołądkiem i ma charakter mięśniowo-błoniastego przewodu o podłużnym przebiegu. Żylaki przełyku to poszerzone naczynia żylne występujące w dolnej partii tego przewodu, czyli w tzw. części brzusznej przełyku. Powstają z powodu nadciśnienia w żyle wrotnej, gdy przepływ krwi żylnej z dolnych części ciała przez wątrobę jest utrudniony.

Spis treści:
  1. 1. Objawy żylaków przełyku
  2. 2. Diagnozowanie żylaków przełyku
  3. 3. Leczenie żylaków przełyku

1. Objawy żylaków przełyku

Najczęściej wykrywane są przypadkowo, ponieważ początkowo nie dają żadnych objawów. Z czasem rozciągają się i pękają, powodując mniejsze lub większe krwawienia z przełyku. Krwawienie ma miejsce wówczas, gdy gwałtownie wzrasta ciśnienie w przełyku lub układzie żylnym, np. w trakcie kaszlu albo podczas transportu pokarmów do żołądka. Żylaki przełyku występują przeważnie w chorobach wątroby i są elementem krążenia obocznego.

Krążenie oboczne polega na tym, że wzrasta ciśnienie w naczyniach krwionośnych niesprawnej wątroby, co sprawia, że krew wcześniej przepływająca przez wątrobę szuka sobie łatwiejszej drogi. Napływa zatem do żył przełyku, które nie są przystosowane do tłoczenia tak dużej ilości krwi, w wyniku czego dochodzi do ich poszerzenia i rozciągnięcia. Powstałe poszerzenia żylne łączą bezpośrednio krążenie wątroby z żyłą główną górną, która odprowadza krew do mięśnia sercowego.

Nabrzmiałe żylaki przełyku są skłonne do pękania i krwawienia. Przy tej chorobie połykanie jedzenia może wywoływać ból. Czkawka albo wymioty często podrażniają poszerzone naczynia żylne w przełyku i powodują obfite krwawienie. Czasem może ono wystąpić samoistnie. Pierwszym objawem żylaków przełyku jest najczęściej właśnie krwawienie z przewodu pokarmowego. Nie musi ono manifestować się poprzez wypływ strumienia świeżej krwi. Mogą się również pojawiać wymioty lekko podbarwione krwią lub zawierające skrzepy, a nawet wymioty z fusowatą treścią. Inne objawy żylaków przełyku, to: smoliste stolce, osłabienie, obniżenie ciśnienia tętniczego, przyspieszenie akcji serca, wstrząs, żółtaczka, wodobrzusze.

2. Diagnozowanie żylaków przełyku

Za główne przyczyny żylaków przełyku uznaje się choroby wątroby, m.in. żółtaczkę typu B oraz WZW C, a także nadmierne spożywanie alkoholu. W większości przypadków żylaki na przełyku zostają zdiagnozowane dopiero po pierwszym epizodzie krwawienia z przewodu pokarmowego. Niezbędne badanie do różnicowania krwawień z żylaków i innych przyczyn krwawień z górnego odcinka układu pokarmowego to badanie endoskopowe. Gdy stan pacjenta jest zły, endoskopię wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Metoda polega na włożeniu miękkiej sondy z kamerą bezpośrednio do przełyku i obejrzeniu na monitorze komputera jego ścian i struktury błony śluzowej.

Wyróżnia się trzy stopnie zaawansowania żylaków przełyku:

  • I – żylaki wąskie o prostym przebiegu,
  • II – żylaki poszerzone o krętym przebiegu, zajmujące mniej niż 1/3 światła przełyku, 
  • III – żylaki zajmujące więcej niż 1/3 światła przełyku.

W przypadku żylaków przełyku pomocy należy szukać w klinikach gastrologicznych.

3. Leczenie żylaków przełyku

Można leczyć je za pomocą metody endoskopowej. Innym rozwiązaniem jest skleroterapia żylaków. Polega ona na wstrzykiwaniu do żylaków substancji chemicznej, która powoduje ich zamknięcie. Skuteczność zabiegu wynosi około 90%. Skleroterapię należy powtórzyć najpierw w odstępach czterodniowych, potem kilkutygodniowych, aż do całkowitego zamknięcia poszerzonych w przełyku naczyń. Rzadko występujące po zabiegu powikłania, to: ból zamostkowy, owrzodzenie lub zwężenie przełyku, a także jego perforacja.

Krwawienia z żylaków przełyku można też leczyć farmakologicznie. Leki mają na celu obniżenie ciśnienia w układzie naczyń wątroby. Powinny być podawane także po zatamowaniu krwawienia. Należy zastosować jeden z następujących leków: wazopresynę, terlipresynę, somatostatynę lub oktreotyd. Leczeniem zapobiegającym nawrotom krwawienia jest stosowanie beta-blokerów. Jeśli niemożliwe jest zatrzymanie wycieku krwi z żylaków, konieczne będzie zrobienie tamponady za pomocą specjalnego zgłębnika. Jest to bardzo nieprzyjemny zabieg, ponieważ zgłębnik wprowadza się przez nos do żołądka.

Nowoczesną metodą w leczeniu żylaków przełyku jest TIPS, czyli przezżylne śródwątrobowe zespolenie systemowe, które polega na założeniu specjalnego stentu w naczyniach wątroby. Powoduje to poprawę krążenia w wątrobie, przez co krążenie oboczne jest odciążone. Niekiedy jedynym sposobem leczenia żylaków przełyku jest operacja chirurgiczna. Życie z żylakami przełyku jest ciężkie. Wymaga stosowania odpowiedniej diety, bogatej w śluzy pokarmowe, które ułatwiają przesuwanie pokarmu. Konieczne jest też systematyczne poddawanie się badaniu endoskopowemu.

Bibliografia

  • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0
  • Konturek S. Gastroenterologia i hepatologia kliniczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, ISBN 83-200-3188-5
  • Socha J. Gastroenterologia praktyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1999, ISBN 83-200-2281-9

Źródła zewnętrzne

Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »
Lubię to!
0

Komentarze (1)

Wyloguj

Porady ekspertów

pokaż 5 następnych
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

pokaż 5 następnych

Artykuły Żylaki przełyku

Żylaki przełyku Żylaki przewodu pokarmowego

Żylaki przewodu pokarmowego mogą występować zarówno w jego odcinku górnym – żylaki przełyku ... ówno żylaki przełyku, jak i żylaki odbytu, mają skłonność do pękania i krwawienia. W przypadku tego rodzaju żylaków przełyku ... z odbytu. Żylaki przełyku są charakterystyczne dla zaawansowanej marskości wątroby. Do najczęstszych objawów związanych ... z towarzyszącym nadciśnieniem wrotnym, przy którym występują żylaki przełyku; przebyte leczenie żylaków...

Żylaki przełyku Powikłania żylaków przełyku

Żylaki przełyku to charakterystyczne poszerzenia naczyń żylnych dolnej części przełyku. Są to struktury bardzo podstępne – ich pierwszym objawem bardzo często jest krwawienie, którego śmiertelność wynosi około 50 %. Krwawienia z odbytu oraz wymiotowanie krwią, towarzyszące często żylakom przełyku, może prowadzić do niedokrwistości, objawiającej się bladością sk ... ównież przyczyna wielu innych poważnych chorób. Czym są żylaki przełyku? Żylaki przełyku są zazwyczaj wtórnym...

Żylaki przełyku Leczenie żylaków przełyku

(...) żylaki przełyku (operacje na samym przełyku). Rodzaje zabiegów odbarczających zespolenie żyły wrotnej z żyłą...

Żylaki przełyku Zapobieganie żylakom przełyku

Żylaki przełyku, poprzez powikłania w postaci krwotoków, których śmiertelność wynosi nawet około 50 %, są bardzo niebezpiecznym stanem chorobowym. Dlatego też tak wielkie znaczenie ma profilaktyka krwawień i ogólnie żylaków przełyku. Niestety nie jest ona prosta, a metody leczenia są skomplikowane i niebezpieczne. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat profilaktyki i leczenia żylaków przełyku, powinieneś uważnie przeczytać ten artykuł i...

Żylaki przełyku Przyczyny żylaków przełyku

Żylaki przełyku są to poszerzenia żylne, które umiejscowione są w dolnej części przełyku. Powstają na skutek zaburzeń przepływu krwi w żyle wrotnej lub w wątrobie. Poprzez ryzyko krwawienia stanowią niezwykle niebezpieczne struktury. Za p ... przed tym niebezpiecznym schorzeniem. Przyczyny powstawania żylaków przełyku  Żylaki przełyku są to poszerzenia żył dolnej części ... przełyku. W większości wypadków żylaki przełyku zostają zdiagnozowane dopiero po epizodzie pierwszego krwawienia.

Żylaki
Krew i naczynia krwionośne Żylaki

Żylaki to anomalie naczyniowe żył polegające na ich nadmiernym poszerzeniu. Gdy mówimy...

Drożdżyca Drożdżyca przełyku

Grzybicze zakażenie przełyku w populacji ogólnej występuje stosunkowo rzadko - tylko...

Achalazja przełyku
Układ pokarmowy Achalazja przełyku

Achalazja przełyku spowodowana jest brakiem komórek nerwowych (splotu Auerbacha) w dolnej...

Rak przełyku
Onkologia Rak przełyku

Rak przełyku powstaje pod wpływem czynników, które sprzyjają zaleganiu pokarmu...

Zabiegi Zespolenie przełyku

Zespolenie żołądkowe obejmuje zmniejszenie żołądka, by ograniczyć spożycie pokarmów...

Żylaki Dieta a żylaki

Żylaki nóg to wstydliwy problem dotykający sporej części społeczeństwa. Osoby uskarżające...

Żylaki powrózka nasiennego Żylaki jąder

Żylaki jąder to dolegliwość spotykająca młodych mężczyzn. Żylaki powrózka nasiennego...

Żylaki Żylaki u dzieci

Żylaki u dzieci występują stosunkowo rzadko, co nie oznacza, że nasze pociechy nie są nimi...

Żylaki Żylaki podudzi

Większość z nas choroby układu krwionośnego łączy prawie wyłącznie z problemami z sercem. Jednak...

Żylaki Żylaki w ciąży

Żylaki, czyli przewlekła choroba żylna, to schorzenie żył polegająca na utrudnionym odpływie...

Leczenie żylaków Pijawki na żylaki

Pijawki na żylaki to alternatywa dla leczenia farmakologicznego i operacyjnego. Stosowanie...

Profilaktyka żylaków Żylaki a sport

Z problemem żylaków nóg boryka się bardzo wiele kobiet. Dolegliwość ta dotyczy...

Żylaki w ciąży Żylaki macicy

Żylaki macicy to poważne schorzenie kobiet, które najczęściej nie zdają sobie sprawy,...

Diagnostyka żylaków Jak rozpoznać żylaki?

Uczucie ciężkości nóg, obrzęk, charakterystyczne „pajączki" na skórze nóg,...

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij